3 aylık bebekte ne kadar ve ne zaman mama takviyesi yapmalıyım? Gazı da var :(

Sena soruyor: 2

Oğlum neredeyse 3 aylık oldu, ilk günden beri ortalamanın altında kilo alıyor, doktorumuz daha fazla olabilirdi ama panik olacak bir durum yok, sadece emzirerek devam edin demişti 2. ay kontrolünde. 
Sütüm özellikle akşamları iyice azalıyor ve tam gece uykusuna geçmesi gereken saatlerde artık çok az olduğu için saatlerce, bir o meme bir o meme şeklinde uyuması 12'yi buluyordu. Bu da beni gerçekten tüketiyordu.
Ayrıca son günlerde memedeyken bile ağlıyor, göğüslerim de elime böyle dolu dolu gelmiyor diye akşam saatlerinde mama vermeye başladık.  150cc'lik mamanın arkasından haykırarak ağladı. 180cc'ye çıkardık, o yetiyor gibi görünüyor, yani biberonu çekince ağlamıyor arkasından ve nispeten rahat bir şekilde uykuya geçiyor. 8-9 gündür bu düzen fena gitmiyordu, ama bu sefer de dün gece inanılmaz şekilde gazı oldu, mamadan mı ayakları mı üşüdü anlayamadık da.. Similac veriyorum ama gazlı bebekler için Aptamil Conformil öneriliyor çoğunlukla, kullanan, memnun olan var mı?

Göğüslerim dolu dolu olduğunda ağlamıyor, boş gibi olduğunda ağlıyor sadece. Chicco'nun en küçük numara biberonunu kullanıyorum, ama 180 cc mamayı cokcok diye 5 dakkada içiyor, o yüzden mi memeden soğuyor, çok dolu olmadığında emmeye üşeniyor, yoksa hakkaten mi süt yok anlayamıyorum. Makinayla sağınca bişey gelmiyor ama bebek makinadan daha kuvvetli emiyor, o emerse makinanın boşalttığı memeden bile süt gelir deniyor??

Bu arada gündüz saatlerinde emmelerin arası 2 saatten 1,5 saate düştü, halbuki artık bu aylarda 3 saate çıkması beklenirmiş, o kadar sık emince bu sefer hiç süt birikmiyor, çok acayip bir kısır döngüye girdik.

Artık ne yapacağımı şaşırdım, süt azdı, gaz vardı falan derken iyice manyak oldum, bi de burada anlatayım istedim, belki de derdime deva biri çıkar diye :(

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


gardelya

sizi çok iyi anlıyorum bence mamanın bol gelmesinden dolayı göğüsdeki süt az geliyor sinirleniyor paşam :) memede ağlamasının nedeni bu; ayrıca bukadar memeye düşmesinin bir diğer nedenide mamanın yaptığı gaz sıkıntısı, karın ağrısının çaresini memede arıyor, kızımdada yaşadık o nednele hiç mama veremedim onda ishal ve kusma olarakda devamı gelmişti, bütün mamaları denemiş olmama rağmen; sütünüzü arttırma yoluna gidin derim , humananın bitki çayını, ayrıca gaz sancısnın gitmesi ve sütünüzün artması içinde rezene çayı için ama tohum olanlardan, ayrıca incir yiyip üzerine su içtğinizdede sütü arttırıyor.ben böylece mamadan kurtuldum çok şükür 15 aylık olduk ve tek göğsümle emzirdim şimdiye kadar


ocean85

ben de benzer şeyler yaşadım bebeğim 17 günlükken mamaya başladık sürekli memede kalmak istiyordu yatırınca ağlamaya başlıyordu ve uyumuyordu ilk 60cc.yle başladık şimdi 4 veya 5 kez 90 cc içiyor ben sık sık emzirmeye çalışıyorum uykudayken de veriyorum artık 3-4 saat uyuyor mamadan sonra. biz hero baby kullanıyoruz bir de doktorumuz Babs adında bir şurup yazdı bebekler için ama tamamen bitkisel içeriğinde rezene, anason, nane var.gaz problemimiz yok yani. ben de her gün rezene çayı içiyorum ve 3 lt su. mamayı azaltmaya çalışıyorum 2 aydır artırmadım zaten. moral gerçekten çok önemli süt için ben ilk zamanlar sürekli ağlıyordum sütüm yetmiyor diye çevredekiler de mama verme diyordu kayınvalidem sürekli bu çocuk doymuyor, sütün yetmiyor diyordu. aslında çevredeki tüm olumsuzlukları uzaklaştırmak lazım :) şimdi takmamaya çalışıyorum kimseyi. elimden geldiğince kızımı emzirmeye çalışacağım herkese bol sütlü günlerCevaplamak için Üye ol