demir takviyesi ve anne sutu..

paleolitik soruyor: 10

 • Babies store iron from their mother's blood while they are in the womb. Babies born prematurely need extra iron because they do not have enough time in the womb to develop sufficient iron stores.

 • Term babies are born with a large reserve of iron, which should last at least six months. If baby does not receive any extra dietary iron, these iron stores get used up. This is why formula-fed babies should receive an iron-fortified formula, beginning at birth or at least within the first few months afterwards. Human milk contains relatively small amounts of iron, but it is very well absorbed. So breastfed babies rarely need iron supplements.

 • Between six months and one year, baby's mother-provided iron stores may run out. For this reason, your doctor may check your infant's hemoglobin levels around the nine and twelve month checkup, especially if your doctor suspects anemia by baby's dietary history or if baby appears pale.

  askdrsears.com dan alintidir..

  gelelim sorumuza.. oglum 6 ayini doldurmak uzere..ek gidaya gecis donemindeyiz..sadece meyve puresi veriyorum ek olarak.. dr.umuz yaklasik 2.5 aydir.. ek gida meselesinden bahsediyor.. bana nasil mama hazirlayacagimi, kac kasik aptamil eklemem gerektigini soyluyor..ben de dinliyormus gibi yapip be bana uygun dr.u nerde bulucam hesabi yapiyorum.. kilo olarak 50, boy olarak 75 persantilde oglum.. dr.oglumu kontrol ederken annen seni ac mi birakiyo diyo..! ac olsa aglar heralde.. ne edepli oglum var..ac oldugu halde sesini cikarmiyor..!

  motheringdotcommunity diye bi site gordum..yazanlar tam benim kafadan..sorguluyorlar..anne sutunun iceriklerini demir miktarini ve emilimini biliyorlar ve 1 yasindan once her hangi bir takviye vermek niyetinde degiller.. verilecekse test yapilmali diyorlar..sunda su kadar demir var..vs vs..diye aciklamalar yapmislar..

  ben elimden geldigince dogal yollarla besleyip buyutmek istiyorum oglumu..hic ilac vermiycem demiyorum..ama gereksiz ilac kullanimina hayir diyorum..sizler neler yapiyorsunuz?
 • Bu soruyu cevapla


  17 Cevap


  thalassapolis_Deniz

  Demir takviyesi düzenli olarak verdiğim halde 1 yaş kontrolünde kan değeri biraz düşük çıktı. Türkiye'de bebeklerde kansızlık ve d vitamini eksikliği çok sık rastlanan genel bir durum olduğu için bu uygulanıyor. Elbette siz bilirsiniz en iyisi başka bir doktora başvurmak


  annevebebis

  Demir ilacını gaflete düşüp 1 hafta boyunca vermiştik. Daha sonra kestik. Düşündüm, içgüdülerimi ölçüp tarttım, araştırdım ve demir ilacı vermemeye karar verdim. Zaten kan tahlili yapılmadan demir ilacı verilmesi çok sakıncalıymış. Şimdi her çocuğa kanına bakmaksızın veriyorlar. Modern tıbbı kısmen reddeden biriyim. Bana göre alternatif tıp dedikleri tıbbın aslıdır. Şimdi her şey medikalize olmuş durumda. Doğumlardan tutun da, çocukların boğazından geçen her şeye kadar bir mekanik koku geliyor burnuma. Doktorların pek çoğunun iyi bir araştırmacı olmadığını, sistem karşısında kendi özgür düşüncelerini sağlam bilgilerle birleştirip söyleyemediklerini biliyorum. Kanına baktırın derim, çok ciddi bir demir eksikliği yoksa, demir ilacı kullanmayın derim. Anne sütü mis, en bulunmaz nimet. Her şeye yeter bence.


  paleolitik

  thalassapolis aciklaman icin tesekkurler..
  annevebebis sana katiliyorum.. dr.umuz diyor ki inek sutu 1 yasina kadar yasak..sonra da diyor ki evet cocuga yogurt vericeksiniz..su kadar miktar sute maya olarak vs vs.... pardon yogurt yapiminda kus sutu mu kullaniyoruz biz?? muhallebiye katamiyoruz, yogurda katiyoruz.. aptamil olmazsa olmaz yani.. mamalar yokken insanlar ne yapiyorlardi cok merak ediyorum.. ben de dahil olmak uzere bizim nesil daha curuk..bizden sonrakiler daha da curuk..annelerimiz,ninelerimiz sapasaglam.. bu iste bi bit yenigi var malesef..

  annevebebis..peki nasil idare ediyorsun??her dr.kontrolu benim icin stres unsuru..hep olc,tart,alternatif bul..


  annevebebis

  Aynen dediğiniz gibi. Ama yoğurt konusunda şunu önerebilirim. Günlük süt alın 1 kere yoğurt mayalayın. Sonra her yeni yoğurt mayalamanızda bir önceki yoğurdun mayasından kullanın. Bu şekilde zararlar hafifletilebiliyor. Malesef ki evlerimizin balkonu ne inek beslemeye yeter ne de tavuk çiftliği kurmaya :)

