Korkular...

nilinmasali soruyor: 6

Kızım 19 aylık son zamanlarda belki 2 aya yakın bir süredir,korktuğu bir şey olduğunda gözlerini kırpmaya baslıyor,o nesne her neyse ortadan kaybolana kadar da devam ediyor,ameliyat eldiveni ,balon yapılmış sakız,dağılmış yün yumakları evde fark ettiklerim,dısarıdaysa normal zamanda cok sevdiği yanına gidip sevebildiği bi köpek havlamaya basladıgında ,kızımda gözlerini kırpmaya baslıyor,üstüne gitmemeye calısıyorum ortadan kaldırabileceğim bir şeyse hemen kaldırıyorum ama bu davranısın  ilerlemesinden de ürküyorum açıkcası,bir pedagoga danışmalımıyım,yoksa gecici bir durum mu nasıl davranmalı fikirsiz kaldım??

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


neretva

Sanırım görmezden gelmek en iyisi. Tabii uzman bir arkadaşın fikrini ben de merak ediyorum. Ama mesela diş gıcırdatma gibi şeylerde üstelemedik, yapma demedik ve kendi kendine geçti, huy olmadı. Benim oğlan bir ara silikon yumurta fırçasından korkuyordu. Çok komik. Biraz eline vermeye çalıştım, daha beter ürktü. Üstüne gitmedim, unuttu, şimdi arada oynuyor. Bence geçici bir devre.


nilinmasali

Biz üstelemiyoruz,hatta kendi aramızda bile konuşmuyoruz bu mevzuyu ,ama dısarı cıktıgımızda baska insanlar fark edince problem oluyor,koca koca insanlar bu durumu fark edince üstüne gidiyorlar,bazı insanlar bu konularda cok cok duyarsız güzellikle uyardıgın zaman anlamamakta direnen bir insan türü var ne yazık ki ve bu durum canımı sıkıyor ,asıl problem olan nokta burası:(


seres_esra

benim kızımda yapıyor demekki normal takmayın kafanızı :)


asyanin_annesi

Canim bazen map gibi asyada yapio ama o anlik bisiy. Ben bi sorun olarak gormedim. Bi dr arkadas cocuklarin korkmasini " zsaglikli bir beyin korkunun tanimiyla gerceklesir demisti. Acikinca beyinlerin verdigi tepkiyi yeni ogrenen cocuklar korkmaninda ne demek oldunu zamanla tecrube ederler" yani gelisimleri icin korku duygusuda onemli. Lutfen kendine sorun yapma.

Hani bazi seylere karsi reflex gelistiririzya belki kuzucunda boyle bi cozum bulmustur kendi dunyasinda:)


nilinmasali

cevaplarınız için teşekkür ederim,yalnız olmadıgımı bilmek iyi geldi:) Aysucum bi süre daha gözlemliycem belki dönemsel bi davranıştır diye düşünüyorum,okudugum bi kaç kaynak da 2 yas civarı bu tarz davranışların olabileceği yönünde olunca içim biraz daha rahat etti ,bu yazıda onlardan biri,belki birilerine daha yardımı dokunur diye paylasmak istedim,herkese tekrar tesekkürler..
http://www.bebek.com/sosyal_ve_duygusal_gelisimi/korku_cocuk_gelisiminin_dogal_bir_parcasidir


asyaperi

merhaba nilşafak, bizde 2 yaşındayız ve yaklasık 3 aydır ani gürültülerden uçak, araba, motor sesi gibi korkuyor kıızım ilk başlarda aglıyordu ve direk kucagımıza geliyordu biz korktugu zaman kucagımıza alıp sakince sesin geçmesini bekliyorduk suan aglamalarımız geçti ama yaklaşık bir aydır bu sekilde ani seslerde kulakrını kapatıyor, nerde olursak olalım ellerini kulaklarına koyup bir süre öyle kalıyor hiç mudahale etmiyoruz demekki kendini bu şekilde rahatlatıyor bence geçici bir dönem bu dediğiniz gibi yaşla alakalı bir süreç kalıcı olacağını düşünmüyorum benCevaplamak için Üye ol