Bu kadar sık uyanması normal mi?

egebebekk soruyor: 10

Merhabalar, oğlum 8 ayı bitirmek üzere, ama bizim uyku problemlerimiz hala devam ediyor. Akşam saat 8 - 8 buçuk arası uyuyor. Daha sonra 11 gibi bir kalkıyor. Sonrasında ise 2 saat aralıklarla, bazen 1 saat aralıklarla uyanıyor. Yani bir gecede belki 4 belki 5 ya da daha fazla uyandığı oluyor. Uyandığında genellikle mızmızlanıyor. Eğer hemen yanına gidip meme vermezsem bu sefer şiddetli bir biçimde ağlıyor. Bu uyanmalarda dolayısıyla her kalktığında ben ona meme ya da su veriyorum. Suyu bazen kabul ediyor, mememi ise belki 1-2 dakika emip hemen dönüp geri uyuyor. Ben hep acaba açlıktam mı uyanıyor diyorum ama mememi doğru düzgün emmiyor bile. Hatta bir seferinde de eşim mama yapıp getirdi ama onu bile doğru düzgün emmedi. Önceden dişten kaynaklıdır diye düşünüyorduk ama alttan iki tane dişi çıktı. Sonrasında acaba yedikleri mi rahatsız ediyor dedik. Etli çorbasını yeme saatini erkene çektik. Uyumadan önce hafif şeyler yedirdik. Ama hiçbir şey değişmedi. Gece bu kadar çok uyanmaktan artık oğlum da ben de perişan haldeyiz. Bir de ben böyle bir gecenin sonunda da sabah kalkıp işe gidiyorum. Artık yaşayan bir ölü gibiyim. Hiçbir şeyden keyif alamıyorum, çabuk sinirleniyorum ve bu durum beni yıpratıyor. Oğlum gündüzleri uyuduğu için o kendini toparlıyor ama benim hiç öyle bir şansım yok. Böyle bir durumla karşılaşan anneler var mı aranızda ve sizce ne yapmalıyım? Çevremdeki çoğu kimse ancak memeden kesilince düzelir bu durum diyorlar ama ben daha emzirmeyi planlıyorum.

Bu soruyu cevapla


52 Cevap


fraua

benim oğlum da 8 aylık ve uyku düzeni ( buna düzen denir mi bilmiyorum ) aynı. ama benim oğlum gece emzirince emiyor baya. bunun yanı sıra çoğu kez emzirdikten sonra uykuya dalması gerekirken tersine daha fazla uyanıyor. her seferinde bi yarım saat de sallamak zorunda kalıyorum. 2 saatte bir uyansın emzir salla, zaten uykuya zor dalan bir insanım, zombi oldum resmen :) gece emzirmelerini kesmek gerekiyor diye çok yerde okudum, o zaman kalkmayı da kesiyolarmış. ama emzirmeden uyutmayı beceremedim ben bir türlü :( senin problemin gündüz evde değilsin, o üzden emziremiyorsun, bir tek gece emzirebiliyorsun onu da bırakmak istemiyorsun anladığım kadarıyla. gündüz uykuları nasıl merak ettim kaç kere uyuyor mesela?


nnunnis

Çevredekilere göre çözüm ne kadar kolay değil mi memeden kesmek daha 8 aylık bir bebeğe teklif bile edilmez.Siz emzirebildiğiniz kadar emzirin.Gece uyanmaları çoğunlukla emziren annelerin karşılaştığı bir durum.Aslında bunun pek çok nedeni olabilir.Diş çıkardığı dönemlerde benim oğlum da gece saat başı uyanırdı hala da öyle.Gündüzleri siz olmadığınız için özlediğinden sizin kokunuzu duymak,memeyle duygusal bağ kurmak için uyanıyor olabilir.Valla ben 15 aydır bir çözüm bulamadım gece uyanmalarına.Benimkide en az 3-4 kere uyanıyor.Ama allahtan ben şimdilik evdeyim.Sizin durumunuz daha da zor allah kolaylık versin.Biraz daha sabredin 9. aydan sonra uykuları daha da düzeliyor.


laylaa

Oğlum yakında 9 aylık olacak. 2 ay önce ben işe başlayınca biberona alıştı, beni emmiyor artık. Ben de sütümü sağarak veriyorum, ve artık gece bile emmek istemediği için gece beslenmelerinden kurtulduğumu düşünmüştüm. Fakat yine de uyanma sıklığı değişmedi. 8.30'da yatıyor. gece 12, 2 ve 4'te mızıldıyor, biberonla su içirip emziğini ağzına sokunca hemen dalıyor. yanına hemen gidip bunları yapmazsam ağlamaya başlıyor ve iyice ayılıyor. Sabah 6.30 gibi de uyanıyor... diş çıkma dönemlerinde bu sayı 10 mızıldanmaya kadar çıkabiliyor. Açıkçası bu sık uyanmalar kaçıncı ayda bitecek bilmiyorum... Ben mi yanlış yapıyorum, her uyandığında su içirmemeli miyim? Ama o zaman da sakinleştiremiyorum, uykuya dalmıyor... Gelecek cevapları heyecanla bekliyorum...


