Bu kadar sık uyanması normal mi?

egebebekk soruyor: 10

Merhabalar, oğlum 8 ayı bitirmek üzere, ama bizim uyku problemlerimiz hala devam ediyor. Akşam saat 8 - 8 buçuk arası uyuyor. Daha sonra 11 gibi bir kalkıyor. Sonrasında ise 2 saat aralıklarla, bazen 1 saat aralıklarla uyanıyor. Yani bir gecede belki 4 belki 5 ya da daha fazla uyandığı oluyor. Uyandığında genellikle mızmızlanıyor. Eğer hemen yanına gidip meme vermezsem bu sefer şiddetli bir biçimde ağlıyor. Bu uyanmalarda dolayısıyla her kalktığında ben ona meme ya da su veriyorum. Suyu bazen kabul ediyor, mememi ise belki 1-2 dakika emip hemen dönüp geri uyuyor. Ben hep acaba açlıktam mı uyanıyor diyorum ama mememi doğru düzgün emmiyor bile. Hatta bir seferinde de eşim mama yapıp getirdi ama onu bile doğru düzgün emmedi. Önceden dişten kaynaklıdır diye düşünüyorduk ama alttan iki tane dişi çıktı. Sonrasında acaba yedikleri mi rahatsız ediyor dedik. Etli çorbasını yeme saatini erkene çektik. Uyumadan önce hafif şeyler yedirdik. Ama hiçbir şey değişmedi. Gece bu kadar çok uyanmaktan artık oğlum da ben de perişan haldeyiz. Bir de ben böyle bir gecenin sonunda da sabah kalkıp işe gidiyorum. Artık yaşayan bir ölü gibiyim. Hiçbir şeyden keyif alamıyorum, çabuk sinirleniyorum ve bu durum beni yıpratıyor. Oğlum gündüzleri uyuduğu için o kendini toparlıyor ama benim hiç öyle bir şansım yok. Böyle bir durumla karşılaşan anneler var mı aranızda ve sizce ne yapmalıyım? Çevremdeki çoğu kimse ancak memeden kesilince düzelir bu durum diyorlar ama ben daha emzirmeyi planlıyorum.

Bu soruyu cevapla


52 Cevap


ema

Merhaba,tecrübelerim inşallah size ışık tutar:)))

http://www.nurturia.com.tr/bugulog/people/ema


CokBilmis

Bildiğim kadarıyla uykusuzluktan kaynaklanan yorgunluğun hiçbir çözümü yok.

En azından haftada 1 filan eşinden rica etsen ve 4-5 saat blok uyusan? En azından 1-2 gün idare eder.


eab

egebebek aynı durmdayız sanırım.5 aya kadar kesşndisiz uykular.Emip kaçması.zorla tekrar memeye döndürmem.galiba bizde yakında yer yatağna geçebilirz. karyolasına tırmanmaya başladı.5 aydan sonra çok sık uyanmaya başladı.Şu anda Tracy Hogg un kitabını okuyorum. Bitirince uyku eğitimi vermeyi düşünüyorum.


LeGaBeBe

Çok bilmişin her söylediğine imzamı atarım.


Kızım prematüre 33 haftalık doğdu. 18 gün yoğun bakımda kaldı. 3 saatte bir anne sütünü biberondan alma şeklinde bir rutinimiz vardı. Dedilerki 3 saati geçirme kan şekeri düşer. Peki dedim ve 5 gün boyunca 3 -3,5 saatte bir besledik. 

25. gün sabah 11 de beslenip uyudu ve ne yaptıysam akşam 7 ye kadar uyanmadı, 19.30 da hastanedeydik, 20.00 de kan alındı ve sonuç şeker en ideal düzeyde. 9 saatlik açlıkta şeker düşmemiş. Bunu görünce geceleri uyandırmamaya başladım 30. günden itibaren, kilo alımı gelişimi bu güne kadar hep yeterli idi ve geceleri uyanmaz, çünkü alışmadı bilmiyor gece uyanmasını, özellikle beslenmek için uyanmayı.

