Bu kadar sık uyanması normal mi?

egebebekk soruyor: 10

Merhabalar, oğlum 8 ayı bitirmek üzere, ama bizim uyku problemlerimiz hala devam ediyor. Akşam saat 8 - 8 buçuk arası uyuyor. Daha sonra 11 gibi bir kalkıyor. Sonrasında ise 2 saat aralıklarla, bazen 1 saat aralıklarla uyanıyor. Yani bir gecede belki 4 belki 5 ya da daha fazla uyandığı oluyor. Uyandığında genellikle mızmızlanıyor. Eğer hemen yanına gidip meme vermezsem bu sefer şiddetli bir biçimde ağlıyor. Bu uyanmalarda dolayısıyla her kalktığında ben ona meme ya da su veriyorum. Suyu bazen kabul ediyor, mememi ise belki 1-2 dakika emip hemen dönüp geri uyuyor. Ben hep acaba açlıktam mı uyanıyor diyorum ama mememi doğru düzgün emmiyor bile. Hatta bir seferinde de eşim mama yapıp getirdi ama onu bile doğru düzgün emmedi. Önceden dişten kaynaklıdır diye düşünüyorduk ama alttan iki tane dişi çıktı. Sonrasında acaba yedikleri mi rahatsız ediyor dedik. Etli çorbasını yeme saatini erkene çektik. Uyumadan önce hafif şeyler yedirdik. Ama hiçbir şey değişmedi. Gece bu kadar çok uyanmaktan artık oğlum da ben de perişan haldeyiz. Bir de ben böyle bir gecenin sonunda da sabah kalkıp işe gidiyorum. Artık yaşayan bir ölü gibiyim. Hiçbir şeyden keyif alamıyorum, çabuk sinirleniyorum ve bu durum beni yıpratıyor. Oğlum gündüzleri uyuduğu için o kendini toparlıyor ama benim hiç öyle bir şansım yok. Böyle bir durumla karşılaşan anneler var mı aranızda ve sizce ne yapmalıyım? Çevremdeki çoğu kimse ancak memeden kesilince düzelir bu durum diyorlar ama ben daha emzirmeyi planlıyorum.

Bu soruyu cevapla


52 Cevap


egebebekk

Bizim tosun 4-5 ay sanırım park yatağında yattı ama sonra yatmamaya başladı. Park yatağına sığamıyor. Gece uyurken çok fazla döndüğü için park yatağına siğamıyor. Biz de önce yanımızda yatırdık, fakat düşmeler başlayınca yere transfer ettik. Şimdi gece boyunca yer yatağının bir ucundan diğer ucuna özgürce gidebiliyor. Gündüz saatlerinde uyku araları 4 saati geçmiyor hiç. Mesela diyelim ki sabah 6'da uynadı, diğer uykusu 7 veya 7 buçuk oluyor. Genellikle uyku araları 2 saat evdeyse. Dışarıdaysa işte o zaman 4 saat olabiliyor. Hareketli bir bebek olmasını ben de seviyorum aslında. Ama ben aşırı uykusuz olduğum için onun enerjisine yetişemiyorum. Bir de evde genellikle tehlikeli yerlere gidiyor. Dolayısıyla hep tetikte olmak gerekiyor. Uyku saati aslında 7 buçuk değil, 7 buçukta uyuma moduna giriyoruz ama tam olarak uyuması 8'i buluyor bazen biraz da geçiyor. Ben de akşam yatmadan evvel ağır şeyler vermiyorum. Hatta genellikle sadece anne sütü içiyor, bazen de muhallebi veriyorum.


ipekkusgoz

1-Doğum yaptığımda hastaneden çıkmadan bir gece önce doktorum gelip bir nevi 'brifing' vermişti bebekli hayata dair. Kendilerinin 2 yıl hiç uyumadıklarını ama buna rağmen anne baba olmanın dünyadaki en güzel şey olduğunu söylemişti. Kendisi dr ,eşi de sağlık sektöründe çalışıyor. Bu iki insanın 2 yıl boyunca uyumayan bir bebekleri olmuştu.Ve herkese derman olan bu insanlar kendileri uykusuz gezmişlerdi.

