Fetal ekojen

kubra0660 soruyor: 8

bugün  detaylı ultrasona  girdim fetal  ekojen  saptandı yani bağırsakta parlaklık down  sendromunada  bağlı olabilirmiş ama  normal  çocuktada  gözüken  bişeymiş ve  kimileride  bi  süre  sonra  kaybolduğunu  söledi bu konuyla ilgili bi fikri olan varsa  yazsın lütfen...

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


fistikcik

Yazılanları tam okumamışsınız sanırım. "Tamam işte down sendromu" diye bir cümle ben görmedim. Ama risklerle ilgili sizi bilgilendiren ve amniyosentezin neden sizin için daha uyun bir seçenek olduğunu anlatan cümleler okudum. Böyle kritik bir konuda bence sizin yumuşak cümlelerden çok gerçekleri duymanız gerekiyor, ki doğru kararı verebilesiniz.


1sehzade1sultan

kubra0660


soru soruyorsanız gelen cevaplarada saygı duymalısınız bazıları sizi üzerken bazıları tam tersi mutlu edebilir peki siz bu soruyu neden burda sordunuz?o zaman tamamen dr larla iletişim halinde olun burdaki cevaplara ne kadar güveniyorsunuz?


kubra0660

bu  durumu  yaşayan  hanımlarda   fikir  alıyorum  yaşamayıp kafadan  sallayanlardan  deil ayrıca  burda  böle bu konuyu  uzatırsanız  olmaz  anladınız  mı  madem  yazdıklarım  ayıp   cevap verme   sus  o zaman  demi


kubra0660

tehlikeli  oldunu sölüyolar  karar  veremedim  as için1sehzade1sultan

oğlumda da ense kalınlığı çıkmıştı down sendromu olabilmesi için tek başına yeterli bir sebep değil dendi detaylı ultrasonda kalp yada bağırsaklarda sıkıntı çıkmadı fakat böbrekte genişleme vardı yani down sendromu belirtilerinden ilk ikisi mevcuttu fakat ben çocuğumu her şekilde kabul edip doğuracağım için as yada diğer ileri tarama testlerini yaptırmadım bence kendinize şu soruyu bir sorun ben bu çocukta bir sıkıntı çıkarsa ne yaparım? artık 22 haftalık kocaman bir bebek bir can içinize rahatlatmaksa sadece amaç siz  bilirsiniz çünkü tam 6 ay acabalarla yaşadım sadece tevekkül ettim ve onu her haliyle kabul ettim sonuç oğlum çok sağlıklı şükürler olsun.dilerim herşey gönlünüzce olur.


kubra0660

tabiki  sağlıklı  dğilsede  doğurcam  o  benim canım  allhın  bi  armağını  sadece  kesin bi  cvp  aramak  benimkisi işte


asklepios

İlkokul matematiğinde hepimize öğrettiler; kesirli sayılarda büyükten küçüğe sıralamayı; elbette 1/188 değeri 1/300'den büyüktür, tartışmak bile komik bunu.


Öte yandan kadın doğum doktorunuz gebeliğinizi riskli bulmasa, amniosentez önerir miydi sanıyorsunuz? Amniosentez invaziv bir işlemdir ve her gebeye rastgele önerilmez. Tıbbi endikasyon olmadan amniosentez yapılmaz, bu konuda hekimleri bağlayan ciddi yasal düzenlemeler vardır. Belli ki doktorunuz, sizin gebeliğinizi amniosentez önermeyi hak edecek kadar riskli bulmuş.

İkili, üçlü, dörtlü testler birer tarama testidir. Asla kesin sonuç vermezler, bir risk oranı verirler. Hepsinin yapılış amacı aynıdır, kromozom anomalisi (trizomi 18, trizomi 21 yani down gibi) ve nöral tüp defektleri (spina bifida gibi) açısından gebenin taşıdığı riski belirlemek. Bu taramalarda riskli saptanan gebelere (ki bu testlerin cut-off değeri genelde 1/300'dür) kesin tanı için kromozom analizi (amniosentez, kordosentez gibi) yapılması önerilir. Bu kromozom analizi testlerinin esas amacı ise, gerçekten anomalili olan fetüsü saptayıp gebeliğe son vermektir. Amniosentez yaptırırsınız yaptırmazsınız bu size kalmış.

Hayır doktorculuk oynamıyoruz, ama, evet kadın doğum doktoruyum. Hayır nurturia'nın doktoru değilim, burda anne ve kadın olduğum için varım. Ama bildiklerimi paylaşmakta zarar görmüyorum. Soru sormuşsunuz, konuya dair fikri ve tecrübesi olanlar da fikir beyan ediyor. Sadece olumlu şeyler duymak isteyebilirsiniz, ama gerçeği ve bildiğini söyleyen insanlara kızmamalısınız. Kimse size hakaret etmedi, gebeliğiniz riskli dedik, sizi veya gebeliğinizi aşağılamadık.

Geçmiş olsun ve bol şans diliyorum.rdemir

Kübra0660 sanırım bu formda en son 4 yıl önce yorum yapılmış. Söz konusu arkadaşın şuan çocuğunun sağlığı hakkında yorum bırakmış olmasını dilerdim. Buna gerçekten ihtiyacımız var aynı süreçten bizde geçiyoruz. Allah herkesin evladına herşeyden önce sağlık nasip etsin. Cevaplamak için Üye ol