1 yaş değişimleri

eesrae soruyor: 5

benim oğlum 1 yaşına yeni girdi ama girdiği günden beri sanki sihirli bir değnek değdi,yemek yemiyor,ağzına alıyor sonra püskürtüyor,bugüne kadar yemesi oldukça iyiydi.devam sütü zaten hiç içmedi,inek sütü vermeye çalışıyorum onu da almıyor,tüm bunlardan sonra da sürekli emmek istiyor.
geçici bir süre mi bu?aynı şeyleri yaşayan var mı?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


nilinmasali

1 yas sonrası büyüme hızı ciddi oranda yavaslıyor,ilk aylar ayda 1 kg alması normalken 1 yas sonrası yılda 1 kg normal kabul ediliyor demişti doktorumuz,bizde 1 yas öncesi persentilde %90 a yakın degerlerde seyrederken birden %50lere düştük yemek olayımız %60 azaldı,ilk şoku atlatınca kabullendim durumu ve fark ettim ki bir çok bebek böyle,zaten yapılacak yorumlardada muhtemelen göreceksinizdir,inek sütü için zorlamayın bence yoğurt peynir ayran kefir cacık vs ilede ihtiyacını karsılayabilir,üstelemeyin,cinnet gecirmeyin,yemiyosa gercekten sinir bozucu bir laf ama üstüne gitmeyin,bir kaç gün ara öğünleri kaldırabilirsiniz illa ki bi noktada acıkıp bişeyler yiyecek,tabi diş cıkartıyor olmasıda muhtemel azılar köpek dişleri derken onların işi de zor,bu arada sihirli değnek demişsiniz ya mesela bize doğum günün 2 gün sonrası değmişti,yani bi anda hersey değişebiliyor sakin kalmaya calısın..


masald

Ayni durumlari ben de yasadim kizimla gecen ay, dis cikartiyormus meger.Hatta dr.una 1 yas sendromu var mi dedigimde gulmustu bana. Ama 2 yasina geldiginde ergenlige girmis gibi bir bebek bekliyorum ben:)


fistikcik

Çok normal, tüm bebekler 1 yaşından sonra bu süreçten geçiyor. Büyüme hızlarının belirgin bir şekilde yavaşlaması sonucunda iştahları azalıyor. 14-15 aylık olana kadar sürebiliyor bu durum. Asla yemek için zorlamayın yoksa kalıcı yeme problemlerine yol açma riski vardır). Kendisinin yemesini teşvik edin (tam zamanı). Önüne yiyecekleri koyun, döke saça, her yere bulaştırarak yemesine müsade edin (ister elle, ister kaşıkla, çatalla). Sevdiği besinleri ve farklı alternatifleri önerin, emzirmeye devam edin. İnek sütü alması şart değil. Seviyorsa ayran ya da kefir verebilirsiniz. Kızım kefire bayılıyor, hatta bazen anne sütü yerine koyuyor. Siz de yemeklerden snra ayran ya da kefir önerebilirsiniz.


TATLI_CADI

zaman zaman biz de de no yemek meme forever zamanları oluyor sabır lazım,yapıcı olup bebeği yemeğe zorlamamak lazım muhtemelen diş çıkarıyordur,kaka sorunu vardır,aynı yemeklerden bıkmıştır vs. böyle zamanlarda sıvılara katı gıdalardan daha çok ilgi gösteriyorlar.böyle katı gıda almadığı zamanlarda kahvaltıda sadece pekmez şerbeti,öğlen ayran gün içinde taze sıkılmış meyve suyu,akşam süt ile tabii anne sütü her istediğinde,kilo kaybetmeden atlatıyoruz


nesli_han

Bizim bu durumlar 10-11 aylıkken başlamıştı, üstüne 1 azı, 2 köpek dişi çıkarma durumu eklendi ve yeme ve itiraz had safhaya ulaşmıştı. 1,5 ay devam etti. En sevdiği tarhana çorbasını bile reddediyordu. Biz o dönemde bir de blendırı bırakmaya çalışıyorduk. Zor bir dönemdi ama şu anda düzeldi ve ben bunun için pek birşey yapmadım. Huysuzluğu azaldı ama şu anda sevmediği şeyleri kesinlikle yememeye başladı, önceden bir iki kaşık alıyordu. Ama sevdiği şeyleri çok güzel yiyor.

Muhtemelen sizinki de geçici bir durumdur, ben o dönemde çok olamamıştım maalesef ama mümkün olduğunca sakin olup, aç bu çocuk bütün gün bir şey yemedi diye üzülmeyin. 

Bu arada kefir hiç içmedim, kızıma da henüz vermedim. Süt reyonlarında görmüştüm, İçim'in var sanırım. Bunu ısıtarak ya da bir şeye katarak mı veriyorsunuz? Her gün vermek gerekir mi süt gibi? Ya da bir gün süt, bir gün kefir mi vermek daha iyi olur?Cevaplamak için Üye ol