2- Tandığım bir ebeveyn koçu bir uyku terapsiti vasıtasıyla kızına uyku eğitimi vermeye başladığında kızında bazı sorunlar baş göstermeye başlamış.Terapistin söylediklerini o kadar harfi harfine katı bir şekilde uygulamışlar ki o noktada uyku eğitimini yarıda bırakıp uyku eğitiminden sebep diğer sorunlarla uğraşmışlar. Ayrıntıları bilmiyorum, ders sırasında konu dışı bir örnek vesilesiyle öğrenmiştim bunu.

Bu 2 örnekten ben ebeveynlerin eğitim düzeyi, bilgi donanımı ne olursa olsun işin bebeğin yapısıyla ilgili olduğu sonucunu çıkarıyorum. Belki başka sonuçlar çıkaranlar da olur.Belki aynı ebeveynden olma kardeşlerin farklı karakterlerde, farklı kişiliklerde ve farklı zorluk&kolaylık mertebesinde olmasının başlıca sebebi de bu sonuca çıkıyordur, bilemiyorum. Ama mar'ın başka bir soruda 2. çocuk istememesinin nedenlerinden birinin onun da melek bir bebek olup olamayacağından emin olmaması kısaca aynı şansın kendisine gülmeyebileceği düşüncesi olduğunu okumuştum. Tabii ki şu an uyumlu, huzurlu, her konuda 'aşmış' bir bebek sahibi olmasında kendisinin hiç bir rolü yok demek anlamında söylemiyorum bunu, elbette çok emek vermişdir. Kendisi için iyi olacak şekilde bebeğini yönlendirmiş ve bebek de bu yönlendirmelere uygun davranınca sorunsuz bir ilişkileri olmuştur.Ama şu an ilerlediği doğru yol başka huyda,karakterde bir bebek için aynı sonuca ulaştırmayabilir.Bunu kendisi de aynı fikirde olduğu için söylüyorum herhangibir polemik yaratmak amaçlı değil.


ipekkusgoz

Belki de işin sırrı 'rahata bakmak'tadır mar, öyle değil mi?:))).

Dediğin gibi işin şakası:)).Ama kimbilir belki de kilit noktası?.

Sevgiler


nephy21

aynı aynı aynı....yazdıklarınızın birebir aynısını yaşıyoruz :(


egebebekk

Şimdi anladığım kadarıyla ya uyku eğitimi vermek lazım ya da olduğu gibi kabul edip devam etmek. Peki şunu sormak istiyorum. Bu yorgunlukla ve bitkinlik haliyle nasıl baş edilebilir? İş hayatım olduğu gibi aynı zamanda yüksek lisansta tez dönemindeyim. İnsanı daha dinç, dinamik hissettirecek bir ilaç vb. bir şeyler var mı? Mesela vitamin takviyeleri gibi. İnanın dün öğleden sonra okulda gözlerim kapanıyor, başım önüme düşüyordu. O derece yani. Kendimi dinç, dinamik, kıpır kıpır hissettiğim, enerjik olduğum günleri şimdi mumla arıyorum. Evet çocuk sahibi olmak çok güzel bir şey, ona bakınca her şeyi unutuyorsunuz ama insanın bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı hissetmesi de çok önemli. Ben iyi olmazsam, çocuğuma nasıl faydalı olabilirim ki diye düşünüyorum.ruzgar_arhan

Valla ben neler denedim başarılı olamadım, sonunda kendi haline bıraktım. Bir gece 1 kere ertesi gece 3-4 kere kalkabiliyor. Uyku eğitimi vermeye kalktım zalim anne damgası yedim. Kimse e bu çocuk zaten normalde de gece uyanınca ağlıyor, varsın birkaç gün fazla ağlasın sonra düzene girince annesi rahat eder diyen olmadı. Onlar köstek olunca ben de zaten zor olan bir yolda daha fazla ısrar edemedim. Zamana bıraktım. 1 yaşında olunca düzene girer dediler, umutlandım, olmadı, bir arkadaşımın 1,5 yaşındaki kızı son 1 aydır kesintisiz uyuyormuş. Şimdi o zamanı bekliyorum. Sanki her bebek aynıymış gibi :)Umut fakirin ekmeği....


