Göğsüzün hangi aydan itibaren inmeye başladı

nurturia soruyor: 6

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ketrin

siz süt hala verebiliyorsanız bunları kafanıza takmayın bence. rahat olun dinlenin.Aksi halde sıkıntıdan gider sütünüz. ben 20 gün verebildim mesela. herkesin süt verme durumu farklı buradaki annelerle kıyaslarsanız içinden çıkamazssınız bence...


fistikcik

Bebom, süt arttırma ile ilgili çok sayıda sorunuz var. Böyle bir endişeniz mi var ? Neden ? bebeğinizin kilo alımı ve genel gelişimi iyiyse (ilk ay ne kadar aldı ?), günde yeteri kadar bez kirletiyorsa, sütünüz yeterli demektir. Başka bir kriter aramaya gerek yoktur.
Bebeğiniz ağladığı ya da uyumadığı için sütünüzün yetmediğini düşünmeniz yersizdir. Yenidoğanlar ilk 3 ay memede olmadıkları neredeyse her an ağlarlar, normaldir.
Süt üretimizi koruyacak tek şey düzenli ve sık emzirmektir. Göğüslerin düzenli olarak boşaltılmasıdır. Bundan başka hiçbir şey (ne önerilen yiyecekler, çaylar, besin takviyeleri vs..) gerçekten işe yaramaz. Onlar sadece yardımcıdır. Göğüsler düzenli ve sık bir şekilde, tam olarak boşaltılmazsa ne kadar yerseniz ya da içerseniz için, süt üretimi artmaz.

Süt üretimi ile ilgili bir kaygınız varsa önce bebeğin göğsü doğru kavradığını kontrol edin. Örneğin meme ucu yaranız varsa bebeğin göğsü doğru kavramadığı neredeyse kesindir. Ama yara olmasa bile bazı durumlarda bebek etkin ememez, göğüsler tam boşaltılamaz ve süt artmaz. Böyle bir durumda önce emzirme pozisyonunu düzeltmek gerekir.

Ama zaten bu sıkıntılar kendilerini kilo alamayan bir bebekle belli eder. Böyle bir durum yoksa boşuna endişe etmeyin. Stres ve "sütüm olacak mı, olmayacak mı" sorusu süt üretiminin bir numaralı düşmanıdır. Bebeğinizin gelişimi iyiyse bunların hiçbirini düşünmeyin ve emzirmeye devam edin.


Peerren

Bebom,

Ben doğum yaptığımdan beri çok çok nadir göğüslerim şişerdi, süt akıntısı olurdu. İlk zamanlar sürekli acaba yetiyor mu, aç diye mi ağlıyor vs diye çok takıntı yapmıştım, arada çatlak sesler de çıkıyordu göğüslerin şiş değil sütün yetmiyor olabilir diye. İlk ay 700 gr yakın aldı. Dr (allah razı olsun) emsin, her ağladığında, her uyanık olduğunda en fazla 2 saatte bir süt ver dedi, ikinci ay yine 700 grama yakın aldı. Dr pes etme 700 gram süper devam diyordu. 3. ayın sonunda 1,250 gram kilo almıştı. Takıntı yapmayı bıraktım. Benim göğüslerim şişmiyor ama oğlum doyuyordu. Kısacası 17 aylık bir oğlum var, hala emiyor, ama zaman geçtikçe sütüm azalıyor (sağdığım için biliyorum) ama emzirmeye devam. En az iki yaşına kadar da devam 10cc de olsa 150 cc'de olsa.  Bazen bazı durumlarda tek bir şeye takılmamak lazım Fıstıkçık arkadaşımın dediği gibi, belki doğru kavrayamıyordur. 


neretva

Bebek doğru emiyorsa göğüsler beslenme saati kaçırılmadığı sürece şişmez. Yani mesela gece 3te emziriyorsunuz her gün. Eğer bir gün emzirmezseniz sabah 6da şiş göğüsle kalkarsınız. Ama düzenli emziriyorsanız 40ı çıktıktan sonra göğüsler öyle taş gibi olmaz pek. Arz ve talep dengelenir. Bir göğüsten emzirirken diğerinden süt gelmesi ise başka birşey. O biraz daha devam edebilir, sanırım benim 6-8. aylardan sonra tamamen bitmişti. Yine arada olur ama.


Peerren

Yanlış anlaşılma olmasın, ben çalıştığım için gün içinde sağıyorum, Sağdığım sütü ertesi gün içiyor. 

İşe gitmeden önce - işten gelince - uyutmadan yani kısacası evde onunla olduğum ve istediği her an emiyor. 


senemkonar

merhaba

bende kızımı 21 aya kadar emzirdim fakat şişlik 3 saatte bir olurdu hep. sütün az olduğunu düşünüyorsan anne sütü arttırıcı çaylar var doktorum bana vermişti doğumdan sonra 3 gün sütüm gelmemişti çünkü ama bebeğinin kilo alımında bir sorun yoksa dert etme derimCevaplamak için Üye ol