oğlum çok mu terliyor? ben mi terletiyorum uyurken? yardımm..

Derya_Eymen soruyor: 8

anneler fikirlerinize ihtiyacım var. oğlum 1.5-2 saatlik gündüz uykularından terli uyanıyor? geceleri daha da çok terli oluyor?
normal mi acaba ben mi çok örtüyorum üzerini bilemedim??
ve üşüttüm hastalandı malesef.. geceleri 2 defa tüm üzerini değiştiriyorum. çok terlemiş oluyor.
mikrofiber, antibakteriyel elyaf bir yorganımız var bebekler için onu kullanıyorum ve yorganın altına da battaniye örtüyorum.o zaman üzerini çok açamıyor.
ama bacakları bile çok ıslak oluyor.
evim gündüz 21-22 derece akşam gece 12 ye kadar sıcak 23-24derece sonra sabaha doğru yine 20 derecelere düşüyo.
sizce çok mu örtüyorum kuzumun üzerini?
siz nasıl yorgan kullanıyorsunuz? üşütmeden nasıl üzerini değiştirebilirim.?
sizin kuzularınız da böyle terliyor mu?
bir fikir verin lütfen..

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


SelmaOnurEmre

Benim oğlum da o aylarda çok terlerdi. Üstünü örtmesem bile terlerdi. Uykudan uyandığında üst değiştirmediğimiz vaki değildi. Doktorumuz dişleri çıktıkça azalacak, bazı bebeklerde oluyor dedi. Gerçekten de şimdi çok azaldı. Bu arada çokbilmişe katılıyorum terleyip soğumakla hasta olunmaz, mikrop almıştır biryerden.


Derya_Eymen

çokbilmiş canım her türlü fikrini yazmana çok sevindim. horlama ve uyku düzensizliği yok çok şükür. ben çok örtüyorum çocuğumun üzerini.. bu torba uyku tulumu ile (sulumbersac) rahat ettik baya.eskisi gibi terlemiyor artık. 
ben teleyip soğuyarak üşütebileceğini düşünüyordum. umarım dediğiniz doğrudur.

ülkeryıldızı şuanda üst dişleri yeni çıkıyor. umarım dişlerden sonra daha da azalır terlemeler...


Demet87

ulkeryıldızı terleyıp sogumakla hasta olunmaz demıssınız ben buna katılmıyorum benım bebegım cok terlıyor uykus sırasında degıstrıyorum 1 kere yada sırtına bez koyuyorum terleyıp soguyunce bebegınızın bır vucuduna elınızı surun buz gıbı oluyor tabıkı cocuk hasta olur ha cıplak kara yatırmıssın ha o sekılde yatmıs cocuk aynı


SelmaOnurEmre

Demet87 benim oğlum da çok terlediği için birçok kaynaktan konuyu okudum ve bu kanaate vardım. Çocuk doktoru Kadir Tuğcu da hep bu yönde söyler ve ben kendisine çok güvenirim. Okumak isterseniz bu tarz bir konunun konuşulduğu link aşağıda. Kadir Beyin cevabı şöyle:

"Bir kere terin üstünde soğuması ile hastalık filan olmaz, bizim halkın uydurmasıdır... Ha en fazla ne olur, terli terli RÜZGARDA kalırsanız, adalelerde tutulma olabilir.. O kadar... Öyle Zatürre filan olunmaz.. Terlemek biraz yapısaldır... Terliyor diye bir çocuğa eğer testler yapılıyorsa, bu bir art niyettir. Zaten yapılan testlerlede (her ne ise) bir şey bulamışlar..Saçmalık ve çocuğa eziyetten başka bir şey değil... Hiç bir allerjide terleme yoktur... Tabii bazı üçkağıtçılar, terleme ile olan isiliklerde "- bunlar allerjik döküntüdür-" diyerek testler yaptığından iş buralara kadar geliyor... "

 

http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=24243&PID=668346Derya_Eymen

canım çok ilginç bu kadir tuğcunun yaklaşımı. ben de pek inanamıyorum terleyip hasta olunmayacağına.. ter bezlerinde sorun olup aşırı terleyen tedavi gören birini de tanıyorum ayrıca.
yani terleme sonrası üşütmek mikropların işini de kolaylaştırıp hastalanmaya yardımcı oluyor bence.


Demet87

her dr farklı gorusteler tabıkı mıkrop ayrı ama üşütme cok ayrı ben kadır tugcuyu takıp edıyorum ...bu konuda bende cok arastırmalar yaptım ve aşırı terlemelerde test yapılması ve arastırılması gerekıyor ....ve acıkcası ben netten  dr yanııtlarını ve yorumlarını dogru bulmuyorum cunku hastayı muayene etmeden nasıl yanıt verebılıyorlar anlamıyorum kı bazı doktorlarımız var yanıt verıyorlar ama dr gorunmelerını onerıyorlar ... kadır bey dırekt sunu yapın bunu yapın dıyor ...kadır beye guvenmek sızın secımınız .... ama bunu buyuklerımızde soyler .... cocuk terlerse ve sogursa hasta olur ...terlemesınıde gectım ...sızınde oglunuz  terlıyormus atletı yas oluyor dıyorsunuz ...denemek  sızın elınızde yas atlet gıyıp yatın bakalım sabaha kadar ... hasta oluyormusunuz olmuyormusunuz .... :) tabı bu benım gorusum .... sızın goruslerınıze de  saygı duyuyorum ...


Derya_Eymen

demet 87 canım sana kesinlikle katılıyorum..


arhat

bebgim hen uyanıkken hemde uyurken çook terliyor  içerisi sıcak olmadıgı halde...lütfen yardımı edin sebebini ögrenmek istiyoruz henüz 1buçuk yaşında oglum.Cevaplamak için Üye ol