Merdiven Çıkma Hevesi ve Tehlikeleri ve Önlemler

Ozlem_Can soruyor: 10

Merhaba,

18 aylık olmak üzere olan oğlumuz Can birkaç haftadır evdeki merdivenlerden ayrılmıyor (evimiz 2 katlı).

Merdivenlerdeki riski minimize etmek için halı kaplattık. Yaşam alanımız aşağıda olduğu için genelde aşağıdan yukarı bir hareket eğilimi var. Başta emekleyerek çıkıyordu derken eliyle tutunup basmaya başladı. Dünden beri de duvara tutunarak ayakta çıkmaya çalışıyor. Ancak henüz inmeyi beceremiyor. Kendi çıkarken biz yanında olsak da çok hızlı hareket ettiği için risk altında. Bu sabah ben bakıcısına emnat edip hazırlanmaya gittiğimde merdivenden gelen ağlama sesine koştum. Çenesini merdivenin süpürgeliğine çarpmış. Morarmış hemen. Zaten ağlamasından canının nasıl yandığı belliydi. Canım sıkıldı yine :( Evet eninde sonunda bu işi öğrenmesi gerekiyor. Ama bence henüz erken. Alt kata kapı / çit benzeri bir sistem uygulayamıyoruz çünkü ilk basamakların her iki yanında sabitlememize izin verebilecek bir duvar / korkuluk vs. yok. 

Çocuklar ve merdivenler ile ilgili tecrübeleri olanlar var mı? Ne zaman gerçekten kontrollü inip çıkıyorlar? Dikkatini merdivenden nasıl uzaklaştırabiliriz? Merdivenin altına nasıl bir önlem alabiliriz? Bir de şu var. EVde yeni olan ehrşey dikkatini çektiği için merdivene yeni bir düzenleme getirske bu sefer hepten ayrılmayacak başındna. Tırmanya vs. çalışacak. 

Sabah sabah canım sıkıldığı için çok uzun yazmışım. Önerilerinizi bekliyorum... 

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


ozguranne

Geçen aylarda annemlere  ve kayınvalidelere gittiğimizde birebir aynı şeyi yaşadık. Merdivenden dikkati çekmek bence imkansız gibi bir şey. Sürekli merdivende. Emekleyerek çıkıyor. Duvara tutunarak çıkıyor. Bir kere kafayı vurdu. Yani bana yapacak bir şey yok gibi geliyor. Yukarı mutlaka bir kapı gibi bir şey koymalı. Aşağıda imkan yoksa sürekli gözetim altında çıkmasına izin vermek gerek diye düşünüyorum. Eğer istiyorsa hazırdır gibi bir mantığım var. (Ama yüreğim hop hop etmiyor mu bi de bana sor:) Eğer çok huzursuz ediyorsa, merdiven başına tırmanamayacağı bir koltuk çekilebilir diye aklıma geldi. Ama kalıcı bir çözüm olmaz tabi:( 

Ozlem_Can

Ozguranne ben de aslında senin gibi yanında durarak kendi çıkmasına izin veriyorum. Ama birkaç kere düşmese de başını çarptığı oldu. En kötüsü bu sabahkiydi. Bakımcımız herşeyi öğretme çabasında bu çok güzel ama ben bu sabah artık merdivene kontrollü de olsa çıkılmayacak kucakta çıkacak bir süre dedim. Çünkü günde en az 10 kere tekrar eden bu seramoni onu riske sokuyor.

Yasaklarla çocuk büyütmek istediğim en son şey. Yaşadığı ev merdivenli ise bununla yaşamayı da öğrenmek zorunda ama biraz erken mi emin olamıyorum. Önerilerin için çok teşekkürler...


ozguranne

Yok haklısın, anlıyorum. Bir de sen başında yokken daha zor. Bizim ev merdivenli olmadığı, geçici olarak yazlıkta ve annemlerde olduğumuz için daha rahattım tabi ben.


