Stadyum konserine çocuk götürülür mü?

khan soruyor: 8

Haziran sonu 3 günlük (benim için) süper bir stadyum konseri serisi var ve oğlumu da götürmek istiyorum. Açık hava, ilginç abiler ve ablalar, müzik, binlerce kişiyle beraber olmak vs.

http://www.biletix.com/static.htm?page=sp47

Şöyle kurallar var:

 • ...
 • 14 yaş altındaki çocuklara ebeveynleri eşlik etmek zorundadır.
  Ederiz, sorun değil.
 • ...
 • Uygunsuz ve tehlikeli davranış sergileyen şahıslar bilet iadesi olmaksızın alandan dışarı çıkarılacaktır.
  Tuvalet eğitimi var. Tehlikeli bir tip ama zaptedilebilir.
 • Saldırgan davranış sergileyen ve bunda ısrar eden kişiler alandan dışarı çıkarılacaktır.
  Bir ara ısırıyordu ama geçti. "Niye mini mini bir kuşu çalmadınız" diye ağlayabilir ama saldırganlaşacağını sanmıyorum:)
Yani kural olarak Ilgaz konsere gidebilir de, 3 yaşında bir adam stadyum konserine gider mi? Giderse nelere dikkat etmeli? Tecrübesi olan var mı?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


esraozlem

Ilgaz'ı bilmiyorum ama biz karı-koca kendimizi Rammstein konserine götüreceğiz gibi görünüyor :)


YesilAnne

Ah Rammstein :) ! süper ! Bizim içinde gidin !


ozguranne

1.5 yaşındakiler gidebilir mi dersiniz. Ben de gelcem:)


evren

biz de gelelim, Tan ve Ilgaz birlikte tehlikeli hareketlerde bulunsunlar ve orada bulunan tüm gençleri "biz çocuk yapmayalım" diye ikna etsinler :)esraozlem

Bu arada, benim ya da yakın çevremde gözlemlediğim böyle bir çocuklu konser tecrübesi yok ama vakti zamanında rock'n coke, h2000 filan gittiğimiz kombine konser ortamlarında epey görmüştük çoluklu çocuklu aileler ve hatta biz de çocuğumuz olduğunda en azından artık kamp yapmasak da günübirlik gelebiliriz diye kendimizce hayaller kurmuştuk eşimle :) olur mu olur bence.

Tabii şöyle bir şey de olabilir, anne baba olarak o konserlere gidip çocuklarımızın büyümemesi ve hep bebek/çocuk kalmaları için vudu büyüleri filan deneme konumuna da gelebiliriz :)

Ayrıca basakcelik, ODTÜ dedin, Bahar Şenliği dedin, canım çekti ama şimdi :)


khan

Götürülüyormuş. 3 yaşındaki Ilgaz bir yere kadar kaldırabildi ama bazı önlemlerle daha uzun süre takılabilirler. Biz festivalin 2. günü biraz takıldık Ilgaz'la.

 • Kapıda kimse "çok ufak, giremezsiniz" falan demiyor. Bilet kontrolde düzgün adamlar vardı, koçum benim" falan yaptılar. Ama içerideki bodyguard'ların bir kısmı zaten kas yığını beyinsizler oldukları ve genel olarak Heavy Metal konseri konseptine karşı gibi durdukları için bir iki zıtlaştık, burda beklersiniz beklemezsiniz vb. konularında.
 • 3 yaşındaki bir çocuk içeride çok hürmet görüyor. Hatta daha girmedenbile , bir abisi tüm antep fıstığı stoklarını Ilgaz'a hediye etti (Ilgaz birer birer isteyince sıkılmış da olabilir). Bir sürü insan Ilgaz'la fotoğraf çektirdi ya da fotoğrafını çekti. Geçerken herkes bir dokunuyor, gülümsüyor falan. Yanımıza gelip kendi çocuğunu getirmediğine yananlar ya da bize neden getiremediğini anlatanlar falan.
 • Parmaklarıyla Heavy Metal işareti yapan bir çocuk böyle bir konserde ek ilgi görüyor :)
 • Kaldıramayacakları bir ses seviyesi var. Hayko Cepkin çalarken iyiydi mesela, ama Manowar'ın ses seviyesi fazla geldi. Kulak tıkacı kesin işe yarar. Olmadığı durumda fazla duramıyorlar. Ilgaz hemen parmakları kulağına sokarak önlemini aldı, biz de saha içi giriş tüneline gidip oradan seyrettik biraz (Kuytuda kaldığı için daha az gürültü geliyor.)
 • Çocuklar bir rock konserinde istedikleri gibi bağırabiliyorlar :) Kimse kızmıyor.
Toplamda 2-3 saat takılmış oldu, sonunda "Evimize gidelim" diyerek noktayı koydu. Bir dahaki sefere, bu sefer Iron Maiden abilerini dinlemeye, kulak tıkacıyla gelecek inşallah.


Damla

Gökhan'ın yazdıklarına ek olarak:

 • İki gün de, akşam son konserde, yani esas konserde aniden ses seviyesi yükseldi.  Kulak tıkacı olsaydı bile hava karardıktan sonra Ilgaz uyuklamaya başlayacaktı ve arıza yapacaktı diye düşünüyorum. Gündüz daha erken saatte götürmek ve son konserden önce anne-babanın birazcık anne-baba olduğunu unutabilmesi için çocuğu bir aile büyüğüne teslim etmek çok iyi olur :)
 • Hayko Cepkin'in makyajı ve kostümü, insanların farklı giyinişleri, makyajları veya takılarının hiçbir endişe verici etkisi olmadı Ilgaz'ın üstünde. Ben gitmeden önce korkabilir diye düşünmüştüm. Bunların gösteri amaçlı olduğunun ve ortama özgü olduğunun farkındaydı sanırım. Ama taşkınlık yapan veya saldırgan çok insan olmadığını da eklemek lazım. Her konserde bu kadar sakin olur mu bilmiyorum. Bu heavy metal dinleyicilerinin efendiliklerine mi yoksa, artık biraz yaşlanmış olmalarına mı özgü bilinmez tabi :)
 • O gün öğle uykusu uyumamıştı. Dönüş yolunda da epey yürüttüm, yoldan balık ekmek aldım, yarım ekmek balık ekmeği kemire kemire bitirdi. Eve vardığımızda saat 10'a geliyordu, normalde 9 gibi uyumuş olur, öğle uykusuzluğuna rağmen gık demedi. Benim her yanım ağrıyordu. Ertesi sabah da keyifle kalktı. Demek ki 3 yaşından sonra artık daha fazla "bize göre" yaşayabilmeye başlıyorlar. En azından ististani günlerde rutinlerin önemi azalıyor.


beylem

Biraz geç olacak bu cevap ama benim gibi sonradan okuyacaklar için öneri olabilir. U2 konserinde yabancı iki çocuklubir aile vardı saha içinde. Biri 2-3, diğer 5-6 yaşlarındaydı takriben. Taşkınlık anlamında zaten bir şey yoktu. Müzik sesinden kormak için de büyük kulaklıklardan takmışlardı küçük çocuğa. Uzun bir süre dans ettiler, dinlediler. Saatler ilerleyince çocuklar uyuya kaldı. Sahanın kenarına oturup çocukları kucaklarında uyuttular bir süre, daha sonra da göremedim bir daha herhalde gittiler. Ben cesaret edip çocuğu götürememiştim ama süper bir örnek oldu benim için. Seneye inşallah hep birlikte gideriz.


Cevaplamak için Üye ol