Demir eksikliği ve tedavisi hk.

voguefash soruyor: 3

Arkadaşlar merhaba sizlerin de fikrini almak istediğim bir konu var. Dün oğluma kan tahlili yapıldı ve dr demir eksikliği olduğunu, normalde bebeklere kilosuna göre damla verildiğini ama bizimkinde eksiklik gördüğü için tedaviye yönelik Ferro Sanol B şurubunu vereceğini ve bundan da günde 1 ölçek içmesi gerektiğini söyledi. Sanırım önümüzde ki ay tekrar test yapıp değerler normalse damla şeklinde vereceğiz. Bir de çinko takviyesi olarak Zinco diye bir şurup verdi. Benim aklıma takılan internette araştırdığım kadarıyla bebekler çok zor içiyormuş bu demir şurubunu yani damla olarak bile zorsa bir ölçek bebeğime nasıl içireceğim 😑 Aynı şekilde bir ölçek olarak bebeğine içiren var mı aranızda? Normalde bu takviyeyi tahlil istemeden direk sağlık ocakları ezbere veriyor. Ben özellikle tahlil yapılsın istedim aslında çok fazla bi eksiklikte gözükmüyordu ama dr bu şekilde verdi. Siz demir takviyesi veriyor musunuz? Bazı yerlerde vermeyenleri de okudum çünkü kafam çok karışık. O tadı biz bile kabul edemezken bebeklerimiz nasıl içsin 😔

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


mutluannelif

Her iki bebeğime de demir takviyesi vermedim. Hem dışardan almasın, doğal yollarla alsınlar diye hem de tadının çok kötü olduğunu duymuştum ve kabız yaptığını.
Kızım çok şükür sadece yedikleriyle çok sağlıklı büyüyor. Kan tahlili yaptırmıştık küçükken, ara ara da belki baktırmak gerekiyor. Bazı doktorlar da sağlıklı çocuğa bakılmaz diye düşünüyorlar aslında. Oğlum da ek gıdalarla alıyor yine demiri. Daha bugün aklımdaydı hatta, 1 yaşında kan testinden baktırayım diyordum ama 1,5 yaşı mı beklesem acaba diye düşündüm sonra.
Ek gıdaya geçmeniz çok yakın hatta şimdi bile geçebilirsiniz dilerseniz. Geç ek gıdaya geçen annelerdenim ben ama 4 aylıkken başlayanlar da var. Doğal yollarla verip, sonrasında bebek biraz büyüğünde tekrar test yaptırsanız ? Zaten çok da düşük değil demişsiniz.
Bebeğinizin kilosunu ve gelişimini bilmeden yazıyorum tabii bunları. Dilerseniz farklı bir doktordan da görüş alın.


dilrubaa

Eksiklik varsa bence baska bir doktora da danisarak verin. Dogal yollardan almaniz cok zor hele de ek gidaya yeni gecen bir bebegin yedigi ek gida miktarini dusunursek. Anneden gecen demir depolari genellikle 5-6 ayda tukeniyor bu yuzden demir damlasina baslaniyor zaten, ki sizinki bi de testle de cikmis. Demir eksikligi pek cok soruna yol acabiliyor ihmal etmeyin derim.

Bebeklerin tat duygusu pek gelismis olmuyor tadini dert etmeyin, basta biraz sorun oluyor ama sonra alisiyorlar


kronikyorgun

Demir eksikliği ileriki dönemlerde çocuklarda derin sıkıntılara yol açabiliyor. Ağlarken morarma, uğunma vs...Bizzat yaşamış ve 2 yaşında bile ara ara kullanan bir anne olarak söylüyorum. Çok zor içirdim özellikle bebeklik  döneminde.ASM lerde verilen damlalar daha hafif oluyor, ciddi bir eksiklikte çok yardımcı olmuyor,şurup şeklinde olanları enjektörle vermiştim. Yada c vitaminli meyve sularıyla, portakal suyuna karıştırıp verebilirsin.C vitamini emilimi kolaylaştırıyormuş..Cevaplamak için Üye ol