evden çalışmak ve yardımcı

dileksen soruyor: 10

Merhaba,

Evden çalışıp evinde yardımıcısı olan var ise, yardımcınız neler yapıyor ve bir gününüz nasıl geçiyor?

Ben mimarım, oğlum 6aylık oldu. Şimdiye kadar annem yardım ediyordu ama artık o da yoruldu. . Tam zamanlı mı daha iyi olur yoksa yarı zamanlı mı, karar veremedim.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


prophetic

bence çalışma, bak ben de mimarım çalışmıyorum :))


damlache

ben evden calısıyorum, yardımcım da var... yardımcım sabah 9 da geliyor; genelde ev işleriyle ilgileniyor... benim calısmam gereken zamanlarda da uzay'la vakit geciriyorlar. Aksam 7'de de gidiyor...


angelique

ben de 2-3 gun ofiste geri kalan zamanda evde calisiyorum, yarim gun yardimci almistim ama olmuyor. daha cok ev isi diye anlasmistik. evde zaten organize olmak zor. dolayisiyla full time cocukla ilgilenebilecek biri lazim. o yuzden tam gune cevirecegim simdi baska birine bakiyorum.


dileksen

Even calisan arkadaslar,mesleginiz nedir, nasil i̇sler yapiyorsunuz?


dileksen

Prophetic: peki ne zaman calismayi dusunuyorsun ya da calismayacak misin?neitrumus

ben de mimarım oğlum 2 aylık ve ben de 6 aydan sonra bi yardımcı bulup evden işlerimi yürütmeye çalışmayı planlıyorum çok zor olucak biliyorum ki daha önce hiç evde çalışmamıştım ama bakıcıya güvenemiyorum bi türlü.evdeyken ben sürekli onu gözlüyorum çünkü tükrüğünden bazen boğulacak gibi oluyo boş bırakamıyorum bakıcı benim kadar ilgilenemez evde illaki ben de olmalıyım sanki. bilemiyorum bu konuda çok karşığım henüz karar veremedim. mimar arkadaşlardan deneyimlerini yazan olursa ve iyi bir bakıcı öneren olursa sevinirim


totoro

Ben inşaat mühendisiyim ve evden çalışıyorum. Ceren 6 aylık olduğunda bir yardımcı aldık. Yardımcının asıl işi haftada 2 gün evi süpürüp silmek , ütü ve yemek yapmak. Daha önceden çocuk bakmış deneyimli birisi, ben yoğun çalıştığım zamanlar Ceren ile o ilgileniyor. Cerenin yemeklerini  ben hazırlıyorum yedirme kısmını ise genelde yardımcımız yapıyor.Benim yardımcı almamdaki asıl nedenim ev işlerini harcayacağım zamanı kızımla geçirebilmekti. O yönden çok memnunum. Evden çalışmayı düşünüyor iseniz yardımcınız kesinlikle tam zamanlı olmalı bebekler büyüdükçe işler daha çok artıyor. ve daha çok ilgi istiyorlar. Evden çalışma kısmına gelince gerçekten çok kolay bir durum değil birinci zorluk motivasyon. İkincisi ise bebeğinizin yardımcıdan ziyade sizinle olmak istemesi. Ama çocuğunuzun en fazla bir oda kadar uzağınızda olduğunu bilmeniz, her mola verdiğinizde yanında olabilmeniz, uyandığında onu ilk sizin kucağınıza almanız, rahat rahat emzirebiliyor olmanız tüm bu zorlukları unutturuyor. Ben 1 senedir bu şekilde götürüyorum. Ve açıkçası evden çalışabilme imkanı olan tüm annelere de tavsiye ederim.


