2. çocuk için 1. çocuk?

girls_mom soruyor: 9

2. cocuğunuz ile ilki arasında kaç yaş var yada kaç ay. bu durum ilk çocuğunuzda nasıl etkileşim gösterdi.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Flora

İki çocuğum arasında tam 28 ay fark var. Yani 2.5 yaş bile değil. Biz böyle planlamamıştık sürpriz oldu ama iyi de oldu. eğer iki çocuk düşünülüyorsa arayı çok açmamak gerektiğini düşünenlerdenim. İdeali bence 3 yaş. Tabiki kıskançlık oluyor ama en azından yaşları birbirlerine yakın olunca bir süre sonra arkadaş gibi olacaklarını düşünüyorum.


nisa06

6.5 yaş var aralarında.büyük kızım kardeşi için bana çok yardımcı oluyor.çok yakın olsaydı araları çok zorlanırdım.çünkü bana yardımcı olacak kimse yok.tek başıma büyütüyorum çocuklarımı.


jildando

Benimkiler arasında da 29 ay var, planlıydı ikiside. Kızımın 2 yas sendromu zor du bayagı ve hamileliğime denk gelmişti, Ben de yalnızım çocuklarla ve tansiyonum oynak biraz surekli yukseliyordu o donem.
Ama onumde ornek olarak kızımdan aynı yas buyuk bir yegenim var, super iyi anlaşıyorlar. Aynı tip oyunları oynuyorlar vs. Benim ağbimde benden 2 yas buyuk ve ikiz gibi buyuduk biz. Tum cocukluk ve genclik anılarımda var.
Çok kolay değil iki küçük çocukla başetmek ama zor kısmı kısa sureli diye dusunuyorum ben. Nitekim şimdi kızım 4 yaşında olacak ve artık kolay ve uyumlu bir cocuk, oğlumda kızımın peşinde surekli, ve cok sey ogreniyor ondan. İkisi artık oynamaya da basladılar yavas yavas, onumuzdeki sene iyice kotarmış olacağım diye dusunuyorum.
Biz herhangi bir kıskanclık da yasamadık, kızım cok iyi karsıladı kardesini. Bende hiç pişmanlık duymadım bugüne kadar, bir turlu dengeliyorsunuz herseyi.
İkisi içinde bu durum cok olumlu bence


sevfurkereym

benim çocuklarımın arasındada 5,5 yaş var.ilk günler naparım nasıl başederim die çok korkmuştum,oğlum bu durumu nasıl karşılayacak die ama korktuğum gibi olmadı.bi düzene oturttum herşeyi şimdiden.oğlumda bana cidden yardım ediyo kardeşiylede ilgileniyor ve çok seviyor.bıraksam altını bile değiştirecek yani:)))imgeiremselin

Bizimkilerin arası 33 ay, iyikide öyle olmuş diyorum hatta daha az bile olabilirdi. Çevremde gözlemlediğim kadarıyla yaş farkı arttıkça kıkançlıklar artıyor(istisnalar vardır mutlaka). Bizimkilerde küçük büyüdükçe ablayı kıskanıyor tersini yaşıyoruz yani...


imgeiremselin

Bizimkilerin arası 33 ay, iyikide öyle olmuş diyorum hatta daha az bile olabilirdi. Çevremde gözlemlediğim kadarıyla yaş farkı arttıkça kıkançlıklar artıyor(istisnalar vardır mutlaka). Bizimkilerde küçük büyüdükçe ablayı kıskanıyor tersini yaşıyoruz yani...


gulkiz

Benimkilerin arasında 23 ay var,yaşlarının araının az olması iyi fakat şu dönemde kızımın kıskançlık krizleri çok oluyor Aslında kıskanç bir çocuk değildi ama huy değiştirdi özellikle meme emerken kıskançlıktan kriz geçiriyor,bu durum bizide etkiliyor tabi sabretmeye çalışıyorzu ama bazende sinirlerime hakim olamayıp bağırmak zorunda kalıyorum.ama ilerde onlar açısından güzel olacak iki arkadaş gibi büyüyeceker.


Annegozuyle

5 gun sonra kismetse oglum dogacak. Kizim da 22 aylik. Sonrasinda nasil olacak bilemiyorum ama hamilelik acisindan, hamileligimin 3. Ayinda kizimi memeden kesmek zorunda kalmistim ve cok uzulmustum. Simdi dogum iznimde oldugumdan kizimla daha fazla vakit gecirebiliyorum ki bu cok guzel. Baslarda kiskanclik olsa da bir yila kadar birbirlerine cok guzel arladas olacaklairni dusunuyorum. Sokakta ok oynama sansi olamayan buyul sehor cpcuklari icin yaslari yakin kardeslerin ayrica onler icin de bir sans oldugunu dusunuyorum.

Sonucta az ya da cok yas farki olaya neresinden baktigina ve senin icin neyin daha onemli olduguna bagli olarak farkli yorumlanabilir. Allah hayilrisini ve gonlundekini nasip etsin insallah.


gultenozturk

Benimde ilk kızımla ikincisi arasında 5, yaş var şu an bu yaş farkından çok memnunum.tabi ilerdeki zaman ne gösterir ,bilmiyorum?nerdeyse kardeşine bakıyor diye bilirim.bana çok yardımcı oluyor.kardeşini çok seviyor.tabi arada kıskançlıkta olmuyor değil,ama zamanla olışıyorlar,allah hayırlısını nasip etsin inşallah.


Cevaplamak için Üye ol