CokBilmis

Şimdi buradaki anneler "Uyku sorunu olan çocuk diye bir şey var, senin oğlun da böyle, 3-4 yaşındna sonra düzelir" diyecekler. Doğru da olabilir.

Ama ben kendi gördüklerimden yola çıkarak şunu söylemek istiyorum: Uyku eğitimi alan bebekler uyanmıyorlar.

Ha, uyku eğitimi alırken ağlatmak zorunda kalıyorsun ve bu da çocukla anne arasındaki iletişimi kesiyor filan diyenler de var. Ama benim gibi uyku düşkünü anneler, uykusuz kaldıklarında daha zor iletişim kurulabilir hale geliyorlar.

Ben 4. aydan sonra gece beslenmesini kestim ve uyku eğitimi de verdim. Henüz kızımla aramda bir iletişim sorunu yok ama bir üst paragraftaki gibi anneleri korkutanlar, asıl sorunun çocuğun ergenliğinde ortaya çıkacağını ve kızımın da fitil fitil burnumdan getireceğini söylüyorlar. Yani en azından kızım 12-13 yaşına gelene kadar uykularım garanti, sonrası muamma :)

Bence siz de oturup araştırın ve kesin kararınızı verip hiç geri adım atmadan, ona göre davranın. İki türlü karar verebilirsiniz:

1. "Uykusuz duramıyorum. Bebeğim için de en sağlıklısı kesintisiz bir gece uykusu. Arıca bebeğim sık sık uyandığından emzirmeyi de istediğim kadar sürdüremeyeceğim. Bu nedenle 2-3 hafta bebeğimin ağlamasını dinlemeye razıyım ama ben uyku eğitimi vereceğim", diyebilirsiniz.

2. "Bir süre daha uykusuz idare edebilirim. Bebeğim zaten hemen uykuya geri dönüyor, uykusunun 1-2 dk kesintiye uğraması çok da önemli değil. Emzirmeyi de 1 yaşından sonra azaltarak en fazla 18. ayında bırakırım. 18 ay emmiş olması bile günümüzde son derece yeterli. Bebeğimi ağlatmadan bu işi böylece hallederim", de diyebilirsiniz.


nurteeen

merhabalar bense tam tersine bebeğe bağlı olduğunu düşünüyorum. benm de bebeğim 9,5 aylık aynı şekilde bazı geceler birçok kez uyanıyor sallamak zorunda kalıyorum. bazen 1-2 defa kalkıyor . bunun bence birçok sebebi olabilir diş,hazımsızlık,gaz problemi,anne özlemi... bazen artık dayanamayıp yanıma aldığımda sabah 10 lara kadar deliksiz uyuyabiliyoruz her ne hikmetse :))) son birşey daha söylemek istiyorum ailemde başka bir bebek daha var sevgili tatlıcık yeğenim maşallah bol bol emdi. ama inanın gece hiiiiiç kalkmamış ilk aylarda bile...bence her bebek kendine özel.neyi yanlış yapıyorum diye kendimiz hırpalıyoruz onlarsa bildiğini okuyor :)))gulenozel

Ben bebegimle beraber uyuyorum, gece kalkmalarını hissetmiyorum bu sebeple; o noktaya geldik ki o dönüp memeyi bulup emip geri yatıyor. Ben gece beslenmesini kesme taraftarı değilim. İhtiyacı var ki istiyor diye düşünüp, Batı kaynaklı " cocuk gece beslenmeden uyuyabilir" anlayışına da karşıyım. Bu sebeple uykum bölünmesin diye ben, esim ve bebeğimiz için en uygun yol olarak beraber uyumayı sectik.

Aşağıdaki linki tavsiye ederim;

http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Birinci%20senenin%20gelismesi.html


CokBilmis

gulenozel:

Bebeğin gece beslenmesini keserek de birlikte uyumak mümkün. Ayrıca siz nasıl o noktaya geldiniz bilmiyorum ve çok tebrik ediyorum ama ben 36 aydır emziriyor olmama rağmen, biri meme ucumu çekiştirirken asla uyuyamıyorum. Sanırım her kadın aynı yetenekte olamıyor.

