Kızım güvensiz..

river soruyor: 10

merhaba..18 aylık kızımın çok güvensiz olduğunu düşünüyorum..ya da normal mı bu davranışlar bilemedim..bir yere gittiğimizde asla benden ayrılmıyor.babasına dahi gitmiyor.sıkça gittiğimiz biyer mesela kv.başlarda çekiniyor sonra rahat oynuyor.ama biri bişey desin hemen bacaklarıma yapışıyor.korkuyor..kimseye kendini sevdirmiyor (gerçi bundan bi şikayetim yok)ama ne bileyim kuzenleri var 1 yaş araları odalarına gidip oynuyorlar diyelim ikide bir gelip beni çağıyor gel anne otur diyor yanımızda.nedeni de oyuncakları elinden alındığında müdehale etmemi beklemesi..kendi alamıyor hemen şikayete geliyor bana.ben de iste annecim hadi bakalım diyorum teşvik etmeye çalışıyorum ağlıyor,alamıyor..kısacası beni hep yanında istiyor ona dokunmaya kalkan olursa ya da ne bileyim üzecek bişy yapmaya kalkışan olursa müdahale etmem için.acaba farkında olmadan çok mu müdahale edip güvensiz olmasına mı neden oldum?aslında hi öyle değilim evde düşse falan kaldırmam.bişey almak istese kendin al derim.yemeğini kendisi yer falan.. 


  birde çok nazlı mı denir bilemedim şimdi kelime olarak aklıma gelmiyor.biri (kendi yaşıtı dahi olsa) yanlışlıkla hani dokuun sertçe değil!hemen ağlıyor.oyuncak alsalar elinden ağlıyor,vermeseler ağlıyor içli bi şekilde..ve hemen bana koşuyor..acaba nasıl davranmalıyım?

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


mert_mert

4.5 yaşında erkek yiğenim var .ufakkende aynı anlattığınız gibiydi.şimdi durum farklı değil.bir kardeşi oldu 4.5 yıl sonra tek başına babasıyla dışarı çıktı.babası ilk defa oğlumla başbaşa dışarı çıktık diye çığlık atmış..düşünün cama bile annesiz çıkmıyor.arkadaşları eve gelse 1 dakka içinde annemi özledim deyip odaya koşuyor..kardeşi olunca annesinden azıcık uzaklaştı mecburen..ben biraz annesinden kaynaklı olduğunu düşünmüştüm söylemesemde..oyuncak vs gibi şeylerde müdahale etmesi için annesine ağlardı çekiştirirdi..annesi tabi müdahalede bulunurdu..belki çoçuğun huyuyla alakalı belkide anneye güvenmeyle ..yorumum yok bu konuda ama kardeşi olunca değişmişti :)))


river

kardeş mi yapın diyosunuz? :))) gerçekten çok üzülüyorum ya.sürekli benden yardım istemesi hemen mızmızlanıp ağlaması..müdahale etmekle etmemek arasında kalıyorum..hangisi daha iyi olur bilemiyorum..mesela dün kuzenime gittik ve 2 buçuk yaşında bi kızı var onun da.kızımın ağzında emzik vardı aldı hemen ağladı kızım ya da elinde oyuncak vardı aldı diye hemen ağlayıp bana koştu.odada oynuyorlar 10 dk bi gelip beni çağırıyor anne kalk,gel diyor..kuzenim kendi kızına kızsın hemen bana kaçıyor falan..benden başka kimsenin kucağına gitmıyor.ancak o ortamda ben yoksam tanıma derecesine göre :) gidebiliyor..sanki kimseye güvenmiyor..çok üzülüyorum..