jildando

aa amma cok mimar varmış grupta:) Bende mimarım evden calışıyorum, yardımcımda yok, sadece 2 haftada 1 gelen bi temizlikçim var o kadar. Ben evde yabancı biri olunca rahat edemiyorum o yuzden tercih etmedim. Toplantı ya da şantiye vs. gitmem gerekirse annem destek oluyor, ama onuda minimumda tutmaya çalışıyorum. Proje işi alıyorum sadece , bazen şantiyeye kontrolluk için gidiyorum.
 Çok kolay olmuyor açıkcası, cocuklar uyurken calışıyorum. Gunduz kucuk olan uyurken buyukte okulda iken, öğlene kadar gidiyordu bu arada şimdi tatile girdi, evle ilgili işlerimi hallediyorum, çok duzenli ve toplu bir evim yok, ama idare ediyor işte, zaten cogunlugu oyuncak dagınıklğı ve ben yogun oldugum zamanlarda da ortada duran paftalar oluyor.
Cocuklar 8-9 gibi uyumuş oluyor bende o zaman calışıyorum, çok az uyumuyorum, ama alıştım ilk bebek 4 aylıkken başlamıştım zaten. Başlarken verdiğim karar cocuklar uyanıkken çalışmaya çalışmamaktı, o zaman konsantre olamıyorum , her şey yarım yamalak oluyor, bir de stres yaratıyorum kendime gereksizce. Bu kuralımı hala uyguluyorum.
Yarım gun yardımcı tutup, o varken cocukla ilgilenmeyip tamamen işe konsantre olmayı başarırsanız, gunun kalanınıda tamamen cocugunuza ayırırsanız mumkun bence evden çalışmanız. Biraz disiplinli olamız gerekiyor, birde evle ilgili işlerde pratik olmak lazım, mesela ben kurutma makinası aldım ciddi anlamda hayatımı kolaylastırdı diyebilirim.
Evden calışınca ofis ortamının verdigi bazı boluntuler olmuyor pek, zamanı daha iyi kullanabiliyorsunuz.CokBilmis

Ben araştırma görevlisiyim, doktora tezi yazıyorum. Çoğunlukla evde çalışıyorum.

Tam gün yardımcı almanızı öneririm. Yarım gün ev işlerini yapar, yarım gün de bebeğinize bakar.

Kızım 15 aylık olana kadar özlük bakımlarını tamamen ben yaptım. 15. ayından bu yana ise çok işim varsa sabah 10'da yardımcıma teslim edip odama kapanıyor ve akşam 6'da çıkıyorum odadan. Çok işim yoksa sabah ben oynuyorum kızımla, yardımcım iş yapıyor. Kızım uyurken 2-3 saat çalışıyorum (artık tek uykusu var kızımın). Sonrasında kızımı yedirip parka götürüyorum. Eğer gene çalışmam lazımsa, yedirip biraz oynuyor ve yardımcımla parka gönderiyorum.

Çalışmamayı düşünmenizi asla tavsiye etmiyorum. Bebeğiniz 12 aylık olana kadar ona yapışık yaşamak isteyeceksiniz ama sonra ondan ayrı da bir yaşamınız olması gerektiğini fark edeceksiniz. Benim annem de çalışan anne ve ben her zaman onunla gurur duydum. Ayrıca dünya tarihinde sadece ev hanımı olan anneler sadece son yüzyılda var olmuşlardır. Ondan önce bütün anneler bağda bahçede, tarlada, sanayide muhakkak çalışmışlardır. Ama kilim örmüşlerdir ama şam fıstığı ayıklamışlardır. Çalışmayan insan olamaz. Bizim anladığımız anlamda "ev kadını" mevhumu daha çok yeni bir kavram ve ben sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.


soles

Merhaba,

Peki, mimar olan anneler nasıl proje alabiliyorsunuz, nasıl iş buluyorsunuz?

Ben de mimarım ve hamilelikle birlikte nerdeyse 2,5 yıldır çalışmıyorum. Artık piyasadan daha da fazla uzak kalmamak için çalışmayı istiyorum ama evden yapabileceğim iş bulmak zor. Birden de bebeğimi bırakıp yoğun bir mesaiye girmek bana zor geliyor.

Aslında tam olarak istediğim evden çalışmak da değil! Ben böyle birkaç yarım gün gidebileceğim bir işim olsun, evden ve bebekten biraz uzaklaşabileyim istiyorum. Ama bizim sektörümüz de yarı zamanlı bir iş olanağı pek olmuyor.

Yani açıkcası ne yapacağımı hiç bilemiyorum :((Cevaplamak için Üye ol