  Uzun ömürlü sütleri kesinlikle ama kesinlikle almayın. Çaresiz kalınca verilebilecek en iyi süt günlük süt. Aptamillere vs. ise gerçekten hiç sıcak bakmıyorum. O yüzden mümkün olduğunca anne sütü vermeyi istemeniz, beyninze bu sinyali vermeniz lazım. Temel besin maddesi anne sütü çünkü. Ek gıdaya geçilse bile anne sütü onun bir nevi antibiyotiği, bağışıklık sistemi güçlendiricisi. Ve göğsünüzü bebeğe sevgi ile vermek de çok önemli. Mekanik bir şekilde emzirmek değil de, onunla iletişim kurarak, belki dokunarak emzirmek. Öcelikle bunları yaparsanız, bebeğinizin öncelikle ruhunu, sonra da bedenini en sağlıklı şekilde beslemiş olursunuz. Bu ilk adım ve çok önemli. 

  (not: ama anne sütü olmayan anneler de kendilerini üzmesin, onların sevgisi de hem ruhen hem bedenen beslenmede yine etkili olur. Anne sütü olmayan anneler de çocuklarına mama yedirirken o mamayı sevgi süzgeçlerinden geçirerek versinler. O zaman da zararlar en aza iner diye düşünüyorum. Duygusal bir yaklaşım ama açıklaması basit. Hem sevgi eksenli manevi yaklaşımla hem de kuantum fiziğiyle açıklanabilir bir durum, çoğu doktorun ise dalga geçer bir tebessümle güleceği bir durum :) neyse anlayan anlasın, anlamayanın canı sağ olsun :) )

  Ek gıda meselesine gelince: Öncelikle üstte bahsettiğim yoğurt ve çorbalar geçiş aşamanız olacak. Anne sütüne de devam edeceksiniz bir yandan. Çorbaların içine mümkün olduğunca taze sebze eklerseniz, biraz da kıyma ile çorba işini halledersiniz. Dikkat edilecek nokta: erkek çocuklara tavuk ve yumurtanın az ve kontrollü verilmesi. Çünkü tavuklar da sunni bir şekilde yetiştiriliyor. Ve erkek çocukların hormonlarında ters etki yaratabiliyor. O yüzden çorbalara tavuk suyu eklemeseniz daha iyi edersiniz bence. Et suyu ya da kıyma işinizi görür.

  Sizin bebeğinizin aylarındayken ben de aynı endişeleri taşıyordum, nasıl olacak, nasıl idare edilecek diye. Ama zamanla bir yolu bulunuyor, üzülmeyin.

  Daha sonra meyve pürelerinden azar azar alıştırırsınız bebeğinize. Taze taze sıkar sularını tattırırsınız.

  1,5 yaş civarı da sizin evde pişen yemeklerinizden yemeye başlayabilir. Ama anne sütüne gene devam. Bir yudum dahi içse kar kardır.

  Doktor konusunda, biz de birkaç doktor değiştirdik bu sebeplerden dolayı. En son aşı ile ilgili soru sorunca beni tersleyen doktorla yollarımızı ayırdık. Alışmışlar her gelen anneyi gütmeye, sen nereden bileceksin damgası vurmaya. Dolayısıyla araştırıp da gelen anneye de katlanamayan doktorlar var. Sonra 3-4 ay hiçbir doktora götürmedim. Aslında sağlık ocaklarındaki aşıların takibi ve acil bir durum olursa gidebileceğiniz bir doktorun telefon numarasının bir köşede durması yeterli belki de. Gerçi 1 yaşına kadar boy ve kilosunu takip etmek istiyor insan. Ama 1 yaşından sonra sadece kontrol amaçlı doktora götürme isteğinizin de yavaş yavaş azalacağını sanıyorum. Belki yılda 1-2 kez uğramak yeterli olacaktır acil bir durum olmadıkça.

  Doğal tedavi taraftarı çocuk doktoru isimleri yazılmıştı nurturiada. Ararsanız çıkar karşınıza. Belki fikir edinebilirsiniz.