Gece beslenmesinin kesilmesinin Batı kaynaklı olup olmadığını bilmiyorum ama ifadenizden, eğer Batı kaynaklıysa bunun olumsuz bir şey olduğunu çıkardım :) Gerçi linkini verdiğiniz oluşum, Batılı bir oluşumun Türkiye ayağı...

Ben kendi deneyimimi söylüyorum: Kızım 4. aydan beri gece beslenmiyor. Şu anda 3 yaşında ve hiçbir zaman %90 persentilden aşağı düşmedi ne boyu ne de kilosu. Demek ki, en azından fiziken gece beslenmesi şart değil.

Eğer ruhsal anlamda gece beslenmesinin gerekli olduğunu söylüyorsanız da bence çok iddialı davranmayın bu konuda, çünkü uykusunu alamayan çalışan anneler ya uykusuz kalmak ya da çocuklarının ruhsal ihtiyaçlarını karşılayamayan anne olmak arasında seçim yapmak zorunda kalıyorlar ki benim vicdanıma sığmıyor şahsen. Bilimsel olarak ispatlanmamış bir teori için, bu kadar yıpratmamak lazım annenin ruhsal durumunu.

Ama aynı yatakta yatarak ve gece boyu emzirerek uyuyabilenler için mükemmel bir çözüm tabii sizinki.


egebebekk

Ben de açıkçası çalıştığım için acaba bana özlem duyuyor ve o yüzden kalkıyor diye düşündüm. (Bu arada öğretmenim ama tüm gün) Fakat yaz tatilinde de durum aynıydı. Ayrıca çalıştığım kurumda, öğle araları 2 buçuk saat kadar bir boşluğum oluyor. O zamanlarda bebeğimin yanındayım ve onu emziriyorum. Bunların dışında da gündüzleri hiçbir sıkıntımız yok. Gündüz en az 2 en fazla 3-4 kez uyuyor. Bu uykular çoğunlukla 1 saat sürüyor, sadece günde bir kez bir uykusu 2 saat olabiliyor. O da her zaman değil. Gündüzleri daha rahat uyuduğunu gözlemliyorum. Uyandığında da hiç ağlamıyor, hemen yatağında oturuyor. Gündüz sıkıntı yok yani. Bu arada neredeyse 2-3 ay kadar oğlumla aynı yatakta yattık. Fakat o zaman da aynıydı. Ne zamanki yataktan düşmeler başladı, o zaman vazgeçtik. Şimdi yere büyük bir döşek yaptık. Yanımızda yerde yatıyor. Dolayısıyla ben her mızmızlanmada aşağı döşeğe iniyorum. Gece boyunca bir aşağı bir yukarı :(( Bazen bir bakıyorum yerde uyuyakalmışım.nesli_han

Benim kızımın da uykuları düzensiz. Bazen gece sadece 2 defa kalkıyor. Bazen saat başı. Ama şuanda 6 dişimiz var ve daha da geliyor. Belki ondandır belki de huyu böyledir.  Ama ben yeni doğduğunda çok stresli ve endişeli bir anneydim ve belki huyunun bu olmasında benim de payım vardır. Çalışan anneler bence de gece emzirmeye devam etmeli.


hip

Ben de cokbilmis'e katılıyorum.Biz uyku eğitimini ancak 11 aylıkken karar verip uygulayabildik.Keşke bu eğitimi daha önce verseymişik diye üzülmedim değil,ama eğitime kadar da boş durmadık. İlk önce eşimin yardımıyla gece emzirmelerini ikiye,daha sonra bire düşürdük.Daha sonra emzirmeyi sabah saat altıya çektik.En son uyku eğitimini verdik ve rahat ettik.Taabi ki bunların hepsi eşim sayesinde oldu. O süreçte ben işe başlamamış olmama rağmen, oğlum beni görünce emmek ister diye her uyanışında eşim alıp uyuttu onu.Sonuçta akşam sekiz,sabah yedi uyku düzenine kavuştuk. Zaman zaman uyku düzeni bozulmuyor değil fakat en azından sürekli olmuyor.Tekrar düzene giriyor.Köpek dişler ve hastalık dışında da uyku düzenini bozan başka bişey olmadı şimdilik.Azı dişler bile sorun olmadı yani:)Cevaplamak için Üye ol