öksürüğümüz geçmiyor

tugbapece soruyor: 6

merhabalar,

benım oglum 3.5 yas cıvarında ve 3 gündür çok kötü öksürüyor... Doktora götürdük,soguk algınlıgı,nezle denıldı...öksürük surubu verıldi...evde 3 gündür bal,toz zencefıl karısımı verıyorum bır cay kasıgı sabah/ aksam... ıhlamur içiriyorum falan... ama gecmıyor... ozellıkle gecelerı ve sabah kalkınca cok öksürüyor... daha etkili neler önerırsiniz...bu yeni üyenize yardımcı olursanız çok sevinirim..:)

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


nurayn

merhaba benimde arkadaşımın kızında öksürük çok oluyordu. Pekmez ve tereyağını kaynatıp içiriyordu. iyi geliyordu isterseniz deneyin.


MineAda

elma kabuğu, zencefil, keten tohumu, bal üzerine sıcak su çay gibi içilir. Doktorumuz tavsiye etmişti.


kuzum

Dr. Kadir Tuğcu:

Öksürüğü, nezle ve gripte burun akıntısını durduran ilaçlar tarih oluyor. Savaştığı mikropları bu yolla atmaya çalışan vücudu engellemek, fayda değil zarar veriyor

Öksürüğü kesmeyin
Birçok kez öksürüğü kesip ateşi düşürmek için ilaç kullanılıyor. Öksürük kesilirse mikrobun içeride kalıp daha önemli hastalıklara yol açabileceğini hatırlatan Dr. Kadir Tuğcu, hastalıklar ve aşılar konusundaki soruları yanıtladı.

Öksürük, kusma, ishal ve ateş korkutucu mudur?
Bunların hepsi vücudun mikroplara karşı gösterdiği tepkilerdir. İnsanoğlu mikropları bilmediği zamanlarda bu belirtileri durdurarak tedavi yoluna gitmiştir. Eski çağlardaki doktorların üç tane ilacı vardır. Afyon, kokain ve kodein. Hastanın midesi ağrıyorsa, mide kanseri dahi olsa 15 damla afyonun alkolda erimiş hali verilir, kanser ağrısı şıp diye kesilirdi. O devrin şartlarında bu yapılacak en iyi şeydi. Adam sulh ve sükun içinde göçüp giderdi. Öksürük de aynı şekilde tedavi ediliyordu. Örneğin adam veremli, öksürükten uyuyamıyor, yiyemiyor. Bu durumda doktor kodeini, öksürük surubunu hastaya verirdi. Ama tedavi olmazdı. İşte tıp ilerlese de biz atalarımızdan gelme alışkanlıklardan vazgeçemiyoruz. Bu yüzden öksürüğü kesecek hernangi bir şurubu çocuğa içirmemek gerekiyor. Bilhassa balgamlı zatürree tipi öksürüklerde bu son derece zararlıdır. İshal için de aynı şekilde.

Peki öksürüğe karşı nasıl bir tedavi uygulamak gerekiyor?
Öksürük için karabiberli çorba, limonlu bal, zencefilli bal öneriliyor. Bunların ticari versiyonlarını da eczanelerden alabilirsiniz. Burada önemli olan zencefil, karabiber ve limondur. Söktürücü maddelerdir. Balsa çocuğun içmesini kolaylaştırır. Amaç öksürerek içeride mikrobu dışarıya çıkarmaktır.

Mide bulantısına nane-limon iyi gelir diyorlar doğru mu?
Mideye iyi gelen nane veya limon değil, sıcak veya ılık sudur. Ancak sıcak su tek başına pek hoş gelmeyeceği için içine birtakım aromatik otlar konur. Ne nanede, ne limon, ne de ıhlamurda bir mucize vardır.

Terlemek ateşi düşürür mü?
Vücudun ateşi yükseldikçe bağışıklık sistemi çalışır. Ateş kuru kuru çıkar terleyerek düşer. Terlemesi ateşin görevinin bittiğini gösterir. Hasta terlediği için iyileşmemiştir, hasta ateşi çıktığı için iyileşmiştir.

Burun akıntısını kesen şuruplar zararlı mı?
Nezlede, gripte akıntıyı kesen şuruplar son derece sakıncalıdır. O bölgeye bir virüs girmiştir. Vücut oradaki virüsü atmak için burnu akıtır.


tugbapece

çok teşekkür ederım bilgileriniz için..


asli_yagmur

limonlu bal 1 yaşından küçük bebeklere kullanılabilir mi? sonuçta bal 1 yaşına kadar yasak. bir de limonlu bal derken, bunun ölçüsü nedir?


asli_yagmur

bir de Cold-mix gerçekten iyi geliyor mu?Cevaplamak için Üye ol