tubish36

merhaba.benım oglumda 8 bucuk aylık vede daha ılk aylarda uyku egıtım verdım. 6 ayımızı bıtırınceye kadar cok guzeldı. gece 1 kere kalkar mamasını verıp uyuturdum.buda benı hıc sarsmazdı. ama son bıkac aydır butun duzenımız degıstı.artık gecelerı 2 saatte bır uyanıyor bazen yarım saatte bır.agzına emzıgını verıp, yatagından almadan pıspıslıyıp uyumasını saglamaya calısıyorum ama her zaman ıse yaramıyor.ılk ıkı uyanısında mama verıyorum.su vermeyı denedım ama kesınlıkle almıyor.doktorumuz reflu dedı 15 gun ılac denedık ama yıne degısmedı.dıslerı dedık 5 dısı cıktı yıne degısıklık yok.artık bu durumu kabullendım sanırım. ama işe baslayınca ne olacak bılmıyorum. sonuc olarak uyku egıtımı vermıs oldugum cocuk artık eskı yontemını kesınlıkle kabul etmıyor vede gecelerı uyanmayı alıskanlık halıne getırdı


CokBilmis

keskin:
Maşallahın var derken çenemden bahsediyorusun, değil mi? Genelde aldığım bir iltifattır ama iltifat mı, "höh be kardeşim amma çene var sende" gibi bir anlamı mı var bilemiyorum :)

Adem Güneş isimli bir pedagog var. Beneim bu yönde bir tecrübem yok ama ona göre bırak gece emzirmesini, memeden kesmek için bile azaltarak bırakmanın mümkün ve de doğru bir yol olduğunu söylüyor.

12 aylık bir çocuğun alışkanlığını kırmak elbette zordur. 2-3 hafta çok zorlayacaktır. Umarım dayanacak gücün vardır ve umarım burada sonunu getirdiğini yazabilirsin.

Benim eşim de kızımın ağlamasına dayanamıyordu, karşıma ladım konuştum (benim çeneme kimse karşı koyamaz zaten :)): Kızımı deli gibi sevdiğimi biliyorusun. Altı temiz, karnı tok, herhangi bir fiziki rahatsızlığı yok ve tek ihtiyacı olan annesi de yanında, ona sarılmış durumda. Ve bu bebek hala ağlıyor? Demek ki ağlamaya ihtiyacı var. Ayrıca geceleri uykusunu alamayan ve fiziki gelişimi sekteye uğrayan bir bebek mi, yoksa bir şekilde gece uyksunu tam olarak alan sağlıklı bir bebek mi istediğine karar vermelisin. Ve hatta uykusuz bir anne ve ş olarak bebeğe ve de sana istediğim kadar şefkatli ve anlayışlı yaklaşamayacağımı da gözönünde bulundurmalısın." diye de hafiften tehdit ettim :) İŞe yaramıştı.

Belki sen de kendi kendini telkin edebilirsin?CokBilmis

egebebekk:

Yatır-kaldır yöntemini okudun mu? Bence size tam olarak uyabilecek bir yöntem.

Ayrıca oğlunun yarım saatte uyuması da harika. Normal bebekler en kısa 20 dakika içinde uyurlar zaten. Kendi kendine mobil olabilen bebeklerde bu süre 2-3 saate kadar çıkabiliyor. Yarım saatte uyutabiliyorsan, çok şanslısın.


egebebekk

Evet o yöntemi okudum ama hiç uygulamadım. Bir daha ayrıntılı bir şekilde gözden geçireceğim. Evet kısa sürede uyuyor zaten akşam yatırmalarımda bir sıkıntı olmuyor. Ama işte gece çok sık uyanıyor. 2-3 aylıkken bir yattı mı 7 saat uyurdu. O günleri şimdi çok arıyorum. En azından ben kesintisiz bir 4 saat uyuyordum. Şimdi serseme dönüyorum. Bildiğiniz bir bitkisel takviye var mı, kendimi daha dinç hissedebileceğim ? :)))Cevaplamak için Üye ol