Diş hekimi arkadaşlar, bakar mısınız?

kedidirkedi soruyor: 3

Merhaba,

3 yaşındaki kızım 2 hafta önce koşarken ön dişlerini çarptı ve dişler geriye dogru yatarak yerinden oynadı. Götürdüğüm çene cerrahı eliyle hafifçe öne dogru çekti dişleri, baska da bir müdahalede bulunulmadı.

Şimdi ön dişlerinden biri grileşmeye başladı. Gören diş hekimi bu dişin sinirlerinin alınmasının uygun olacagını söyledi.


Buna gercekten gerek var mı? Eger bu diş agrı sızı yapmazsa sinirlerini almadan bu şekilde kalması mümkün müdür? Sinirleri alınacaksa nasıl bir yol izlenmeli?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


hilal__ege

herkese merhaba. Aslında konuyla tam olarak ilgili olmasada benimde dişle ilgili bir sorunum var. Oğlum 2 yaşında ve 16 dişi var. Üst çenede 8, alt çenede 8.
En sondaki dişler çıkmadı ,bakıyorum yaşıtları 18-19 diş çıkarmış 20 tamamlamış ama bizimki en son dişini 6-7 ay önce çıkardı sanırım belki daha fazla ama 16. dişten sonra gelen hiçbişey yok, herhsngi bir diş çıkmasına ilişkin belirtide yok. Normalmi sizce ? yada böyle bişey yaşayan varmı ?


lopikcim

Merhaba hilal_ege , kızım 27 aylık ve 16 dişi var ve henüz son azılarla ilgili de bir belirti göremiyorum ki kitaplar son azlar için 27 ay derler...Bir kaç ay oynayabilir sorun yok bence..


denizde

merhaba bir pedodontist olarak hemen cevap vereyim

öncelikle dişi radyografi ve klinik muayene ile takip ediyoruz. ne zamanki çocuğa ve alttaki daimi dişe zarar verecekse, estetik olarak kötü gorünüyorsa o zaman kanal tedavisini duşunuyoruz. sandiğiniz kadar zor değil tedavisi de.
Cevaplamak için Üye ol