Ayrıca 4. ayında uyku eğitimi verdik, uykuya geçişte zorluk yaşıyordu, ve onuda çözdük, arada düzenin bozulduğu oluyor ama rutine bağlı kaldığımız sürece ve taviz vermedikçe kısa sürede eski haline dönüyor

Ayrıca hiç aynı odada uyumadık ve bununda olumlu etkisini çok yaşadım ve yaşıyorum. Ailecek herkes huzur içinde uyuyor,kimse kimseyi rahatsız edip uyandırmıyor...


ipekkusgoz

legabebe, sizde uzun süren açlık sonucunda şeker düşmemiş olması başkasında da olmayacak anlamına gelmez ki. Hatta değil 8-9 saat belki daha kısa süre sonunda zarar görecek bebekler çocuklar olabilir.Zaten cevapları okuduğum kadarıyla kimse çocuğumun şekeri düşecek diye gece 3-5 kere uyandırıp emziriyorum o yüzden uykusuz kalıyorum diyen olmamış.LeGaBeBe

İpek, bende kimseye, "şekerleri düşmüyormuş beslemeyin" demedim ki... Kendi yaşadığımı anlattım. İlk ay kan şekeri düşer gece besleyin der doktorlar ve başarsız uyandırmaya beslemek için, sonra bebek bunu alışkanlık haline getirir ve biz acıktığı için kalkıyor zannedeip, her uyandığında beslemeye devam ediyoruz ve sonuç olarak gecede birkaç kez uyanan bebekler haline BİZ getiriyoruz minikleirmizi.


Ben kimseye şunu yap en doğrusu bu demiyorum ki, yaşadığım tecrübeyi anlattım, benzer tecrübe yaşayanda olabilir belki, yaşamayan olabileceği gibi...


ipekkusgoz

Tabii ki o niyetle yazmadığınızı tahmin edebiliyorum. Ama doktorların dediği bir şey için bizde öyle olmadı diyerek aynı şey söylenmiş başka kişiler için ''zararlı''bir örnek olabilir diye düşündüm sadece. 


iflah_olmaz

LEGABEBE verdiğiniz uyku eğitimi nasıldı acaba öğrenebilirmiyim?yani ben oğlumu defalarca müzik,banyo vs.rutinlerinin ardından yatağına bırakırdım.ama çatlarcasına ağladı dakikalarca.sabrettim bi süre yok...vazgeçtim...yatır-kaldır,patpat pışpış :-)))olmadı...merak ediyorum acaba herbebek eğitilebilir mi?yoksa  tracy mutlu doğan bebek tabiri doğrumu?doğuştan rahat bebekler var da anneler de bunun vermiş olduğu kolaylıkla eğitim verdim başardım mı diyorlar?

 ZeynepYenice

Iflah olmaz bende meraktayim senin sorunun cevabini :) benim 2 kizim var buyuk kizimda hic uyku problemi yasamadik bahsi gecen hic bir egitimde vermedik ama deliksiz sabah kadar uyurdu yada bazu geceler 1 yada 2 kez uyanir bazen sadece su bazen mamasini icer uykuya devam ederdi.. Ama kucuk kizim uyku konusunda fena:( nerdeyse saat basi uyanir oldu son zamanlarda, buyudukce duzene girecegine her gecen gun kotulesiyor.. Meme almadan sakinlesmiyor bir turlu.. Ne zaman daha az uyanmali yada deliksiz uykuya gecicez bilmiyorum


LeGaBeBe

ben 4. ayından itibaren başladım uyku eğitimlerine , dikkatini çekerim eğitimlerine dedim :) bizden kaynaklı durumlardan dolayı çokça kızımın düzenini bozduk ve yeniden eğitmek zorunda kaldık.


Gittiğim eğitimler ve okuduğum kitaplarla geldiğim son nokta şu,

20.50 de odaya giriyoruz, ışık kapalı müzik açık, Berra'yı önce yatağa bırakıyorum uyku için geldiğimizi anlıyor ve ağlıyor. (Aletha Solter tekniği)Kucağıma alıp , kucağımda ağlamasına izin vererek stresini atmasını sağlıyorum. Kucağımda kendi kendisine sustuğu anda yatağa koyuyorum zaten o sırada hafif mayışmış oluyor. Yatağa koyunca, (Kim West tekniği) yatağın yanındaki sandalyeye oturup, (tracy tekniği) şşşşş-pat pat yapıyorum , direkt uyku. Bu süreç toplam 13 dakika sürüyor.

Aletha Solter tekniği ile ilgili yazım Cevaplamak için Üye ol