Bakar mısınız lütfen.?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


marina27

sağdıkçadan ziyade bebeğiniz emdikçe geliri sütünüz. bence bol bol emzirin. neden bütün bir gece bekliyorsunuz? şuanda sağıp da 150 cc süt çıkarmak için çok erken bir döenmdesiniz kendinizi sıkmayın hiç. kendinize ve bebeğinize güvenip bol bol emzirin, kafaya takmayın. aynı sıkıntıları bende yaşadım ilk iki hafta geceleri mama veriyorum diye oturup hüngür hüngür ağlardım. sonra baktımki kendilinden artıyor süt. 3 hafta sonunda hiç mama vermedim ve kilo almaya başladığını gördüm oğlumun. ondan sonra rahatlayınca iyice arttı sütüm.


Smryna06

Dut kurusu, bulgur, malt içecekleri, kefiri denediniz mi? Bende biraz işe yarıyorlar, bir de bol yeşillik, ineklerin süt kaynağı :) bol sütlü günler inşallah


minigim_sare

benim de aynı oldu. o kadar çok istedim ki bebeğim emsin diye.hatta hamileyken mama lafı geçtikçe benim çocuğum nasılsa anne sütü alacak mama falan vermem dedim. amma 4 ayın sonunda bebeğim kilo almadı aksine vermeye başladı. o kadar çok üzüldüm ki inatla mama vermedim. annemler ve eşim çok destek oldu. mamaya başladık.yoksa bu süt krizini kolay atlatamazdım. her mama verdiğimde ağlıyordum çünkü. ama çocuklarımızın sağlığı herşeyden önemli. onlar ii olsunlar karınları doysun yeter. ben 4 ay bekledim çoğalmadı ne yaptıysam sonra da kesildi. ama inşallah senin kısa zamanda gelir. benim en büyük hatam hep sütümün gelmediğini, gelmeyeceğini düşünüp strese girmemdi galiba. sen sakın öyle yapma.eğer gelmezse de bu kadar nasibi varmış de. ve çocuğunu düşün.
eğer ben bir çocuk yapmayı daha düşünürsem kesinlikle emzirme duygusunu tam olarak tadamadığımdan dolayı olacak galiba :)


eh_iste

Herşeyden önemlisi psikoloji ve dinlenmeniz. Doktorlar doğum yapmamış bir kadının dahi psikoloji ve emzirme ile sütünün geleceğini söylüyor. Bunu eskilerde onaylıyor.

Biz mamaya neden mahkumuz,çoğu bebek gibi neden anne sütü alamıyor yavrum doya doya.
Yazmışsınız ya çok daha beter durumları hatırlatmak istemiyorum size. Lohusalık psikolojisi içindesiniz halen. Bu ön yargınızı yenmelisiniz önce ve bebeğinizde sizde sağlıklısınız, mama alabilecek durumunuz var bunları düşünmelisiniz.

Süt için bende Boza önerebilirim, onun dışında sık duş.Birde sağıyorsanız mutlaka 2saatte bir sağın, özellikle gece emzirmeye calısın olurda uyuyor ise güzel bebeginiz ozamanda sağın. Gece süt üretimi için öenmli bir zaman dilimi. Bol huzurlu, sağlıklı ve sütlü günler dilerim :)


fistikcik

Balbebek, sütünüz var sizin. 1 gece sonra ya da önce, bir şekilde süt sağabildiğinize göre var demek ki.
Öncelikle hiçbir sağma makinesi bebek kadar kuvvetli çekemez, onu belirtelim. Ufak bir araştırma yaparsanız sağdığı miktar hep az çıktığı halde bebeklerini doyuran pek çok anne olduğunu görürsünüz.
Bu yüzden sağma makinesini sadece sütünüzü arttırmak için kullanın, ama çıkan miktara asla aldırmayın.
İyi bir makineyle sağmanız önemli. Elle çalışan ya da yetereince kuvvetli motorları olmayan makinelerle sonuç elde edemezsiniz. Ameda ya da Medela elektrikli makinelerini öneririm. 2,5 saatte bir sağın. Kısa sürede vazgeçmeyin, gögüsleri acıtmamak kaydıyla en az 20-25 dakika devam edin.

