19 aylık bebeği memeden nasıl ayırabilirim?

artan soruyor: 10

19 aylık kızım var. Çalışan bir anneyim gündüzleri ben yokken hiç meme aramıyor, eve gelince sürekli meme emmek istiyor. Gece de sürekli meme için kalkıyor. Saat başı diyebilirim. Siz nasıl bıraktırdınız değişik yöntemleri merak ediyorum.

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


ipekkusgoz

Benimki de 21 aylık.Ama ben bıraktırmayı düşünüyorum. Tek isteğim 2 yaşından sonra emme içgüdüsünün kaybolmasıyla kendi kendine bırakması. Aksi bir durumu nasıl yönlendirirm şu anda bilemiyorum.

Ben ama kendim ettim kendim buldum:).2,5 aylıkken işe başlayınca gündüz zaten ememiyor diye uyurken alıp emzirirdim. Sonra bu alışkanlığa dönüştü haliyle.Yaşından sonra bir anane babane dönüşümünde resmen tozuttu:). Çok sık uyanıyor,yatağından al gel, emzir tekrar git yatır sen yatağa geri dön, sonra yatakta uyuycam diye dön dur baktım olmayacak yanıma aldım. Ama sadece aradaki prosedürleri:) kaldırmak içindi bu. Bir kaç gün içinde baktım o kadar sık uyanmıyor.Bir kaç kere uyanıyorsa önce su verdim,çoğunda içip tekrar uyudu, bazısında suyu ittirip bana uzandı.Ama o da git gide azaldı.Hatta o gece uyanmayınca sabah 5:30'da alarm çalmadan 15 dak. önce yine alıp emzirip yatağına bıraktım. Şu anda öyle gidiyor. Ha bir süredir de akşam uykuya geçmeden önceki emzirmeden sonra yatağına yatırıyorum ben de koltuğa uzanıyorum o öyle uykuya dalıyor.Gece de en fazla bir kere daha uyanıyor. O zaman ben kalkmadan önceki emzirmeyi yapmıyorum.Ama mutlaka yatağına koyuyorum kalkmadan önce düşmesin diye.


ipekkusgoz

Bıraktırmayı düşünmüyorum demek istemiştim:)


GOGO05

ben 18 aylıkken bıraktırdım bende çalışıyorum ve eve gelince ne bişey yiyordu nede beni yalnız bırakıyordu ben yara bandı yapıştırdım ve uf olmuş dedim gerçekten çok hassas olan oğlum anlayış gösterdi ve birkaç kere istedi açıp gösterdim anne uff dedi ve böylece emme serüvenimiz bitti ilk 3 gün biraz zorlandık ama sonra ben depresyona girdim sanki oğlumla aramdaki bütün bağ koptu sandım sonra anladımki sadece o değilmiş aramızdaki bağ.ama tabiki oğlumdan çok benim için zor oldu ve keşke daha da emzirsemiydim diye düşünüp durdum şimdi ise iyiki bıraktırmışım diyorum çünkü herşeyden yiyip içmeye başladı ve gece uykumuz deliksiz oldu


artan

ipekkusgoz anladım ben demek istediğini, 2 yaşından sonra emme içgüdüsünün gittiğini ilk defa duydum. Bir tanıdığım 25 -26 ay boyunca bıraktıramadı :(


artan

gogo05 bende şuan bıraktırınca pişmanlık duymaktan korkuyorum ama herkes senin gibi söylüyor bıraktırınca gece uykuları düzelir diyorlar. Şuan da hiç süt içiremiyorum mesela sütü bile memeden sonra içer diyorlar bakalım nasıl olacak GOGO05

aynen öyle hem uykular düzeldi hemde süt içmeye başladı ama tek süt bebelac içiyor onuda pipetle


ipekkusgoz

25,26 aydan sonra ne oldu peki?.Merak ettim bıraktırabildi mi ya da nasıl oldu.Tabii ki 2. doğum gününün ertesi günü şak diye bırakmayacağını tahmin ediyorum.Bir kaç ay daha bekleyebilirim sanırım ama ya sonra??


ozgu_naz

22.ayda kestim ben.açıkcası onlar için sorun olmuyor ama ben ciddi br travma yaşadım.15 gün ağladım desem yeridir.göğsüme önce yoğun bir krem sürdüm uf olmuş dedim.birkaç kez mızıldandı.sütüm kesilin diye taze nane koydum ben.zaten onları orda gördükçe iyice soğudu.ben de atlattım o ağır geçişi şmdi ikizmiz de gayet iyiyiz.ara ara uykuya dalarken aç öpücem diyor ama.özlüyor ,göğsüme yatınca sakinleşiyor ama çabuk alıştı.onlar herzaman hazır.yeter ki anneler hazır olsun

 fistikcik

Yorgunluğunuzu anlıyorum. Çalışan anne için uykusuzluk çok daha zor. Emzirme sürecine anne ve bebek birlikte karar verir, anne artık yorulduysa elbette bırakmayı düşünmek hakkıdır.

Ama emzirmeyi seviyorsanız ve derdiniz gece uykuları ise sadece gece beslenmesini kesebilirsiniz. Gece beslenmesini keserek sadece sabah işe gitmeden ve akşam işten gelince emzirmeye devam etmek mümkün. Biz bu aşamada değiliz, ama bunu yapan pek çok anne var. Nurturia üyelerinden Çokbilmiş'in bu konuda pek çok yazısı var.

Şu an bebeğinizin uyanmalarını da normal karşılamak lazım. Gündüz sizi (ve tabii memeyi) görmüyor ve özlüyor. Gece açığı kapatmaya, özlemini gidermeye çalışıyor. Çok normal aslında.

Bu konuda tek karar noktanız uyku konusu olmasın. Çünkü, maalesef, memeden kesline (yada hiç emzirilmemiş) ama yine de gece uyanmaya devam eden bebekler var. Hem de çok sayıda. Bu yüzden kararınız sadece emzirmeye devam etmek isteyip istemediğinize göre ve eğer devam etmek istiyorsanız da gece beslenmesini kesebileceğinizi göz önüne alarak verin.


ozgu_naz

gogo aynı şeyleri yaşamışız.deliksiz uyuyor nerdeyse Naz da.ve gerçekten bir süre bağımız kopmuştu.uzaklaştı benden.ama şimdi herşey yolunda ve hatta daha da güzelleşti.Cevaplamak için Üye ol