Oğluma nasıl balık yedirebilirim?

Neslihan soruyor: 10

Oğluma balık yedirmek istiyorum ama denediğimiz çeşit çeşit balıklarda başarılı olamadım (Mezgit, dil balığı, çinekop)
Bi sefer somon yemişti ama çok az. Bir daha da yediremedim. Bakıcımla son bi kez balık köftesi de deneyelim sonra zorlamayalım dedik. Sizinde öneriniz olabilir mi?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


calemity

kerem en güzel levreği  yiyor tadı daha beyaz ete benzediği ve kokusu olmadığı için olabilir bende levrek yapıyorum sadece  fırında minik minik veriyorum..somonu hiç sevmedi.levreği keşfetmeden önce igloo nun çıtır mezgitleri var buzluklarda satılan ondan verdim bi ara çok içime sinmese de hazır olduğu için en azından balık yemiş olması için verdim onuda çok zorluk çıkarmadan yiyordu ..bunları deneyebilirsiniz.kolay gelsin


ozguranne

Balığı nasıl pişiriyorsunuz? Izgara yapıp küçük miktarlarda ekmekle beraber deneyebilirsiniz belki? 


deryaazra

Ben (reklama girecek ama napalım) iglo alaska mezgiti var onu alıp fırında kağıtta pişiriyorum domates ve soğanla.Balık zaten dağılıyor ve bizimli onu bayağı yiyor.Somonda veriyorum onu daha çok seviyor ama tembel anne onu evde yapmaya yanaşmadığı için dışarda yediriyor :)


BlogcuAnne

Biz de levrek ya da çupra tercih ediyoruz. Tüm balığı temizlettikten sonra üstüne biraz zeytinyağı ve tuz sürüyorum, fırın torbasına atıyorum. Yaklaşık 23-30 dakikada yumuşacık pişiyor. Yanına da patates püresi ya da buharda sebze yapıyorum. Bazen makarnayla veriyorum.

Çok lezzetli oluyor.

Bu arada daha fiyatlı olmasına rağmen deniz çuprasını tercih ediyoruz.


esraozlem

Izgara pişirip yanında bol salatayla sunabilirsin. Biz ilk seferinde balığa dokunmasına ve küçük parçalar halinde tabağından eliyle yemesine izin vermiştik, çok hoşuna gitmişti. Yemeği tanımasına, oynamasına ve keyif almasına izin vermek özellikle yeni tadlar denediğimiz zaman çok işe yarıyor.
Gerçi başlangıçta balıktan çok salataya ilgi gösterse de (salatalara genelde limon, yağ ve tuzdan oluşan sosunu emmek amaçlı saldırıyordu) şimdi bir salata bir balık bir ekmek şeklinde hapur hapur yiyor :)

Fırında Palamut ve Somon'u çok sevmedi. Izgara ve avcı balık seviyor :) Lüfer zamanı mümkünse Lüfer, Sarıkanat ya da Çinekop, bulamazsak Levrek ya da Çupra yapıyoruz. Henüz bu yaşta bile damak zevkleri gelişiyor.Neslihan

Bi bizim oğlan balık sevmiyomuş sanırım. Herkes hapur hupu yiyo anlaşılan. Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Eşim de ben de balık pek sevmeyiz. Balık geni diye bişiy olduğuna inanmaya başladım nedense :)
Burda yazan bütün tarifleri tek tek deniycem. Umarım birinde başarılı olurum. Tekrar teşekkürler.


gulsum

ben geç kalmış olabilirim ama hemen kızımın yediği somonun tarifini vereyim çok kolay ve basit aynı sebze yemekleri gibi,
özellikle deniz olmasını tercih ediyoruz asla dondurulmuş veya çiftlik değil
somonu,patates,havuç,isteğe göre soğanda konabilir,fesleğen,defne yaprağıyla birlikte 40 dakika kaynatıyoruz ve afiyetle yiyoruz 


ozguranne

Biz ailece balık sevdiğimiz için Ela yiyince çok seviniyoruz. Izgara lüfer ya da çinekop, bazen hamsi, istavrit ve barbun yediriyoruz. Somon için biraz daha beklemeyi düşünüyorum.  


Ayıklayıp önündeki tabağa konunca kendisi yemek istiyor. Hamileyken ve emzirirken ben balık yemiştim belki ondan hiç yadırgamadı.

Aynı tabağa biraz kepek ekmek koyuyorum bir ondan, bir ondan pek güzel gidiyor. 

Bir süre bekleyip tekrar deneyebilirsiniz belki. sevgiler.esraozlem

Bende durum tam tersi :) Eşim de ben de çocukluğumuzdan beri balıkla büyümüş, denizden babamız çıksa yiyecek tipler olduğumuz halde; ben maalesef hamileliğim boyunca balık yiyemedim. 6.haftamın içindeyken yediğim ilk balıktan itibaren, sadece balık yeme düşüncesinde dahi midem bulanmaya başladı ve doğumdan bir kaç hafta sonraya kadar bu şekilde devam etti. Bula bula balığı mı buldum tersine aşerecek diye az söylenmedim yani. Balık geni olayını bilemem ama hamileyken annenin balık yemesinin etkisi olmadığına dair en az bir örnek var :)

Neslihan, balığı siz sevmiyorak yiyorsanız, hatta siz yemeyip oğlunuza veriyorsanız sadece, sevmiyor olmasında bu da bir etken olabilir. Ada bu dönemde bizim yediklerimize çok odaklı. Farklı türde bir ekmek, ya da içecek,  tabağımıza bir başka yemek koyamıyoruz. Eğer biz onun yediğinden yemiyorsak o da yemiyor. Kendi tabağını bırakıp bizimkilerden yemek istiyor.


ABIDE

Ben kızıma özellikle somon balığı yediriyorum.Patates ve havucu haşlıyorum içine balığı ekleyip o şekilde yediriyorum.


Cevaplamak için Üye ol