Ozgeerdogan

Merdivenler için çocuk güvenlik kapıları var.Hem alta-hem üste birer tane takıp bu riskten hemen kurtulabilirsiniz.Bence son derece önemli bir konu.


banuo

Benim kızım 7 aylıkken başladı evdeki merdivenlerden tırmanmaya. Engel olmaya çalışmadık, çünkü kaçış yok. Ne kadar erken öğrenirse o kadar iyi diye düşündük. Ama tabii sürekli başındayız. Son 15 gundur inme işini de çözdü, görece güvenli bir şekilde destek almaksızın inebiliyor geri geri. Ama tabii hep gözetim altında. Yaşam ortamında merdiven olduğunda ne kadar erken adapte olursa o kadar iyi bence. Doğru iniş ve çıkışı bizden öğrenemezler. Bizim gibi yürüyerek inmeye kalkarlarsa yuvarlanıp yere kapaklanıverirler mazallah. Benim kendimden ve daha önce kuzenimin oğlundan gördüğüm kadarıyla, çocuğun deneyimle bu işi öğrenmesine izin vermemiz gerekiyor. Bu şekilde tehlikeli ve güvenli hareketleri de öğreniyorlar. Tehlikeli olanları yapmaya yeltenmiyor mesela Eylül artık (ufak bir iki kaza sonrası). Sabırla başında durarak, cok zaruri olmadıkça yardım etmeyerek öğrenmelerine destek olmak en iyisi gibi geliyor bana.

Engellemek daha cezbedici hale getirecektir ve tecrübesiz olduğu için de kazalara daha açık olacaktır sanki..

Başında olamadığınız zamanlar için güvenlik kapıları uygun olur bence de..Ozlem_Can

Banu 10 aylıkken çözdüyseniz süper...Umarım hepsi en kısa sürede tehlikeli / güvenli ayırdına varabilirler.

Hepinbize teşekkürler...


batuhaninannesi

Ben de bu sorunu yaşıyorum.Ve çocukla bi ailenin asla merdivenli bi evde oturmaması gerektiğine kanaat getirdim.Zira çok sevdiğim evimden nefret ettim nerdeyse.

Biz üst kata kapı yaptırdık fakat alt kata yaptırmadık.Çıkmak istediği zaman arkasında durarak çıkmasına izin veriyoruz.Henüz inmesine izin vermiyorum.Çünkü halı kaplamadık merdivenleri ve çok kaygan.Biraz da erken daha gibime geliyor inmesi için.

10 Aylıkken bu işi çözen bebeğimzi de alkışlıyorum.


YaseminaBenim 12,5 aylık kızımın dun 4 merdiven cıktıgını duydum annemden.

bizim evimiz de cok katlı ama nedense salak gibi asagi inen merdivenleri bariyerle kapattım yukarı cıkanları unutmusum. Fellik fellik bariyer bakıyorum bu sıralar ama merdivenler biraz dar oldugundan standart bariyer ebatlarıyla uyumsuz. Acilen uzerinde durulması gereken bir mesele.hayatto

Elada 7 aylıktan itibaren kullanıyor merdivenlerimizi. Bizimki ara-katlı dublex yani 2 ayrı merdiven var sürekli inip cıktıgı. İlk önce emekleyerek cıkıyor , inemiyordu , şimdi göbek üstü çokta kolay iniyor. 1 ayda beridir de biz elini tutarsak , yada yan kenarlara kendisi tutunarak inip cıkabiliyor, ama biraz zorlanarak. Ayaktayken izlemek sart. Hazır hissettiklerinde bir sonraki aşamaya geciyorlar gibi geliyor. Biz her kata 1 er yani 3 kapıda taktırmıstık. Dogrusu fazla kullanamdık ve cıkardık , kendisi çok temkinli ve engellemek galiba birazda onların daha önce geliştirebilecekleri yeteneklerini ileriye atmaktan baska bir işe yaramıyor. Şu an parklarda kaydırakların merdivenlerine bile cok rahat cıkabiliyor hiç yardımımız olmadan, evdeki alıştırmalar iyi gelmiş olmalı.

Ha bu arada bizde düşmelere karsı mermer olan yer kaplaması üzerine halıflex kaplatmıstık ne olur ne olmaz diye.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Bizimki de merdivenlere çok meraklı. Yalnız henüz elleriyle çıkıyor, yani ayakta çıkmıyor. İnmeye de cesareti yok, ben elinden tutarsam iniyor. Tabi bu durum annemlerin evinde olduğundan pratiği iyi değil, bizim ev apartman dairesi. Yoksa belki bizimki de şimdiye ayakta çıkmaya başlardı. Şu bariyerler çok kullanışlı gözüküyor, boy boy varmış. Annemler de almayı düşünüyorlar.


Cevaplamak için Üye ol