Hangi süt?

mohter_of_sons soruyor: 10

1 yaşından sonra aptamil +1 e mi geçmeli? (hep aptamil kullandık)

keçi sütü mü vermeli?

Bu soruyu cevapla


24 Cevap


ruzgar11

ben oğluma hem devam sütü hemde keçi sütü veriyorum. mamasını belli bir ölçüde yapıyorum onu hazırladıktan sonra ılıttığım keçi sütündende biraz ekliyorum. her ikisindende içmiş oluyor.. keçi sütü kendi başına biraz yağlı midesini yorar diye düşündüm, ben böyle yapıyorum. keçi sütünü haftada 2 kez falan veriyorum..


mohter_of_sons

konu çocuklar olunca herşey ne kadarda zor.. sağolun arkadaşlar...

elifasu sizede geçmiş olsun :/


ipegim

Ben de kızım için "ne kadar çok içiyor di mi" diye anlatıyordum herkese. Yarım kilo mu? Maşallah diyeyim..


CokBilmis

Benim bildiğim kadarıyla o devam mamaları ve devam sütleri aslında inek sütü tozundan başka  bir şey değil. Yani onlar da süt aslında.

Tehlikeli olan sütü, süt olarak içmek demek ki... Madem süt tozu olarak süt içince sorun olmuyor, o zaman sütü ayran (yoğurt) ve kefir olarak tüketince de zararı yok demektir.

Ben emzirmeseydim (ki belki ikinci bebeğimi emziremeyebilirim), devam sütü yerine kefir ve ayran verirdim.

Sevmiyorum ben bilmediğim şeyleri yemeyi.


Rahmet

Bu soru benim içimi kemiren durumlardan biri, 9. aydan sonra arada bir sulandırarak, bir yaşından sonra da tamamen inek sütüne geçtim. Anne sütü almıyor. Taze inek sütü bulamadığımda cam şişede günlük sütlerden veriyorum. Bizim doktorumuz 6. aydan sonra 2 öğün yoğurt ve peynir yiyorsa devam sütünü bir kenara bırakabileceğimi söylemişti, günde en az 500 ml devam sütünün ticari kaygılarla söylenmiş bir söz olduğunu da eklemişti.

Devam sütünü tamamen bıraktık ama tam zıt fikirle devam sütüyle 2. yılı tamamlamamız gerektiğini söyleyen bir çocuk dr Prof.ta var aklımı bulandıran:

Taze inek sütüyle geçebilecek hastalıklar bir yana, fazla pişirilmekle kaybedilen protein.. Paket/kutu/şişelenmiş her üründe olan katkı maddeleri de.nurus

tamamen duyduğumu,gördüğümü,bildiklerimden istifade ederek yazıyorum,hiçbir bilimsel gerekçe yada yargı kullanmadan...


inek sütünü mecburiyetten,bilinçsizlikten,keyfekeder erken yaşta içmeye başlayan bebekler-çocuklar (bende dahil) ileride herhangibir yeme-içme sıkıntısı yaşamıyorlar.inek sütünü erken içmeye başlayan bir bebek ileride de çook rahat ve keyifle bu sütü tüketebiliyor.ama illede doktor önerisi dinleyen bebeklerin anneleri sonrasında nasıl sevdirebiliriz biz bu sütü diye çareler arıyor.

süt tüketiminin en kişi başı en az miktar düşen ülkelerin başında geliyoruz.tv lerde süt reklamı bile doğru düzgün  yok düşündünüz mü bunu hiç ??ben düşünüyorum.süt sevmeyen bir nesil geliyor farkındamıyız??bebelac,aptamil reklamları günde 100 kez çıkıyor,danino,manino ise ohohhh...


mohter_of_sons

doğal sütü evde pişirirken olan vitamin mineral kayıpları ne oluyor peki??

 


ketrin

kefiri bende evde mayalıyorum ama 20 günlük bebeğde kefir verilmez herhalde. nasıl sağlanır gelişimi kefir ve yoğrutla anlamadım. ama dediğim gibi bebek büyütmenin kuralları yok. her anne kendi doğrusunu bilir ve uygular. ben aptamil vb.formül sütleri 2 yaşına dek vermeye yanında kefir içirmeyede devam edeceğim ara ara. kefirin faydalarını bilmeyen yok kararında bebeğimede vermeye gayret ediyorum. Ama günlük sütü bende 3 yaşından sonra içmeye başlamışım önceden tadını sevmezmişim annem der ama şimdilerde bile hala günde 1lt. süt içerim. sağlıklı günler hepinizeferritin

İnek sütü ? Devam sütü ? Keçi sütü? Peki ya badem sütü ? Yapımı da çok kolaymış o denenebilir belki de . Yapımı da bu : Badem sütü nasıl yapılır? Bir su bardağı bademi bir gece önceden suya koyun. Ertesi sabah suyun içinden bademleri alın, kabuklarıyla birlikte bir blender/mutfak robotuna koyun. İçine istediğiniz yoğunluğa bağlı olarak 2 veya 3 bardak su ekleyin ve karıştırın. Karışım bembeyaz, ayran renginde bir karışım oluyor. Ardından bir cam sürahinin ağzına tülbent koyup, bademli su karışımını dökün. Yani oluşturduğunuz karışımı süzün. İyice suyunu sıkın. Badem sütünüz hazır. 1 su bardağı bademden yaklaşık 3 bardak badem sütü çıkıyor.


MCA

1 yaşına 10 gün vardı inek sütüne başladık. bikaç gün sulandırdım sonra direkt verdim. gayet de içiyor benim içim de çok rahat. doktorumuz da onayladı, zaten devam sütüne devam et deseydi benim için güvenirliğini yitirebilirdi. kusura bakmasınlar ben inanmıyorum bu devam sütü saçmalıklarına ( ayrıca devam sütü inek sütü tozundan yapılıyor, başka ne olabilir ki) ha bebeğin alerjisi olur, kabızlık ishal vb rahatsızlıklara neden olur o ayrı. eskiden devam sütü mü vardı hepimiz inek sütü ile büyümedik mi? hangimizin sırf bu yüzden herhangi bir zeka özürü var yada kansızlığı? çok güvendiğim bir dr bu firmaların bazı drları tatile yolladığını vs ondan illa da önerildiklerini söyler hep. hatta drların verdiği listelerde yoğurdun devam sütünden mayalanmasını yada kahvaltısını bulamaç şeklinde devam sütü katarak yapılmasını yazarlar :)ben sek günlük süt veriyorum kızıma bazen de pınar organik. imkanım olsa günlük çiğ süt alır kaynatırım.

edit: ayrıca dikkatimi çeken şey şu: eskiden 1 yaşına kadar inek sütü vermeyin derlerdi, sonra 2 oldu, şimdilerde 3 yaş. yakında yetişkinler içinde devam sütü çıkaracaklar bence :)Cevaplamak için Üye ol