Bu kadar sık uyanması normal mi?

egebebekk soruyor: 2

Merhabalar, oğlum 8 ayı bitirmek üzere, ama bizim uyku problemlerimiz hala devam ediyor. Akşam saat 8 - 8 buçuk arası uyuyor. Daha sonra 11 gibi bir kalkıyor. Sonrasında ise 2 saat aralıklarla, bazen 1 saat aralıklarla uyanıyor. Yani bir gecede belki 4 belki 5 ya da daha fazla uyandığı oluyor. Uyandığında genellikle mızmızlanıyor. Eğer hemen yanına gidip meme vermezsem bu sefer şiddetli bir biçimde ağlıyor. Bu uyanmalarda dolayısıyla her kalktığında ben ona meme ya da su veriyorum. Suyu bazen kabul ediyor, mememi ise belki 1-2 dakika emip hemen dönüp geri uyuyor. Ben hep acaba açlıktam mı uyanıyor diyorum ama mememi doğru düzgün emmiyor bile. Hatta bir seferinde de eşim mama yapıp getirdi ama onu bile doğru düzgün emmedi. Önceden dişten kaynaklıdır diye düşünüyorduk ama alttan iki tane dişi çıktı. Sonrasında acaba yedikleri mi rahatsız ediyor dedik. Etli çorbasını yeme saatini erkene çektik. Uyumadan önce hafif şeyler yedirdik. Ama hiçbir şey değişmedi. Gece bu kadar çok uyanmaktan artık oğlum da ben de perişan haldeyiz. Bir de ben böyle bir gecenin sonunda da sabah kalkıp işe gidiyorum. Artık yaşayan bir ölü gibiyim. Hiçbir şeyden keyif alamıyorum, çabuk sinirleniyorum ve bu durum beni yıpratıyor. Oğlum gündüzleri uyuduğu için o kendini toparlıyor ama benim hiç öyle bir şansım yok. Böyle bir durumla karşılaşan anneler var mı aranızda ve sizce ne yapmalıyım? Çevremdeki çoğu kimse ancak memeden kesilince düzelir bu durum diyorlar ama ben daha emzirmeyi planlıyorum.

Bu soruyu cevapla


52 Cevap


ciren

merhaba, bir gece uyumayan gündüz çalışan zombi anne modeli de benim. oğlum doğduğundan beri annemler yanımdaydı ve onların gitmesinden bir iki gün önce gece uyanma sıklığımız arttı. bazen 45dk da uyanıyor. uyku eğitimi falan vermedim ben, ayakta veya hamakta sallanarak uyuyor Gün. uyku eğitimiyle ilgili çok şey okudum ama karar veremedim. vicdansızlık mı yoksa yapılması gereken bir şey mi hala netleştiremedim kafamda. 

normalde akşam 8 gibi uyuyup 12 de, 2'de, 4'te emmek için kalkan oğlum emip hemen uyurdu son 15 gündür (ananeyle dede gittiğinden beri ya da bakıcıya başladığından beri de diyebiliriz) sürekli mızırdanıyor. uykusunun hiç tadı yok. eğer iyice uyanırsa gayet neşeli oluyor. yanıma alıp yatırmayı denemedim hiç. ona alışmasından da korkuyorum ama belki de ihtiyacı olan budur. ben işe başlayalı 1 ay oldu. yani 1 ay içinde hem anneden uzaklaştı, hem doğduğundan beri gördüğü ananeyle dededen uzaklaştı hem de yeni biriyle bakıcıyla gündüzlerini geçirir oldu. belki bütün bunlar ona biraz fazla gelmiştir bilmiyorum. tek bildiğim uykusuzluktan ölmek üzereyim. 
akşam oğlum yata yatmaz ben de yatmaya çalışıyorum. şunu farkettim ben odaya girince daha sık uyanmaya başlıyor.sürekli bir mızırdanma halinde. yani bana anlatmak istediği bir şeyler var sanırım. 
bu arada uyku ve beslenmenin birbiriyle çok alakalı olduğuna katılıyorum. oğlum doğduğundan beri çok iştahla severek emen bir bebek olmadı. hatta bu konuda fıstıkçık'tan çok destek aldım (tekrar teşekkürler :D )sadece gece uyurken güzel emiyordu. şimdi bu huzursuz uyku haliyle emme performansı da düştü. memeyi bırakacak diye de çok korkuyorum. hani bu uykusuzluk durumunu kabul ettim, bir süre böyle yaşıycaz gibi görünüyor ama emzirmek konusu çok hassas benim için. çok moral bozucu. 
sabah 7:30 da bakıcıya bırakıyorum öğlen 15:00 gibi evde oluyorum. bu arada onu çok özlemiş oluyorum. gider gitmez çok güzel emecek diye hayaller kuruyorum ama malesef yine aynı :) 
bu arada bakıcımıza da bayılıyor oğlum. gündüzleri çok keyifli geçiyor. 
biraz dağınık bir yazı oldu kusura bakmayın. uykusuz bir kafa bu kadar derli toplu oluyor sanırım. 
sevgiler.


nesli_han

a
Cevaplamak için Üye ol