Doğum sonrası ücretsiz izin

Gizem_o soruyor: 2

Ücretli iznim bitmek üzere işvereninden ücretsiz talep edicem işverenim bana bu izni vermek zorundaymış fakat benim hayır biz böyşe birşey yapamatız deme durumuyla karşılaşma ihtimalim çok yüksek. Çünkü maalesef yıllık izinlerin bile sadece hersene 1 hafta kullabdırıldığı ve itiraz ettiğinde kapı orada denilen bir şirketteyim. Hamileyken bile çıkarmayı düşündüğünü duydum döndüğümde kendim çıkış yapayım diye uğraşacaktır tazminat vermemek için. Diyelimki tamam sorunsuz kabul etti izne çıktım 6 ay sonunda işten çıkarma hakkı olurmu olursa ne yapmalıyım? Ya da bu izin süresi içindeyken iyi bir iş fırsatı karşıma çıktı işi bırakabilir miyim? Böyle bir durumla karşılaşn oldu mu?

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


derya275

Hic bir isveren hamile iken bi calisani isten cikaramaz ayrica ucretsiz izin icinde oyle bu konu ile ilgili google aratirsaniz cok yazi var boyle bir durum karsisinda hakkinizi arayin derim 


missmarttle

İş Kanunu madde 74'e göre doğum sonrası ücretli izinlerinizin bitimini takiben 6 ay ücretsiz izin yasal hakkınız ve kullanmanız için işverenin rızası aranmıyor ancak işverene izni kullanmak istediğinize dair yazılı bildirim yapma yükümlülüğünüz var. Söz konusu bildirimi yarın öbür gün gerekirse ıspat vakıası olarak da kullanabilmeniz açısından noter aracılığıyla yapmanızı öneririm. 



Cevaplamak için Üye ol