Süt arttırmada en önemli etken bebeğin etkin emmesi ve sağmadır. Geri kalan herşey ikincil öneme sahiptir. Göğüsler boşaltıldıkça daha fazla süt üretimi için beyne sinyal gider. Yoksa ne kadar süt arttırdığı söylenen besinlerden yeseniz de bu sinyal gitmez. İkincil öneme sahip bu takvieylerden Humana Still Tea'yi önerebilirim. İşe yarıyor gerçekten. Ama birinci önceliğiniz sık sık emzirmek ve her emzirmeden sonra sağmak olmalı.

Tabii tüm bunları yapabilmek için siz de kendinize iyi bakmalısınız. Yemek yememek falan, doğru şeyler değil, siz de biliyorsunuz. Size yardımcı olacak, beş dakika nefes aldıracak, bu esnada yemek yiyip kendinize gelmenzi sağlayacak kimse yok mu yanınızda ? Hangi şehirdesiniz ? Kimse gelemiyorsa biz gelelim.

Tüm kadınların bebeklerini besleyecek kadar sütü mutlaka vardır. İstisnai durumlarda süt üretimi gerçekten yetersizdir. Annenin bir sağlık problemi (özellikle tiroid) buna sebep olabilir. Başka bir sebep ise psikolojiktir. Annenin aşırı üzüntü ve strese maruz kalması süt üretimini olumsuz etkiler. Eğer bir sağlık probleminiz olmadığına eminseniz, stresten kendinizi uzak tutabiliyorsanız, mutlaka aama mutlaka sütünüz olur. Bundan endişeniz olmasın.

Peki neden bu kadar çok anne sütlerinin yetmediğinden şikayet eder ? Bu durum çok büyük bir çoğunlukla emzirme pozisyonu hatalarından kaynaklanır. Bebek göğsü hatalı kavrar ise (tüm kahverengi halkayı ağzına almazsa) etkin ememez. Etkin emmeyince göğüsler boşlatılamaz. Boşaltılmayan göğüsler vücuda "Süt üretimini azaltın" sşnyalini gönderir. Böylece bir kısır döngüye girilir. Başlangıçta gayet güzel var olan süt bebek tarafından etkin emilemeyince zamanla azalaır. Yapılması gereken öncelikle emzirme pozisyonunu düzeltmektir. (Genellikle bu durumlarda göğüs yara olur. Bu da ayrı bir zorluk çıkarır).

Siz de önce bebeğinizin (ikiz mi ?) göğsü doğru kavrayıp kavramadığını kontrol edin. Şurada bu konuda detaylı bilgiler ve videolar bulabilirsiniz :
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=3&Itemid=11

Sonra bebeğinizi her istediğinde, her fırsatta (5 dakika önce emmiş olsa bile !) emzirin. Ardından sağın. Çıkan miktarı boşverin. Gün içinde nefes almak için gerekirse günde 1-2 defa mama verebilirsiniz. Sonra bu miktarı kesersiniz. Stresten uzak durun. Normal miktarda yemek yiyin, Humana Still Tea'nizi için. Herşey 2-3 gün içinde yoluna girer.

nafia

merhaba balbebek öncelikle neden benim sütüm yok diye düşünme olumlu düşün. pozitif düşünürsen olumlu sonuç alırsın. bol su uyku ve incir tüketmeni tavsiye ederim. bebeğini emzirdikten sonra da sağmanı öneririm. ve mümkünse bebeğini gece emzir. ne kadar doğru bilmiyorum en çok süt gece salgılanırmış bana öyle söylemişlerdi. benim oğlum şuan 9 aylık ve ben 6 aylıkken işe başladım. şuan işyerinde günde 3 defa süt sağıyorum  en fazla eve götürdüğüm süt miktarı 500ml. ayrıca gece emziriyorum. sabah işe gitmeden emziriyorum. sende miktarlara bakma emzirdikçe sütün artar. henüz bebeğin çok küçük ve sütün yetiyordur.. birde sağdan soldan sütün az diyenlere kulaklarını tıka...

bol sütlü günler sana...


Kozzy

ben de bebegıme ılk ay mama takvıyesı yapmak zorunda kaldım. sütüm 3.haftanın sonunda artmaya basladı ve mamayı tamamen kestık. sutumun artmasını şu 3 şeye borçluyum ;

*rezene çayı ( sallama poşet çaylardan alıyorum ) sabah ve akşam 2 fıncan ıcıyorum.

fıncana yarım cay kasıgı kımyon atıyorum. hem bebegın gaz sıkıntısına da ıyı gelıyor kımyon.

