İştahsız çocuklarınıza neler yapıyorsunuz

minita soruyor: 4

Merhabalar. Benim oğlum 5 yaşında ama inanılmaz iştahsız bir çocuk. Doktorumuz iştah şurubu vermiyor, ileride hormonal dengelerde bozulma oluşturabilir diye.  Neler önerirsiniz, kilo aldırıcı formülleriniz var mı? 

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


babu

Kilosu dusuk mu (nnelere hep dusuk geliyor ama doktor da dusuk diyor mu?), boyu uzuyor mu? eger doktor gelisiminde bir sorun gormuyorsa cok takilmayin diye onerebilirim istahsiz ve cok zayif bir cocugun bu duruma care bulamamis annesi olarak :) balik yagi ve keci boynuzu ozu istah aciyor diye duydum ama ben cok fark gormedim (duzenli vermedigimden de olabilir) En onemlisi cocukta yemeyle ilgili baski yaratmamak sanirim. 


basakbilge

Bu durum için en güzeli bir uzman ile fikir alış verişinde bulunmak. Söz konusu 5 yaş... Ben sizin yerinizde olsaydım zorlamazdim. Yemek saatlerini kural olarak koyar yemek olmadığı saatlerde yemek  yemesine müsade etmezdim. Çünkü bebeklik donemi gibi olmuyor metabolizmaları ve psikolojileri. Bebekken her han aç olabiliyirlar fakat buyunce zaman, kural kavramları oluştuğu için farkindaliklari daha yüksek oluyor... Öncelik ve ihtiyaçları farkli oluyor. Bir yaşındaki bir bebegi zamaninda beslemek guven kaybı yaratiyorken, beş yaşındaki bir çocuk yemek saatinde yemek yemeyip sonra yememe şansı olduğunu fark edince "kural" oluyor...


minita

Twşekkürler cevaplarınız için. Aynen dediğiniz gibi yapıyorum üstüne gitmeyeyim artık büyüdü diyorum. Ama kendisinin hiç umrunda değil, yemem tamam diyor ve çekiliyor. Aç olduğunu bilince bir anne olarak içim hiç rahat etmiyor ama asla başka yemekte teklif etmiyorum.

Doktorumuza göre oğlumun yapısı uzun ince olacak. Kilosu normalin altında değil, boyu da uzun. O yüzden görüntü olarak zayıf duruyor. 


zehrashn

benimde 3 yasindaki oglum 11 kilo ve 90 cm kilo aldiramiyorum bir turlu istahi da yok minicik yeyip kalkıyor 😯Cevaplamak için Üye ol