memeden kesme

ilknurbartu soruyor: 2

merhaba oğlum 1 yaşında süt alerjisi ve yumurta akı alerjisi var geceleri neocate veriyorum tadı kötü olduğu için sadece gece içebiliyor. gündüzleri neocatei mamaların içine karıştırıyorum. emmeden uyuyamıyor. birde sadece uykusu gelince memeyi çok arıyor. oyun aralarında aklına gelmiyor süt dışında başka bir şeye daha alerjisi var ürtiker .. fakat neyden kaynaklandığını bulamadı doktorlar . çocuğa verdiklerimizi gözlemleyebiliyoruz fakat sütten nelrer geçiyo bilemiyoruz . birde ben de aylardır süt ürünleri ve yumurta yiyemiyorum sütümden geçiyor diye o yüzden kendimi bitkin hissediyorum ve süttümde yaramıyor gibi geliyor . sütten kesmeyi düşünüyorum en azından çoğugu daha net gözlemleyebilirim diye düşünüyorum. lütfen bana bir fikir verin birinci sorum sütten kesmelimiyim ikincisi ise nasıl kesmeliyim ..üçüncüsü ise adi kestim diyelim nasıl uyutacağımm üstelik çok inatçı bi oğlum var lütfen fikirlerinizi acil olarak paylaşırmısınız ??.

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


wonderwoman

Oglumda da sut alerjisi var ancak emizrebildigim icin cok sansli oldugumu dusunuyorum. Disardan alamadigi seyleri benden alabiliyor cunku. Siz de kalsiyum takviyesi yapabilirsiniz kendinize ve kalsiyum acisindan zengin yesilk yaprakli sebzeler ve badem, kimyon vb. tuketerek bu acigi kapatabilirsiniz.

Bunun disinda bitkinkiginiz icin vitamin takvisyesi alin ama emzirmeye devam edin bence. Ben alerji gecene kadar emzirmeyi dusunuyorum.


fistikcik

Öncelikle geçmiş olsun. Alerji zor bir süreç, umarım kısa zamanda kalmaz alerji sorununuz.
Birçok doktor emziren anneye de diyet mecburiyeti getiriyor, sizde olduğu gibi. Ama bunun gereksiz olduğuna inanan doktorlar da var. Örneğin Kadir Tuğcu. Onun yazılarına bir göz atın isterseniz.

(Şu adreste kendisine bebeğini muayene etteiren bir annenin anlattıkları var. İsterseniz bu anneyle iletişime geçin ve Kadir Tuğcu'nun dediği gibi olup olmadığını sorun kendisine :
http://meraklicuce.annemingunlugu.com/tag/inek-sutu-alerjisi )

Bu arada bebeklerdeki alerjiler zamanla geçmeye başlıyor. Belki sizinkinde de hafifleme olmuştur. İsterseniz siz diyetinize yavaş yavaş dahil edin yumurta ve süt ürünlerini. Ve sonucu gözlemleyin.

Bebeğinize iyi bakabilmek için elbette kendinize iyi bakmalısınız. Ama süt ürünleri ve yumurta yememek tek başına halsizliğe sebep olmaz. Demir ve çinko eksikliğiniz olabilir, bir kan tahlili yaptırın. Yumurta yerine yiyebileceğiniz pek çok protein ve demir kaynağı var. Yine bir eksiklik hissederseniz doktorunuza danışarak vitamin takviyeleri kullanabilirsiniz.

Naçizane fikrim, sütten kesmenizin ne sizin bitkinlik durumunuzu, ne de bebeğinizin alerji problemini çözmeyeceği yönünde. Hatta alerjik çocuklarda anne sütü daha fazla önem taşır. Bu arada "sütüm yaramıyor" diye bir şey yoktur, bu tamamen bir hurafedir. Tüm annelerin, bebeği kaç aylık olursa olsun, sütü aynı yararlılıkta ve değerdedir. Etyopya'da kıtlık yüzünden yeterli beslenemeyen annelerin sütleri bile aynı şekilde besleyicidir. Kaldı ki emzirme sadece beslenmeden ibaret değildir. Emzirme bebek için tesellidir, rahatlama, sakinleşme, uyuma aracıdır, anneyle yakınlığın en yoğun yaşandığı andır.

Yine de elbette karar sizin.Cevaplamak için Üye ol