Uykuda bez bağlamalı mı? bağlamamalı mı ?

musbet soruyor: 9

Merhaba kızlar. 

27 aylık oğlumun bezini bugün itibari ile çıkardım fakat aklıma takılan bir soru var.Öğlen uykusunda ve gece uykusunda da bezi çıkarmak gerekir mi ?
Henüz ilk gün olduğu için çiş yapacağından çok eminim,o yüzden öğlen uykusuna daldıktan sonra bezi bağladım.
Gece ise bugüne kadar hiç kuru kalkmadı.Yani yatağına yapacağından çok eminim ama bunu bilerek yine de bez bağlanmamalı mı acaba ?
Etrafımdakiler bir kere bezi çıkardığımda tekrar hiç bir şekilde bağlamamamı tavsiye ediyorlar.
Bir de siz tecrübeli annelere sormak istedim..

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


ikikiz

Merhaba ,

Ben kızlarımda 27 aylıkken bezi bıraktırdım ilk 15 gün onlar uykuya daldıktan sonra gece bağladım sabah onlar uyanmadan bezi çıkardım. Ama öğlenleri hiç takmadım.  15 günden  sonra da gece bez bağlamadım.


hamdusena

ben her iki bebğimdede gece uykuya dalmalarından sonra bağladım sabahta fark etmeden açtım .yoksa gece çok iş çıkacak sana kızımda ilkgünler bağlamamıştım gece bir kaç defa alt ıslatmalar çok sorun çıkarıyordu 

ama gündüz asla hiçbir şekilde bağlamadım ve de sakın bağlama bebğin kafası karışıyor 


mutluannelif

Gece ya da öğle uykusunda bağlamadım, bağlanmaması gerektiğini düşünen annelerdenim.

Ama çocuğunuz hazır değildir, tuvalet eğitimine başlarsınız sonra beze dönüş yapabilirsiniz. Zorlama, ısrar olmamalı. Ya hep ya hiç yani.


musbet

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için.

Dün akşam oğlumu yatırdıktan 2 saat sonra çişini yaptı.Yatağı ve üzerini değiştirip tekrar uykuya dalmasını bekledim ve bez bağladım.Sabah kalktığında bezi kuruydu ve hemen tuvalete götürdüm.
Sanırım bir müddet uykuya daldıktan sonra bezleyip,uyanmadan bezi çıkarmayı deneyeceğim.İlk haftayı atlatınca duruma göre bakarız diyorum..ferhunde79

Ben de gece uyuduktan sonra bağladım, gündüz bağlamadım. Çarşafın altına alt açma örtüsü serdim, alıştırma külotu giydirdim. dışarı çıkarken de alıştırma külodu ve 2-3 yedek kıyafetle çıktım. Beze kesinlikle geri dönüş yapmayın ve oğlunuz bezi görmesin derim ben de. 

Ve bol bol sabır dilerim size :) Sakın bıkıp beze geri dönmeyin, en önemli kısmı bu bence. 


meysaanne

ben de geceleri 3 ay kadar bağlamadım 2 kere  çiş yapıyor artık dayanamadım 1 haftadır bağlıyorum. gündüzleri ise çişini söylüyor


iflah_olmaz

benim oğlumda gündüz çişini söylüyor.öğle uykusunda da yatmadan çişini yaptırıyorum.1 kere kaçırmıştı artık onu da hiç kaçırmıyo.ama gece bağlıyorum.sabahları koca bez dolmuş olarak uyanıyoruz.heralde onun için hazır değil bilemiyorum.çalıştığım için çok yoruluyorum ve gece ölü gibiyiz ikimizde uyandırıp kalkamıyorum.


musbet

kızlar biz bugün 4.günümüzdeyiz.Çişi 2.5 saatte bir wc ye götürünce yapıyor.Eğer götürmezsek altına kaçırıyor.

Kakayı ise ilk günden beri altına yapıyor.Yaptıktan sonra "anne kaka geldi" diyor ama iş işten geçmiş oluyor.
Gündüz uykuya geçtikten sonra bez bağladım fakat kuru kalkıyor çok şükür.
Gece ise uyuduktan 2 saat sonra kaldırıp çişini yaptırıyorum (çok kızıyor tabi kaldırdığım için).
Tekrar yatırdıktan sonra bezini bağlıyorum tedbir amaçlı ama bezi kuru kalkıyor.Sabah biraz homurdanarakta olsa tuvalete yapıyor çişini..

Ne diyorsunuz kızlar ? Sizce öğrenebilecekmiyiz :) ?


asyagezgini

Kızım bezin onu rahatsız ettiğini söylediğinden beri bez bağlamayı bıraktım (1 aydan beri) ve o günden beri gece hiç kaçırmadı hatta  bazı geceler çişinin geldiğini söyleyerek uyandı ve tuvaletine götürdüm sonra yatağına dönüp uyumaya devam etti.Bu dönemde ben gece ya altına kaçırırsa endişesiyle 2-3 defa ara ara bez bağladım.Ve her bağladığım günün ertesi günü çişini hep beze yapmak istedi.Sonra bir şekilde bezi bağlamamak için ikna ettim.Yani aslında geceleri ara ara bez bağlayarak kızımın durduk yere kafasını karıştırmış ve beze geri dönüş yapmak istemesine neden oldum.Neyseki her defasında ikna edebildim ve artık geceleri kesinlikle bez bağlamıyorum. Bu arada bir de bir yazıda  idrarı tutan kasların 2 yaşında tam olarak geliştiğini kakayı tutan kasların ise tam 3 yaşında geliştiğini okumuştum.Bu bilgiye göre çocuğa tuvalet eğitimini 2 yaşından önce vermeye kalkışmak çocuğu zorlamak anlamına geliyor.Çocuk biyolojik ve psikolojik olarak hazır değilse zamana bırakmak gerekiyor sanırım.


Cevaplamak için Üye ol