Zeytin

nurturia soruyor: 7

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


yesim

Merhaba yaseminsenturk,

Ben oğluma 8. ayından sonra vermeye başladım. Ancak doktor verirken kabuğunu soymamı söyledi.


senayc

Bence verilebilir Efe-kuzum.


kuzum

Dr. Kadir Tuğcu 'zeytin çocukgıdası değildir' der.


Ulku

neye gore oyle demis, dayanagi nedir?


ozgemm

merhabalar,
 eğer 16 aylık bebeğin içinse rahat rahat verebilirsin ama 7,5 aylık bebek için bilemiyorum belki erken olabilir. doktoruna sor istersen için daha rahat eder :))


Yasemin_Ayaz

verebilirsin canım sorun havada kalmasın diye cevapladım :)


kuzum

@Ülkü:  Sanırım zeytini fazlaca tuzlu bulduğu için çocuk gıdası değildir, diyor
.
" Zeytin çocuklar için çok lüzumsuz bir gıda.. Bizim doktorlar yemekteki tuza laf ederler, zeytini verirler"

 cümlesi de kendisine ait ve yine sanırım turşu vs gibi tuzlu buluyor. Bu benim yorumum tabii. Kadir Bey doktorların 1 yaşına kadar tuz-şeker yasak demesine tepkili. Makul ölçüde verilebileceğini ancak turşu sushi gibi gıdaların uygun olmadığını söylüyor.Örneğin aşağıda kopyaladığım yazı belki alakasız olacak ama konuyla ilişkilendirmek mümkün olabilir. Bu yazı da kendisine sorulmuş bir soruya verdiği yanıt (soruyu kaydetmemişim):

"Doğru da, bu yasak ne zaman bitiyor??? 1yaş? 2yaş?

Önce şeker işini konuşalım: 6. aydan sonra meyva veriyorsunuz değilmi?? Hepsi şeker. Hemde bazısı saf "Glikoz" ( üzüm, dut, incir, hurma, muz) Geri kalanlar "Fruktoz" ihtiva ederler. Bazılarıda "Sorbitol" ihtiva eder.Bizim kullandığımız şeker "Sukroz denilen bir disakkarittir. Yani 2 şekerden ibarettir Bunlar glikoz ve fruktoz dur. Bazılarının sandığı gibi saf glikoz değildir .6. aydan itibaren kullanılabilir.

Tuza gelince, bebekler hem anne sütü ile hem inek sütü ile tuz alırlar. Mühim olan miktardır. Turşu yiyemezler, sushi yiyemezler, acılı adana yiyemezler. Güney-Doğu anadoluda alışsın diye çok erken yaşlarda verildiğini biliyoruz.

6. aydan sonra ifrata kaçmadan , yemeklerin içinde olarak yiyebilirler.

Türkiye gerçeğini hiçbir zaman gözardı etmeyin.  Sizin standardınızda kaç aile var sanıyorsunuz? Babasına ayrı, çocuğuna ayrı yemek yapacak veya kavanoz maması satın alabilecek? Ben asla zengin aileye bir türlü, fakir aileye başka türlü anlatmam. Bunlar hep o mamacıların fişeklemeleri.."
Cevaplamak için Üye ol