Hala katı kıdaya geçemedik

cococookie soruyor: 4

Oğlum 19 aylık ve biz hala katı gıdaya geçemedik. Herşeyi reklam karşısında muhallebi kıvamında yiyor. kilo ve boy gelişimi gayet iyi ama ağzında nerdeyse tüm dişleri çıkmasına rağmen onları kullanmıyor.  Daha önce, özellikle diş çıkarma dönemlerinde bebe bisküvisi, çubuk kraker, kek yiyordu. Ama oyuncağından sıkılan çocuk gibi oğlum da katı gıda'dan sıkıldı. Zaten çok iştahsız bir çocuk. Sırf yemeğe alışsın diye bizimle birlikte sofraya oturtuyorum. Kendi yediklerimizden ona da teklif ediyorum ama asla ağzını bile açmıyor. Eline makarnadır, ekmektir veriyorum, eline aldığı gibi yere atıyor. Asla zorlamıyorum onu. Etraf kirlerinir diye de bi derdim yok. Yeter ki yesin. Öyle ki elini yemek tabağıma bile sokmasına izin veriyorum. Etraf batıyor ama olsun, yeter ki alışsın. 
Eşim"çocuğu bir gün aç bırak bak nasıl alışacak diyor. Koy önüne makarna vb. bişeyi yiyor mu? yemiyorsa kaldır önünden, bak akşama nasıl yemeye başlayacak" diyor. Bende tabi köpek eğitir gibi böyle bi eğitime gönlüm el vermiyor. Ve bu konu eşimle aramızda gerginliğe yol açıyor. " benim dediklerimi yapmıyorsun, çocuk nasılsa senin çocuğun, ilerde it gibi bişey olursa bu benim sorumluluğum değil." diyor. Tek suçum oğluma fazla düşkün bir anne oluşum. Az önce de kavga ettik telefonda, göz yaşları içinde sizden çare arıyorum.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


sinem35

öncelikle merhaba,yazdıklarınızı okudumm ve benimle aynı derdi paylaşan insanlar varmış inanın ben kendimi bu konuda tek ve rakipsiz sanıyordum:)etrafımdaki butun tanıdğım insanların cocukları yerken benim kızım katı yemiyor,doktorumuz rahat bırak yemek istemezse kaldır önünden acıkınca istiycek diyor ama bu kızım için ödül oldu cunku o hiç acıkmıyor,,sadece cok canı isterse ve ben evde olmazsam makarna pilav fındık fıstık falan yiyor yani yeme kabiliyeti var ama o bunu kullanmıyor ,neyse siz 10 aydır bi gelişme kaydedebildinizmi onu merak ettim paylasırsanız cok sevinirim..


fistikcik

Merhaba sinem35,
Makarna, pilav, fındık, fıstık yiyen bir çocuğun çiğneme problemi yoktur, bir yeme problemi vardır. Bunları yiyebiliyorsa herşeyi yiyebilir demektir.
En kısa zamanda ona yemek yedirmekten vazgeçer, kendi kendine yemesini teşvik ederseniz sorun çözülür.

Şuradaki mesajlarda bu konuda bilgiler bulabilirsiniz :
http://www.nurturia.com.tr/questions/db4fabfe-a6d4-4a9b-b43b-a0c900dee133/1/ek-gida-konusunda-tukenmis-hissediyorumfikri-olan-var-mi

http://www.nurturia.com.tr/questions/0ce568c8-7dc5-4e58-b09d-a0da010c9ab4/1/ogluma-nasil-cignemeyi-ogretebilirimmm


nadia

valla bana kizanlar olacaktir ama esiniz hakli bence... bir kac ogun ac kalmaktan bir sey olmaz...


sinem35

önerileriniz için cok teşekkürler @fistikcik..
Cevaplamak için Üye ol