Diş hekimi arkadaşlar, bakar mısınız?

kedidirkedi soruyor: 10

Merhaba,

3 yaşındaki kızım 2 hafta önce koşarken ön dişlerini çarptı ve dişler geriye dogru yatarak yerinden oynadı. Götürdüğüm çene cerrahı eliyle hafifçe öne dogru çekti dişleri, baska da bir müdahalede bulunulmadı.

Şimdi ön dişlerinden biri grileşmeye başladı. Gören diş hekimi bu dişin sinirlerinin alınmasının uygun olacagını söyledi.


Buna gercekten gerek var mı? Eger bu diş agrı sızı yapmazsa sinirlerini almadan bu şekilde kalması mümkün müdür? Sinirleri alınacaksa nasıl bir yol izlenmeli?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


CeylinSedef

cok gecmis olsun oncelikle. Cene cerrahinin yaptigi uygulama ilk asama icin yeterli ve gerekli bir islem iciniz rahat olsun. Dislerden birnin grilesmesi ise beklenen bir durum. Bu o disin oluyor oldugunu gosteriyor. O dis, normalde cocugunuzun agzinda 7 yasina kadar durmasi gereken bir dis, ve icinin sinirleri olunce, kok ucunda iltihab olusacaktir ve kokun ucuna yakin durumda , cene icinde duran  o disin yerine 7 yasinda gececek olan surekli dis kesesi bu iltihaptan etkilenecektir. Bu durum gerceklesmesin diye bu sut disine kanal tedavisi uygulanmasi onerilir. Yalniz bu kanal tedavisi lafi sizi cok urkutmesin, yetiskinlere yapilandan daha farkli bir sekilde uygulanir bu islem ve de dis zaten olu oldugu icin cocugunuzun canini acitacak bir uygulama degildir. Ancak kiziniz cok kucuk oldugu icin dis hekiminin kullandigi aletler, beyaz onlugu vs onu korkutabilir. Bundan etkilenmemesi icin bir pedodontiste, yani cocuk dishekimine gitmenizde yarar var. Pedodontist hem onun ruhuna hitab ederk dishekimine karsi bir korku gelistrimesini onleyecek, hem de yapilacak islemi en dogru sekidle gerceklestirecektir..kedidirkedi

Kızım diş hekimlerini çok seviyor, bayıla bayıla koltuga oturup agzını acıyor. Kendisinin de oyun hamuru diş hekimi seti var :) Şu son yasananlar bile bu durumu degiştirmedi çok şükür.


Peki bu yapılacak kanal tedavisinde sprey, iğne vs. kullanılacak mı uyusturmak için?


CeylinSedef

ooo.. masallah, masallah :) Belki o da ilerde dishek olur :))


bazi dislerde uyusturma bile gerekmiyor. Ben bizzat 3 yasinda bir cocugun on uc disine birden kanal tedavisi yapmistim. disler zaten olu idi (ya bu olu kelimesi noktali anliyorsunuz dimi, benim klavyemde noktalilar yok da..) , igne falan kullanmadim, cocuk da melek gibi durdu..  cani acimaz eger tamamen nekroz ise dis, yani tamamen oldu (noktali) ise..


kedidirkedi

anlıyorum anlıyorum :)

Peki dişin tamamen nekroze olup olmadıgını nasıl anlayacagız ya da ne kadar beklemeliyiz tamamen nekroze olmasını? Var mıdır üç asagı beş yukarı bir süre? Tamamen nekroze olmama ihtimali var mı?

Bu uyusturma işini de şu yüzden soruyorum, diş hekimi muaynehanede müdahalede bulunmak istemedi anaflaktik şok riski yüzünden, çene cerrahı da spreyin tadı kötü, igne de cok acıtır diye yapmak istemedi.


CeylinSedef

Az once guncellemelerde tartisildi da, bir konuyu eksik olarak yazmisim, onu farkettim. Lopikcim e de cok tesekkur ederim, ayrica..

hemen duzelteyim, travmaya bagli nekrozda dis enfekte olmayabiliyor bu nedenle de kok ucunda lezyon gelismeyebiliyormus. Bu nedenle pedodontistler, bu disin duzeltilip, okluzyondan alinip (yani karsi disle temasinin kesilip), sabitlenip, bir sure beklenmesini, lezyon gelismez ise kanal tedavisi yapilmamasini, lezyon gelisirse kanal yapilmasini oneriyorlarmis..
Ben sanki muhakkak lezyon gelisecek gibi cevap vermistim..

Belki haberiniz olmustur ama yine de bir okuyan olursa diye yazmak istedim.
Belki daha detayli olarak lopikcim de yazar buraya..kedidirkedi

Pekiii, var mı arkadaşlar İstanbul-Avrupa Yakasında önerebileceginiz pedodontist?


lopikcim

Çok yoğun bir gün geçirdiğim için cevap yazamadım kusura bakmayın, hala da yoğunluğum sürüyor:-(((  Özetle ,pedodontistler aynen ceylinsedefin dediği gibi dişi oklüzyondan çıkarıp( yani alt dişlerle temasını kesip) beklemeye almayı öneriyorlar, enfeksiyon gelişirse tedavi uygulanabilirmiş, calsiyum hidroksit patı ve distile suyla temzilik vs ile( bildiğimiz kanal tedevisi değil yani, nadiren kanal yaparlarmış)...Avrupa yakasında pedodontist sorarım arkadaşlara..geçmiş olsun tekrar..


kedidirkedi

Teşekkür ederim yogunluguna ragmen ilgilendigin için, doktor tavsiyeni yazarsan uygun oldugun bir zamanda sevinirimbnycan

benim oğlumda yüzüstü düştü ve acayip agzı(diş kökleri )kanadı.. şu an doktor bir sorun olmadığını 1-2 hafta bekleyip renk değişimini takip etmemiiz söyledi :((


kedidirkedi

Geçmiş olsun size de. Bizim renk degişimi oldu bir dişinde. Pedodontist şimdi kanal tedavisi yapmayalım, takip edelim, eger enfeksiyon gelişirse kanal tedavisi yaparız dedi. Toplamda bir 45 gün kadar ısırttırmayın dedi.Cevaplamak için Üye ol