Neden geriye dönük oto koltuğu?

fatos soruyor: 10

Merhaba,

Oğlum 8 aylık oldu ve anakucağı artık pek rahat değil. Burdan bir araştırayım dedim ve genelde geriye dönük koltuk önerildiğini gördüm. Oysa ben dört gözle anakucağından kurtulup öne döndüreceğim diye bekliyordum :-) Neden geriye dönük ve bebeğiniz arka koltukta yalnızken onu göremeyeceğiniz için sorun olmuyor mu? O sizi göremediğinden ağlamıyor mu ya da siz yolculuk esnasında göremeyeceğiniz için huzursuz olmuyor musunuz?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


Damla

Üyelerimiz arasında geriye dönük koltuk fanatiği çok da ondan öyle olmuştur :) Yoksa zaten yaygın olan model öne dönük olanlar.

Geriye dönük koltuk daha güvenli olduğu için tercih ediyoruz biz Ilgaz için.  Öne döndürmek için neden sabırsızlanıyorsun?

Hayır, beni göremediği için ağlamıyor Ilgaz. Benim zaten onu araba kullanırken görmemi gerektirecek bir durum yok. Bir aynamız var ama onu da sabit tutmak için çok çaba sarfetmiyoruz. Uzun yolda ara sıra emniyet kemerinin takılı olup olmadığını kontrol için bir göz atmak yetiyor.


fatos

Yağız beni göremediği her an ağlıyor o yüzden endişe ettim


Damla

fatos, şu anda tam ayrılık kaygısı dönemi, bundan olabilir, büyüdükçe geçecektir. Genelde anneler bu dönemlerde bebeklerinin ana kucağında sıkıştıkları ya da geriye bakmaktan sıkıldıkları için öne dönmesi gerektiğine kanaat getiriyorlar. Aslında bu gelip geçici bir dönem ve geriye dönük de olsa büyük koltuklar daha yüksek ve geniş olduklarından nereye dönük olduğundan bağımsız olarak çocuğa konfor sağlıyorlar. 1 yaş sonrası için seçimin ne olursa olsun  şu anda öne döndürmek için çok çok erken.


elajan

fatos...on koltukta airbag yoksa veya kapatilabiliyorsa one al yanina...hem her an elinin atinda olur ;)))


fatos

Airbag var ama kapanabiliyor.  Peki arkada öne bakarak durmaktan dahamı güvenli ön koltuk?
baharb

on koltuga SAKIN almayin!!! arka koltukta geriye donuk koltuklar icin guzel aynalar var, hatta oyuncak gibi gorunenler falan. o ayna ile cocugu gorebilirsiniz o da sizi gorebilir. eger arabaya binmeden once karni falan doymussa cok yorgun degilse vs daha kolay gececektir yolculugunuz. bazen bizimki agladiginda beni gormediginden degil aciktigindan falan oluyordu. zamanla alisiyor bebekler.
tabii eger yanina siz ya da baska birisi oturabiliyorsa iyi olur ama her zaman mumkun olmuyor eger tek basiniza bir yere gitmeniz gerekiyorsa.
eskiden 1 yasa kadar deniyordu artik mumkun oldugu kadar ters tutmak cok daha guvenli, mumkunse 2 yasa kadar bile tutabilirsiniz, fakat 1 yasindan sonra bacaklarin sigmasi zorlasiyor artik bir noktada one cevirmek gerekebiliyor. Ters durmasi daha guvenli ani frende boyun one dusmesin diye. ani fren-kaza halinde sadece arkasina yaslanmis olacak boylece.
cocuk oto koltugu ayna sistemini cok tavsiye ediyorum.


elajan

arkasi cok cok daha guvenli tabii fakat araba yolculugu sirasinda cok huysuzlanacagini dusundugun zamanlar one alabilirsin bence..ben ve tum arkadaslarim oyle yapiyor...Avrupa'da bu konuda kanunlar cok kesin ve kati oldugu halde onde airbag yoksa veya kapaliysa izin veriliyor buna, yeter ki arkaya donuk olsun bebek.Aysegul_Yagmur_Irmak

Oto koltuklarının kitapçıklarında ön koltukta airbag yoksa oraya da konabilir yazıyor ama bence de en güvenli arka koltuk. Arka ve orta sanırım en iyisiymiş ama fiziksel olarak bizim aracımızda ortaya oto koltuğu koymak mümkün değil. Ben de oğlum anakucağı kullanırken ve isofix bazasını yurtdışından getirme aşamasındayken arka koltuktaki kemer yetmediğinden, kemersiz gitmesine de gönlüm razı olmadığından ön koltuğa koyup kemerlemiştim. Tabi airbagi devre dışı bırakarak.

Şu geriye dönük oto koltuğu fanatiklerinden biri de benim hihihihi. :)

Aslında geriye dönük oto koltuğunun avantajları da çok. Örneğin ben sürekli oğlumun yanında oturmuyorum, mama yedireceğim zaman yanına oturuyorum ve karşılıklı oturduğumuz için benim de kemerlerim takılıyken çok rahat oğluma mamasını yedirebiliyorum ya da biberonla mamasını içiriyorum. Arka camdan ve yandan etrafı çok rahat izliyor. Oğlum arka koltukta yalnız gitmeye alışkın bir bebek. Birlikte tek başına dışarı çıktığımızda da arka koltukta yalnızdı ve alıştı.


Yağmur 6,5 aylıktı yaz tatiline çıktık, koşullar gereği arka koltukta yalnız oturmak zorunda kaldı, yaklaşık 8 saatlik yol boyunca ufacık bir sorun çıkarmamıştı. Sanırım bu alışmasıyla alakalı. Zamanla sizin oğlunuz da alışır bence. Ara sıra ön koltuğa geçip alışmasını sağlarsınız yavaş yavaş. :)


busraa

bu geriye dönük oto koltuklarında bebeğin midesi bulanır gibi geldi bana.Öyle bir durum yaşayan var mı aranızda?
Ben çocukken arabalarda hiç ters oturamazdım hep midem bulanırdı, bebekken nasıldım anneme sormam lazım:)Cevaplamak için Üye ol