   


  annevebebis

  demir takviyesi yapmadık dediğim gibi, ama kan tahlili yaptırdığımız zamanlarda hiç demir eksikliği çıkmadı maşallah. ben buradan her bebeğe demir vermenin gerekli olmadığı sonucuna ulaşıyorum. yanılıyorsam düzeltin lütfen.  paleolitik

  netice de ilactir,yapaydir,gerekli degilse neden verilsin. Prospektus korku filmi gibiydi. Su olabilir,bu olabilir,hemen kesin,dr.a danisin.. Minicik bir bebekten ve ilaca bagli olarak yasayabilecegi kabizlik,karin agrisi,dis renginin degismesi,soguk alginligi durumunda hastaligi cok kotu gecirecegi(kadir tugcunun da buna benzer bi yorumu vardi) vs vs.. Nedir yani.. Hep disardan biseyler. Anne hep korkuyla mi yasamali? Demir veriyorum,kakasini,disini,bilmemneyle olan etkilesimini hesaba katmaliyim. Inek sutu verirsem mazallah cocuga bisey olur.. Elde dogal bicimde ne varsa tu kaka.. Ne ambalaja sokulup paketlenmisse en iyisi o.. Kansizlik meselesiyle ilgili olarakti galiba.. Kadir bey, eger denildigi gibi olsaydi insan nesli tas devrinde tukenmeliydi diyor.. Ben de merak ediyorum,bugunlere nasil geldik.. Su bilim insanlari olmasaydi yasanacak bir dunya degildi burasi(!)...


  annevebebis

  Bizden bir önceki nesil yani anne babalarımız demir almadan büyümüşler, hatta ben de demir almadan büyüdüğümü biliyorum. Zihinsel, bedensel bir sorun oluşmamış. Onlar daha doğal besleniyordu evet ama demirin bugünkü olumsuz beslenme şartlarını düzeltir bir etkisi yoktur sanıyorum.

  Ya da şöyle de diyebiliriz. Bazı takviye ve ilaçların kullanımının şart olup olmadığı konusunda son sözü söyleyen, söz söylemesede nihai olarak uygulamayı hayata geçiren ailelerse, demek ki bunların kullanılması ya da kullanılmaması konusu ailelerin inisiyatifine terk edilmiş durumdadır. Her ne kadar doktorlar aşı karşıtı ya da demir vs. takviye karşıtı aile gördüklerinde hemen azarlar bir tavıra bürünse de uygulamak ya da uygulamamak noktasında kimse aileye karışmıyorsa, bazı riskleri söylerken çok da ciddi değiller gibime geliyor. Ama sistem onlara böyle söylemeyi buyuruyor, şart koşmuş. Hani sen de emir erisin, tabi görevini yapacaksın mevzusu var ya, doktorlarımızın çoğuna aynı hoşgörü ile yaklaşabilmek lazım.

  Demir ilacı vermenin olumsuz yanlarını çoğu anne yaşıyor aslında. En basitinden çocuğa içirmek bile sorun. Bir kere dilime değidirdiğimde o pas tadının gitmesi 2 saati bulmuştu ve uzun süre midem bulanmıştı mesela. Eksiklik tespit edilirse o zaman mutlaka bir takviye yoluna gidilebilir. Vücut eksikliklerinin sinyalini bir şekilde veriyor zaten. Naçizane düşüncem budur.


  sahara

  Bizde test yaptırmadan doktorumuzun tavsiyesi ile ferrum kullananlardanız.Son derece pimpirikli ve detaycı bir anne olmama ragmen doktorumuza güvenip hiç aklımda şüphe kalmadan demir takviyesini kullanıyoruz.Sonradan bir problem çıkıp daha fazla miktarda  ve çeşitte takviyeler kullanacağımıza önceden makûl miktarlarda kullanarak önlemimizi almak son derece mantıklı.Hepimiz eskiden takviyeler olmadan sağlıklı bir şekilde büyümüşüz;ama artık her şey yeni niye eskiyi devam ettirelim ki!  annevebebis

  Niye? :) Eskiler klasiktir de ondan ve klasiklerden hiçbir zaman vazgeçilmez diyerek elmayla armutun bulunduğu kefeye bir de ayva ekliyeyim istedim :)


  annevebebis

  Denetlenemeyecek kadar üst örgütlerin verilerine her zaman bir acaba ile yaklaşmışımdır. WHO... harflerinin dizilişi bile bir soruya işaret ediyor :)

  şaka bir yana, son cümlenizdeki özgürlüklerin hekimler tarafından garipseniyor olması ve ebeveynlerin yaşadıkları sıkıntı tartışmamızın önemli bi boyutunu oluşturuyor. Benim hayır dediğim uygulamalarda kimi hekimlerin sen kimsin de ne bileceksin tavrı pek çok anne babayı çileden çıkarıyor. Bu tavır ise nihai olarak ciddi bi denetleme ile denetlenmiyor. Yani doktorlar böyle bir tavır gösteriyor ama anne baba bildiğini okuyabiliyor, devletin denetimi yok. Bu da bana çoğu standart tetkiksiz uygulamanın gerçekten gerekli olmadığı düşündürtüyor.

  Bir de gelişmekte olan bir ülkenin daha yoksul bölgelerindeki çocuklara daha çok hitap etmesi gerektiği ileri sürülen bu uygulamaların, yoksul bölgelerden ziyade, refahı ziyadesiyle daha fazla olan kesimlerde daha eksiksiz uygulandığını düşünüyorum. Keşke sağlam veriler bulma imkanımız olsaydı.  Cevaplamak için Üye ol