Çok sık uyanan bebek

tugbat soruyor: 10

Merhaba
  İki ayını henüz doldurmuş bir kızım var. Doğduğu günden beri devamlı ilgi isteyen zor bir bebek. Doktorumuz kolik olduğunu söyledi. Bir kaç hafta evveline kadar genelde akşam 7-12 arası olan şiddetli ağlamaları şu anda tüm güne yayılmış durumda. Derin uykusu kalmadı ve 10 max 15 dakikada uyanıyor. Her dakika yanında birinin desteği ile uzunca süre uyuyabiliyor. Biri mutlaka sallayacak ve eliyle yanına hissettirecek. Fakat bu ilgiyi istemesi beni çok yıpratıyor ve evde dört kişi nöbetle baksa bile herkes perişan halde. Onu da uyumasa uykusuzluktan bu sefer daha beter bağırıyor. Benzer sorunları yaşayan var mı? Bebekte ciddi gaz sorunu da var. Her memeden sonra gazını çıkartmaya çalışmama rağmen çıkartamıyoruz. Doğru mu yapıyorum diye araştırdım uzmantv'den baktım. Bakıcı bile ilk kez böyle çıkartamayan bir bebeğe rastladığını söyledi.
  Denediğim yöntemler:
1. Doktorumuz önce Zinco verdi ama bizimkini kesmedi. Şimdi Colinox verdi çok az işe yaradı ve düzenli veriyorum.
2. Geceleri özellikle banyo, ninni, meme, kundak (hatta şu ünlü Miracle blanket denen şey), sallama, masaj denemeleri işe çok nadir yaradı.
3. Ayakta sallama, yatakta sallama, çingen salıncağı denemeleri...
4. Anason, rezene çayından günde üç kez bir ya da iki çay kaşığı vermeler... (ben de devamlı içiyorum)
5. Çörek otu ve elma yağı ile masajlar. Topuklarına ve göbeğine saat yönünde ve aşağı yönde...  Dr.Sears'in "The Baby Book"unda yaptığı masajlar bazen işe yarıyor.
6. Saç kurutma makinası (en etkili olan ama bende kafa kalmadı)
7. Zaten baştan beri çok sıkı diyet yapıyorum gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durarak...
8. Buzuki Orhan (gecenin bir vakti deli gibi sesi sonuna kadar açtık kaç kez yine fayda yok)
9. Şu sleepy sheepten aldık devamlı yağmur ya da okyanus sesi açık. En nihayetinde sesi kuzu boğuyor diye içinden çıkarttık. Bazen işe yarıyor.
O kadar uğraşa çok zor uykuya dalıyor. Aç mı diyorum en son çare mama vermeye çalışıyorum ama bir iki fırttan sonra onu da almıyor. Tok zaten çıkartıyor.
İlk zamanlar en azından çılgın ağlaması 3-5 saat arası sürer ama derin uyurdu şimdi o derin uykudan eser yok.
  Reflüsü de son zamanda arttı ama kilosunu etkilemiyor.
  Acaba bir hastalığı mı var diye düşünmeden edemiyorum. Benzer deneyimleri olan paylaşırlarsa sevinirim.

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


Karakedi111

BEN 4 AYINA KADAR CEKTIM BU SORUNU AYAGIMI KOLUMU BESIGI SABAHLARA KADAR SALLAMAKTAN HISSETMIYORDUM O DERECEYDI O GUNLER HIC GECMEYECEK SANDIM BEN SENINDE ALLAH YARDIMCIN OLSUN


atlio

gaz konusunda bizde en etkili şey ısıtılmış havlu ile karnını be cakalarını sarmaktı, havlu soguyunca tekrar ısıtıp koyuyorduk, boylece gazını rahatca cıkarıyordu..


emekk

öyle güzel benim de yaşadığım sorunu tarif etmişsiniz ki... ama maleseff benim de denemediğim yöntem kalmadı. hatta yapmam dediğim bir çok şeyi yaptım.. ayakta, kucakta sallama gibi.. hatta zorla emzik vermeye çalıştım çok ağladığı için. ama onu da almadı. doktor üç-dört ay sabıredeceksin bebeğin kolik malesef demişti.. ve çok gazlı bir bebek. sizin şimdi nasıl oldu bebeğiniz en azından 3 ay olmak üzereee???


