gereksiz bir endişe mi?

asliyalcin soruyor: 5

merhaba,

27 aylık oğlum Yamancım, özellikle son dönemde oyuncaklarını ya da elindeki herhangi şeyleri sağa sola çok da hızlı bir şekilde fırlatmaya başladı. lego ile oynuyoruz örneğin kısa bir süre sonra parçalayıp savurmaya başlıyor. mıknatıslı tren ile oynuyoruz, vagonlar birbirinden ayrılınca çok sinirlenip tüm oyunu dağıtıyor. parçaları fırlatmaya başlıyor. sonra da bana dönüp yapma, yapma diye öfkeleniyor. özellikle birbirinden ayrılan parçalara tahammülü yok. 2 yaş sendromu deyip geçmeli miyim, yoksa ne yapmalıyım?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


ozzzy

Benim oğlumda 27 aylık ve zaman zaman oğlumda aynı sizinki gibi davranıyor. neden yaptığını düşündüğümde birkaç sebep gördüm. Ya uykusu çk gelmiş ama oyun oynamaktan vazgeçmek istemiyorsa yapıyor , ya yapmak istediği şeyi beceremediğine sinirleniyor dağıtıyor, ya ben o gün pek bir bıkkın sıkkın oluyorum ona çaktırmamaya çalışsam da anlıyor  tatmin olmuyor performansımdan ona kızıyor, benden yeterli ilgiyi alamadığı için yapıyor, ya da arada sıra da sabrım taşıp ona sinirlendiğimi belli etmişsem  o zamanlar da oyun sırasında agresifleşiyor. Sizin oğlunuzda bu sebeplerin bazılarından  dolayı yapıyor olabilir.


asliyalcin

Merhaba ozzzy

İlginiz icin tesekkur ederim. Evet kesinlikle sebepleri bunlar olabilir. Ozellikle parcali oyuncaklar ayrildigi zaman sinirlendiginde anliyorum ki oyunu bozuldugu icin sinirleniyor. Ancak bazen tek parcalilari oyuncaklarini da saga sola firlatiyor. Sebepleri yukarda bahsettiginiz seyler olabilir. Siz nasil bir aksiyon aliyorsunuz. Ben bazen gormemezlikten geliyorum bazen de atmamasi gerektigini soyluyorum.

Tesekkurler, sevgiler.


kuzeynep

2 yas sendromu maalesef. Komşum oğlu gecen sene böyleydi tam anlattığınız gibi bu sene daha sakın. Şimdi de benim oğlum aynı davranışları sergiliyor. Biliyorum ki geçici bı donem Allah sabır versin 1 sene anneleri zorluyor. Kendinizi uzmemeye bakın:)


ozzzy

Ben de aynı sizin yaptığınız gibi yapıyorum. Eğer benim bir hatamdan dolayı böyle agresifleştiğini düşünüyorsam  yoğun ilgi ve şefkat gösterince pamuk gibi oluyor:)


ra_she_de

benim oğlumda da var aynı davranışlar bende aynı şeyi güncellememde sormuştum geçenlerde. 2 yaş ve kış sebebiyle enerjilerini atamıyorlar sanırım Cevaplamak için Üye ol