*dereotu suyu. 1 demet dereotunun orta boy tencerede butun halde 10 dk haşlıyorum ve sısteye doldurup buzdolabına kaldırıyorum. her gun 1 bardak ıcıyorum.

 

* ve dut kurusu. aktardan alıp her gun bır fıncan kadar yıyorum.

cevrenızdekı herkese tembıhleyın, kımse sıze sutunuzle ılgılı soru sormasın ve yorum yapmasın. esınıze soyleyın, o sız yokken zıyaretınıze gelenlere soylesın durumu. bu konunun bahsı hıc acılmasın. bunları ben de yasadım ne yazık kı... sureklı sutumle ılgılı yorumlar yapıldı, konusuldu... ınsanı olumsuz etkılıyor. hadı bakalım soz verın bıze, şu saatten ıtıbaren "sutum bebegıme yetıyor, artık sadece sutumle besleyecegım" dıye dusunmeye baslayın. hersey gercekten de dusunce gucuyle alakalı bıraz.

sevgıler,ozlem


neretva

Bütün gece bekleyip mi sağıyorsunuz? Sorun şu ki, süt bebek emdikçe artar. Eğer 8-10 saat beklerseniz artmaz tam tersi azalır. Sütünüzü arttırmak için 2 saatte bi emzirmeli veya sağmalısınız. Süt hücreleri ilk 6 hafta oluşur. O sürede bebeğin daha sık emmek istemesinin nedeni bu hücrelerin sayısını arttırmaktır. Süt ne yediğinizle pek ilgili değildir. Bebek bencildir demişti doktorum. O beslenmek için sizden ne lazımsa alır. Beslenmenize dikkat ederseniz demir, kalsiyum vs. depolarınızı harcamaz ve gelecek yıllar için kendinize bakmış olursunuz. Süt için su içmek gerekir. Ama zaten çoğu kadın emzirdikten sonra susar. Yani bu da çok sorun değil.

Her mama verişte emzirmeye çalışın. Hatta bir taraftan emzirirken öbür tarafı da sağın. Kulağa zor geliyor ama alışınca yapılıyor. Bu sayede emzirirken sağma işini de aradan çıkarırsınız. 2 saatte bir emzirme-sağma işi oturunca mamayı 10cc-10cc azaltın. 3 günde bir olabilir mesela.fistikcik

Tüm arkadaşların yazdıklarına ek olarak şunu sormak isterşm : bebeğin doymadığına nasıl kanaat getirdiniz ?
Ağladığı için mi ? Sürekli emmek istediği için mi ? Uyumadığı (ya da uyuduktan 5 dakika sonra uyandığı) için mi ?
Bunların hiçbiri bebeğin doymadığının belirtisi değildir, bunu söylemek istedim.
Bebeğin yeterli süt aldığına dair sadece iki geçerli ölçü vardır : 1)Bebeğin kilo alımı ve genel gelişimi 2)Yaptığı kaka/çiş sayısı.
Bebeğiniz sadece 4 haftalık. Doymadığına ne zaman ve kim kanaat getirdi ? Doktorunuz mu söyledi ?
Öyle değil ise, sadece ağlamasına dayanarak siz kanaat getirdiyseniz yanılıyor olabilirsiniz.
Sağdığınız sütü de, mamayı gerekirse verirsiniz elbette. Ama öncelikle bebek sizden talep ettiği kadar sık sık emzirin. "Boş memeyi sağmak bir işe yarar mı" demişsiniz ya. "Boş meme" diye bir şey tam anlamıyla yoktur aslında. Bebek orada kalmaya devam ederse bir süre sonra tekrar süt üretimi tetiklenir, yeni bir süt akışı başlar. Göğüslerin boşlatılmasına rağmen uyarılmaya devam etmesi de daha fazla süt üretimi için gerekli sinyallerin gönderilmesini sağlar.

Öncelikle bebeğin göğsü doğru kavrayıp kavramadığını kontrol edin. Gerekli ise düzeltin. Sonra sık sık emzirin.


harikademir

ben herşeyi denemiştim sadece günde 3 litre süt içmek, bebek uyudukça uyumak yani dinlenmek ve BOZA çok işe yaramıştı. Tavsiye ederimCevaplamak için Üye ol