nilinmasali

benim kızımda coğunlukla sizinki gibi davranıyor,girdiği ortama uyum sağlaması biraz zaman alabiliyor,bir kaç ay önce benzer bir soru paylasmıştım,yani bizdeki durum sonradan olan birsey değil,sanırım kızımın mizacı bu,genellikle sakin bi yapıda mesela son 45 dk dır resim yapıyor,pek atlıyım zıplıyım işleri ona göre değil :),güvensizlik mi derseniz zaten 0-3 yas arası ebeveynlere güven dönemi o yüzden sizden cesaret almaya calısması cok normal,ben sosyallessin diye üstüne gitmiyorum,hergün mutlaka yasıtlarıyla bir araya getirmeye çalısıyorum sonrasında ne yapmak istediğine o karar veriyor bazen parka kadar gidip kapıdan döndüğümüzde oluyor,saatlerce çıkmadıgımızda,bu aralar hersey için 'menim menim menimmm' diye tepinme dönemimiz gercekten onun olanlar için tepinmesine ses cıkarmıyorum,çünkü kişilik gelişimi için bu önemli,baskalarının esyaları için pek yapmasada arada alıp kaçma girişimleri oluyor  onları alıp sakin bi ses tonuyla bu senin değil arkadasının diyorum,durumun farkında olduğu için genelde büyütmüyor meseleyi,ağlamasını durdurmaya da calışmıyorum olmayacak bir şey ise istediği biraz ağlamasının kimseye bir zararı yok


mohter_of_sons

sosyalleşmeli..araştırın uygun oyungruplarına haftada 3 yarım gün mesela devam etsin. mutlaka düzelecektir. fazlaca rastladığımız bir durumdur. endişelenmeyin.


river

nilşafak ben de müdahele etmek istemiyorum aslında.kendi çözsün istiyorum.ama öyle çok huysuzlanıyor ki.. etrafımızda görüştüğümüz ve kızımın yaşına yakın  bebeği olan 2 kişi var.onlarda 2 buçuk yaşında ve hiçbir oyuncağını paylaşmıyorlar,her görüşmede kızım sinir küpü şeklinde eve dönüyor.hatta bitanesi müdahale etmezsem kızıma vuruyor,itiyor falan..hangi oyuncağı alsa elinden alıyor..mecbur müdahalede bulunuyorum.. 

  geçenlerde evimize misafir geldi 2 tane çocuğu vardı 7-9 yaşlarında.kızım sürekli onarı dövdü.inanamadım.sürekli vurmaması gerektiğini anlattım falan gidip gelip vurdu çocuklara.
 yani ben nerde yanlış yapıyorum??mohter_of_sons

burda anne olarak tek başınıza yapabileceğiniz pek bişi olduğunu sanmıyorum ben. sonuçta o sizin yavrunuz tabiiki üzülsün istemezsiniz. ayrıca kendi kendine yetebilirliğini, problem çözebilirliğini sizin yanınızda farketmesi güç bir durum.


river

sevgili Sarp çok teşekkür ederim.oyun grubu çok iyi bi fikir.hemen araştırıcam..


mohter_of_sons

rica ederim... çalışmıyorum ama anaokulu öğretmeniyim. başta orada da zorlanacaktır fakat sonuç alacaksınız diye düşünüyorum. genelde çözülür çocuklar. sevgiler..river

arzuca: geçici bi süre olduğunu bilsem endişe etmiycem ama endişelerim var..

 
mar:  kızım kolik bi bebekti.her şeyden korkar,yabancılık çok çeker.bana yapışıktı.yani hep böyleydi.ama biraz büyüyünce geçiceğini umuyordum.özgüvensiz bi birey olmasını istemiyorum.evde ben de düştüğünde hemen gidip kaldırmam,yemeğini kendi yer,yaklaşık 2 aydır kendi kendine uyuyabiliyor.evde hiç müdahele etmiyorum diyebilirim...dışarda çok huzursz oluyor paçamdan ayrılmıyor.babamızla dışarı çıktık diyelim hep benim kucağımda asla babasına gitmiyor..herkesten çekiniyor..


mert_mert

babasıyla vakit geçirmeye yöneltin..mesela parka gitsinler beraber veya kapıya yürüyüşe..siz evde takılın.belki kapıdan çıkarken filan ağlayabilir ama siz ben süt alıp gelicem vs gibi bir sebep uydurup daha sonradan eşlik edebilirsiniz..en azından 10 dak 15 dakka zamanla süre uzaltarak belki bu hyundan vazgeçer..yiğenimde aynı taktiği denedik babaanesine bırakarak ama o zaman artık büyümüştü :)) pek fayda etmemişti.Cevaplamak için Üye ol