tugbat

Ne yazik ki koligimiz tam gaz sürüyor. Açıkçası kolik yüzünden eşim ile benim psikolojimiz de bozulmuştu. Daha başka doktorlara da danıştım. Burada bahsedilen Biogais'i denedik ama işe yaramadı. Hem doktorların hem de burada söylenenler gibi çaresi yok tek yapabileceğimiz sabır.
Ama en azından şimdi kabullendik. Bir doktor koliğin çözümünü bulan Nobel'i alır demişti.
Hem bizim hem bebeğimizin ruh sağlığı açısından artık bebek ne kadar bağırırsa bağırsın bu işin bizden bağımsız olduğunu öğrendik. Mümkünse bebekten ayrı vakit geçirin dinlenin. Siz sakin huzurlu olunca bebek de daha sakinleşiyor.
Ünlü bir doktor skin-to-skin contact'in hem anne hem bebek için faydalı olacağını söyledi. İnternette de aratırsanız bir çok makale bu konuda bulabilirsiniz. Bir süredir deniyorum bebeğim çok huysuzlandığı zamanlarda emzirdiğimde bağırtısı kesiliyor, etrafına gülücükler saçıyor. Bebeğimin çok rahatladığını gözlemledim.
Aynı doktor ilk altı ay bebeklerde hafıza gelişmediğini ve şu anki yaşadıkları acıyı ileride hatırlamayacaklarını söyledi. Bu içimi rahatlattı. Her bebeğin farklı olduğunu ve deneme yanılma yöntemi ile bebeği rahatlatan birşeyi keşfettiğimde onu tekrarlamamı söyledi.  Ayrıca ağlamaların bebeğin mutlu ya da huzurlu olmakla ilgisi olmadığını asıl kişiliklerin altı aydan sonra oluşacağını belirtti.
Dört ay bitecek diye koşullandırmanın da hatalı olduğunu bebeklerde sindirim sistemi gelişiminin altı aya kadar süreceğini öğrendim.
Sallama vs. alışkanlıkları da düzelirmiş merak etmeyin. Bebeğin sağlıklı gelişimi için onu rahatlatacak seçeneği uygulamamız en doğrusuymuş.
Ben de yapmam dediğim çingen salıncağını şu anda uygulamak durumunda kaldım. Çünkü bebeğim yağmur sesi+ninni+salıncak ile daha huzurlu. Şu anda herhangi bir uyku eğitimi için erkenmiş.
Bir de Dr.Sears'in kolik bebekler ile ilgili ekzersizleri bizde işe yaradı. Sorunu kaldırmıyor ama uyguladığımda bebeğimin motor gibi pıtır pıtır gazını çıkardığını görünce en azından onu daha rahatlattığını düşündükçe seviniyorum.
http://www.askdrsears.com/html/5/t051300.asp
http://www.the-parenting-magazine.com/tag/yoga-baby/ sitesinde bir imaj var (baby bending). Bizde en çok bu işe yaradı.


tugbat

O pozisyondayken bebeğe masaj da yapıyoruz. Midesinin altından başlayarak ters U yapacak şekilde ve yukarıdan aşağıya doğru masaj... (ilk verdiğim linkteki "tummy touches" başlığı). Orijinal kitabında gösteren imajları mevcut.
Bebeğimiz kakasını bile bu şekildeyken rahatlıkla yapıyor.azrairem

benim oğlumda sabaha kadar durmuyor sallamaya alıştı sallayınca uyuyor kesince başlıyor ne yapacam hiç bilmiyorum


tugbat

Bizim bebeğin koliği 4.ay başında bitti. Daha sonra uyku üzerine araştırma yapmaya başladım.
Ferber metodunu babycenter'daki bazı uygulamaları inceleyip biraz modifiye ederek uyguladım. Öncesinde bizimkine hangi metodu uygulayacağımı araştırdım bayağı.
Şu anda sallamadan uyuyor. Uyku ve yeme saatleri de düzene oturdu.
Bir ara buguloguma detaylı ne yaptığımı yazacağım.


tugbat

Uyku konusunda geldiğimiz en son noktayı aşağıdaki linkte paylaştım:
http://tugba-bence.blogspot.com/2011/07/kolik-ve-uyku-sorunu.htmlbbirgul_aydin

 5 aylık oğlum var. Sizin anlattığınız sorunları bende yaşıyorum.Çok gazlı bir bebek. Denemediğim gaz ilacı kalmadı ve hiçbir faydasını görmedim. Rezene çayı içirdim, oda maselef ki fayda etmedi. uyku problemimiz çok.uyumamak için sürekli ağlıyor ayağımda sallıyorum olmuyor, çingene salınçağına koyuyorum fakat fayde etmiyor. fön makinası atıyorum yindede olmuyor.kısacası ne yapacağımı şaşırdım. sizin bebeğinizin problemi hangi ayda bitti


merakli_anne

miracle blanket artık türkiyede de satılıyor, www.bonybebe.com da gördüm

ben kullanıyorum bebeklerin daha rahat uyuması için faydalı bir ürün,eski kundaklara benzemiyorCevaplamak için Üye ol