Sütün yavaş ya da az gelmesi dolayısıyla bebeğim emerken kendini geri atıyor ve sinirlenip ağlıyor, emmesini sağlayamiyorum, bu konuda tavsiyesi olan var mı?

guven soruyor: 8

Sütümde hep sorun oldu, iki gündür Sütün yavaş ya da az gelmesi dolayısıyla 4 aylık bebeğim emerken kendini geri atıyor ve sinirlenip ağlıyor, emmesini sağlayamiyorum, bu konuda tavsiyesi olan var mı? Az da olsa annesüttü almasını ve emmesini istiyorum, sütüm tamamen kesilmeden bunun bir çözümü var mı?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


fistikcik

Merhabalar,
İngilizce okuyabiliyor musunuz ? Şu kaynağa bir göz atın isterseniz :

http://www.kellymom.com/bf/supply/low-supply.html

Sütün çoğalmasının en etkin yolu daha fazla emzirmek, ama yaşadığınız sıkıntı bunun önüne geçiyor. Elektrikli bir sağma makinası alarak (ya da kiralayarak) sütü çoğaltmak, sağdığınız sütü de bu süreçte bebeğe kaşıkla vermek çözüm olabilir. Ameda Lactaline önerebilirim, gerçekten memnunum.

Medela'nın bir ürünü var, göğüs ucuna takılan ufak bir borunun bir ucu bir mama kabına bağlı. Bebek böylece memeyi emdiğini sanarken süt ile birlikte mama da geliyor ağzına. Bu ürünün amacı tam da sizin durumunuzda bebeğin süt gelmiyor diye sinirlenerek emmeyi bırakmasını önlemek. Böylece bebek emmeye devam ediyor. Süt üretimi uyarılıyor ve artıyor. Bir süre sonra borudan gelen mamaya gerek kalmıyor. Bu ürün Türkiye'de var mı bilmiyorun. Medela'nın bir ürünü ama Türkiye'de görmedim. Şu adreste görebilirsiniz.

http://www.medelabreastfeedingus.com/products/breastfeeding-devices/51/supplemental-nursing-system-sns
Belki Medela Türkiye distribütörlüğünden ürünü getirtmeleri istenebilir.

Biz de de kendini geriye atma var ama, başka sebeplerden kaynaklanıyor. Bizde ,işe yarayanlar sizde etkili olur mu, bu yüzden emin olamıyorum. Ama bir deneyin isterseniz :

Önce müzikle ayakta biraz sallanıyoruz (dans eder gibi). Sonra oturmadan, ayakta ve sallanmaya devam ederek memeye tutuyoruz. O zaman memeyi alıyor. Hafif sallanarak emzirmeye devam ediyoruz. Artık huzursuzluk göstermeyecek gibi görünürse oturabiliyoruz. Bunu bir deneyin isterseniz.

Bir de kucağınıza alıp, bir yandan banyo yaptırmak ve emzirmek işe yarayan bir yöntem (tabii günün her saati banyo yaptırmak mümkün değil. Bir de bunun için size yardımcı olan biri olmalı ki siz kucağınızda bebeği tutarken başka biri üzerine yavaşça su döksün).


guven

Cevap icin cok tesekkurler, ben uzun süredir kiraladığım medelanın pompası ile sağarak biriktirip veriyordum, göğüsümde ciddi sorun olduğu için, 2. aylıkdan beri yani 2 aydır pompa ile sağıp yine medelanın calma biberonu ile veriyorum. Simdi artık göğüsümde sorun kalmadı, çok şükür, calma biberon sayesinde emme hissi de var, gayet güzel emmeye başlamıştı, ancak 2 gündür bu şekilde sinirlenip red ediyor, gercekten de sütüm çok yavaş ve az geliyor. İngilizce makaleyi okuyacağım ama medelanın ürünü çok mantıklı ve güzelmiş, Sümela AŞ sorup araştıracağım, çok teşekkürler, o kadar okumama ragmen ürünü ilk defa görüyorum. Tekrar tesekkurler.


dileksem

o urun pazaryerinde satiliyordu. bir bakin isterseniz.


selencem

Ayni sorun oldugunda, 2.5 aylikken reflu oldugun farkettik. Illa kusmasina gerek yok, hafifse bu sekilde olabiliyor. Hafif dik pozisyonda yani kafasi daha yukarda emzirmeye calisin. Bir de biberona alisan bebeler emmek istemiyor kolaya alistiklari icin.selenn

http://www.humanaturkiye.com/urun.asp?id=24 cnm bana çok faydası oldu gerçekten arttırdı sütünü arttırıcak besinler yersen ve sık sık emzirirsen sütün zaten çoğalıyor.


fistikcik

Merhaba,
Rica ederim, yardımcı olabildiğime sevindim.
Ürün Türkiye'de varmış, şu adreste yeni gördüm ben de :
http://www.e-sumeras.com/Medela-Ek-Beslenme-Sistemi-Supplemental-Nursing-System,PR-35.html

Maalesef bu sistemler Türkiye'de pek bilinmiyor. Doktorlar da emzirme konusunda detaylı bilgiye sahip değiller. Sütü yetmeyen annelere hemen mama tavsiye ediyorlar, ama mamanın bu yolla da verilebileceğinden, üstelik böylece sütün arttırılabileceğinden söz etmiyorlar. Gerçi onların da suçu değil, bilmiyorlar çünkü. Emzirme konusunda uzman kuruluş La Leche League'in Türkiye'de daha etkin çalışması ve benzer sistemleri doktorlara tanıtması lazım.


kedidirkedi

4 ay civarı benim kızımda da olmustu aynısı. 10 gün kadar sürdü, uykusunda emzirebildim sadece ama vazgeçmedim. Sonra geçti. Benim gibi aynı sorunu yasayan anneler de biliyorum. Böyle bir dönem geçiriyor bazı bebekler. Yani sorun sütünüzün azlıgı da olmayabilir.


GOGO05

bebeğin kendini geri atması sütün azlığından değil ya gazdan yada reflüden dolayıdır diye biliyorum benim oğlumda öyleydi yani


Cevaplamak için Üye ol