oğlum çok mu terliyor? ben mi terletiyorum uyurken? yardımm..

Derya_Eymen soruyor: 10

anneler fikirlerinize ihtiyacım var. oğlum 1.5-2 saatlik gündüz uykularından terli uyanıyor? geceleri daha da çok terli oluyor?
normal mi acaba ben mi çok örtüyorum üzerini bilemedim??
ve üşüttüm hastalandı malesef.. geceleri 2 defa tüm üzerini değiştiriyorum. çok terlemiş oluyor.
mikrofiber, antibakteriyel elyaf bir yorganımız var bebekler için onu kullanıyorum ve yorganın altına da battaniye örtüyorum.o zaman üzerini çok açamıyor.
ama bacakları bile çok ıslak oluyor.
evim gündüz 21-22 derece akşam gece 12 ye kadar sıcak 23-24derece sonra sabaha doğru yine 20 derecelere düşüyo.
sizce çok mu örtüyorum kuzumun üzerini?
siz nasıl yorgan kullanıyorsunuz? üşütmeden nasıl üzerini değiştirebilirim.?
sizin kuzularınız da böyle terliyor mu?
bir fikir verin lütfen..

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


yasemin_ekin

Terleyen kuzular icin Marks and Spencer ve Mothercare'de satılan termal iç çamaşirlarini tavsiye ediyorlar. Bu camasirlar, yanlis bilmiyorsam, cocugun terinin üzerinde sogumasini engelliyor. 


Kendi tecrubem, elyaf yorganlarin daha cok terlettigi yonunde. Belki alttaki battaniyeyi kullanmadan 1-2 gece deneseniz. Acaba fazla mi geliyor...

Kıızmızın üstünü ortmek mümkün degil, icine bu bahsettigim iclikleri, uzerine de bir kat daha pijamasini giydirip, yatırıyoruz. Üşümedigini varsayıyorum ben.  


CokBilmis

Bizim ev de aynı derecelerde ve ben kızımın üstüne hiçbir şey örtmüyorum.

Bir insanın terlemesi, ortamın sıcak olduğuna ve vücudun da terleme yolu ile serinlemeye çalıştığına işaret eder.

Ayrıca terleme ve soğukta kalma ile hasta olunmaz. Yani bebeğini sen hasta etmedin, mikroplar hasta etti. Mutlaka bir başka insandan virüs kapmıştır, aksi halde hasta olmazdı.

Ben kızımı hiç çoraplı da yatırmadım. Ama eğer için rahat etmeyecekse ayaklı bir uyku tulumu alıp, bebeğin üstünü örtmeden yatırmanı tavsiye ederim.


kedidirkedi

Çok fazla giydirip örtüyorsun bence. Bizim evde bizim yatak odamız 22 derece. Kızım bazen bizimle yatar. Kızıma içine atlet, üzerine ince uzun kollu penye ve altına da eşofman giydiriyorum yatarken, üstüne yorgan örttürmez hep açar ama derin uyuduysa ve yorgan örtülü kalmışsa bakıyorum terlemiş, özellikle de bacakları.

Kendi odası da 23 derece civarında. Üzerini örtmeden uyuyor çogunlukla. Bazen üşümüş de olabiliyor özellikle de ayakları çıplak oldugu için ama genelde bakıyorum vücudu sıcacık üstü örtülü olmamasına ragmen. Şimdiye kadar da evde yatarken üşüdü diye hiç hasta olmadı. Ben terlerse daha fazla hasta olur görüşündeyim.

 


Fundaaa

erkek çocukları fazla sıcağı sevmez zaten,bencede çok örtüyorsun..ayrıca ben terleyip üzerini açıp soğursa daha çok hasta olacağı düşüncesindeyim..bir gece üzerini ince bişeyle örtmeyi dene 1-2 saat sonra kontrol et,eli ayağı sıcaksa üşümüyordur zaten..ya da ince bir tulum al onu giydir,üzerin örtmezsin


aslihank

Yorumları okuyamadım ama bana kalırsa çok örtüyorsun bebeğin üstünü. Bizim evimizin ısısı sizinkine yakın ya da belki 1-2 derece fazla bazen. Sadece pijama giydiriyorum, çorap da giydirmiyorum. Karın kısmına bir pike ya da penye bayyaniye örtüyorum. Onu bile gece açmış oluyor. O halde bile bazen baş kısmı terli oluyor. Sen yorgan ve battaniye diyorsun, bence cook fazla.CokBilmis

Aslına bakarsanız Amerika'da bebeğin üstünü örtmek, hatta bebeğin yatağının içinde herhangi bir örtü bulundurmak bile yasak.


Meryem_

Bizim oglumuz hic bir sekilde uzerine ortu ortturmeyen bir cocuk. Kisin evi isittigimizda bundan da cok bunalip uyumuyor. En rahat uyudugu vakitler evin serin oldugu saatlere denk geliyor. Bu yuzden evin sicakligi 18 dereceye dusene kadar calismiyor isitici. Bu sicaklikta uzerinde uzun kollu badi uzerine ayakli tulum ile uyuyor.

Doktorumuz cocugun usudugunden supheleniyorsan vucut sicakligi olc demisti. Eger terliyorsa ortuler fazla demektir. Bence de termal iclik iyi fikir.


Derya_Eymen

Yasemin_Ekin bu termal içlikleri denemeyi düşünüyorum. teşekkr ederim canım.
Çok hareketli uymadı oğlum bu güne kadar. bizim odamızda beşiği ve üzerini açtığında da genelde farkedip örtüyorum.
Erzurum da Yaşıyorum. evin sıcaklığı iyi ama yine de üşütürüm diye korkuyorum. çok evhamlıyım galiba.
Fundaa senin dediğini de deniycem. çok mantıklı aslındaDerya_Eymen

Çok teşekkrler güzel anneler cevaplarınıza..
nurtiyi çook seviyorum bu yüzden..
tüm çocuklarımıza da sağlık , mutluluk diliyorum..


Fundaaa

erzurumda çok soğuk olur bu aylarda,bende bi dönem ardahanda yaşadığım için iyi bilirim ama evinizin ısısı gayet iyi,yukardaki yazdığımı bi deneyin siz sabaha karşı evler soğuk olur eğer terle üşürse hasta olurCevaplamak için Üye ol