Hangi süt?

mohter_of_sons soruyor: 4

1 yaşından sonra aptamil +1 e mi geçmeli? (hep aptamil kullandık)

keçi sütü mü vermeli?

Bu soruyu cevapla


24 Cevap


fistikcik

Çokbilmiş'e katılıyorum, "devam sütü" denilen şeyler bana sadece bir pazarlama numarası gibi geliyor. Onlar da inek sütü değil mi ? Sözüm ona vitamin eklenmişmiş..
1) Vitamini çocuk süte yapay olarak eklenmiş olarak mı almalı, o yaşta normal olarak yemesi gerekn besinlerden mi ? 2) Vitamin ekleyince bu sütlerin UHT olmalarından kaynaklı besin kaybı ve daha daha pek çok sıkıntıdan kurtulmuş mu oluyoruz ?

Bu arada bakınız devam sütlerinin sadece pazarlama taktiği olduğu ve gereksiz olduklarına dair bir doktor görüşü (6. numaralı paragraf) :
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=53:what-to-feed-the-baby-when-the-mother-is-working-outside-the-home&catid=5:information&Itemid=17

Ihaveaderam de doğru bir noktaya parmak basmış. İnek sütü alerjen bir besindir, çok doğru. Bu anlamda çocuklar mutlaka süt içecek diye bir kaide yoktur. Yoğurt, ayran, kefir vermek daha mantıklıdır. Süt yoğurda ya da kefire dönüştüğü zaman aynı yapıya sahip olmuyor. İçindeki proteinler insan tarafından daha kolay sindirilebilir hale geliyor, alerjiye sebep olma riski de düşüyor.

Benim tercihim şu anda anne sütüne devam etmek ve kızıma başka bir süt vermemek yönünde. Bol bol yoğurt yiyor, ayran ve kefir içiyor. Sanırım hep böyle devam edeceğim, hiç inek sütü vermeyeceğim. Ama bu kararımın inek sütünün alerjen olması ya da vitaminsiz olması gibi bir durumla ilgisi yok. Ben anne sütü dışındaki sütlerin ancak mayalanarak modifiye olduktan sonra insana faydalı hale geldiklerine inanıyorum.

Ancak elbette herkes anne sütüne uzun süre devam edemeyebilir. Bebeği ayran ya da kefire aynı ölçüde ilgi göstermeyebilir. İnek sütüne alerjik bir reaksiyonu yoksa, iyi tolere ediyorsa, elbette bu durumda tercih devam sütü değil, günlük inek (ya da keçi, ya da başka bir şey) sütü olmalıdır gibi geliyor bana.


nurus

doğal sütü evde kaynatırken ne patojenlerini öldürebiliriz,ne vitaminini ne proteinini.evde ki ocakta 100 dereyi bile bulmuyor kaynaması.o nedenle zararlı bakterilerin bir kısmını öldürüyoruz.


bilinen,temiz bir yerden süt alınıyorsa hiçte öyle sanıldığı gibi mikroplu değil süt aslında.ineğin memesinden çıkan süt aslında tamamen zararsız,mikropsuz ve nötr halde.onu mikroplu hale getiren sağıldıktan sonra bekletilen kap kacak.çiftçi malesef bu konuda çok bilinçsiz.sütü beklettiği kapları yıkamayan insanlar var.ama süt firmaları sütleri teslim alırken bazı şart ve koşullarla alıyor.sonrasında pastörizasyona tabi tutuyor.tabi bu işlem protein zincirini ne kadar etkiliyor ve bu bize ne kadar zarar veya fayda sağlıyor orası ayrı bir konu..

süt şekeri ne kadar alerjik reaksiyona neden oluyor,fayda sağlamıyor çok başka bir boyut ama sütün en zararlısının bile ben faydasını olduğunu savundum hep.ister köyden alınmış,bakterisi kaynatınca geçsin,ister uht veya pastörize olup protein zinciri zedelenmiş olsun süt bir mucizedir.


CokBilmis

Bir de yanlış mı anladım: Bizim burada tartıştığımız 1 yaşını bitirmiş çocuk için sütün mü yoksa, süt tozundan elde edilmiş vitamin takviyeli besinlerin mi daha sağlıklı olduğu, değil mi?

Anne sütü alamayan 4 aydan küçük bebekler açısından tartışmıyoruz, değil mi?


nurus

yok canım doğru anlamışsın.1 yaş sonrası..
Cevaplamak için Üye ol