oğlumun uyku düzeni yok

mariposita soruyor: 7


Bu soruyu cevapla


7 Cevap


CokBilmis

4. ay düzen kurmak için uygun bir başlangıç zamanı. Bu ayda rahatlıkla düzen kurabilirsiniz.

Düzen kurmak için hem kendinize hem de bebeğinize uygun zamanları belirleyin. 4 ayda bir bebek 4 saat uyanık kalabilir. Ama sabahları genellikle uyandıktan 1-2 saat sonra ilk uykularını almak istiyorlar.

Memede uyutmayı yavaş yavaş sonlandırın. Gece beslenmesini de yavaş yavaş azaltın. Kendi kendine uykuya dalması için teşvik edin.

4 aylık bebek asosyal olmaz. Şu anda sizden başak kimseye de ihtiyacı yok. Ama temiz havaya ve farklı yüzeylere temas etmeye ihtiyacı var.

Sık sık dışarı çıkın. İkinize de iyi gelecektir. Bahçeniz varsa, yere kalın bir battaniye serip üzerine yatırın. Gökyüzünü seyretsin ya da çimenleri ellesin. Sakinlik, sessizlik bebek için iyidir ama 4 duvar arasında kapalı kalmak bebeğ e de anneye de iyi gelmez.


ipegim

Benim kızım o aylarda 2,5-3 saat uyanık kalabiliyordu uyku düzeni oluştururken uyanık kalabildiği süreye dikkat etmen gerekiyor. Bi de tabii ki uyutma şeklin de önemli. Kendine bir rutin belirlemelisin her gün şaşmadan aynı rutini uygulamalısın. Alıştıktan sonra sapmalar olabilir ama düzene girinceye kadar rutin şart.


CokBilmis

Uyku saatlerini düzene oturtursan emmesi de düzene oturur. Kulağana nesi hoş gelmiyor acaba? Seni rahatsız eden nedeni bulursan, sorunu daha kolay çözersin.

Bebekler rutin ister. Aslında insanların hepsi rutin ister. Ben mesela yatmadan önce dilerimi fırçalarım, yüzümü temizlerim, kremlerimi sürerim, pijamalarımı giyerim, belki biraz kitap okurum. Kendimi sakinleştirdikten sonra da uyurum. Eşim mesela yatmadan önce muhakkak zap yapar :) Bütün kanalları tek tek gezip öyle yatar. Herkesin uyku rutini farklıdır ama muhakkak vardır. Uyku rutini olmayan insanlarda da uyku düzensizliği vardır zaten.

Bebeğin de bir rutini olmalı. Saate dayalı bir rutin olmak zorunda değil. Yani "Saat 9.30'da uyumak zorunda" değil. Sabah 8'de uyandı diyelim. 9.30'da uyumak istemesi çok normal. 1,5 saat kadar uyuyabilir. 11'de kalktıktan sonra uyuması için teşvik etmezsen meme emer, sonra oyun oynar, 1'de gene uyuyabilir. Gene 1,5 saat uyku: Saat olur 14.30. Gene meme ve oyun: 16-17 gibi bir uyku daha uyur. Sonra meme ve oyun faslını takiben 19.00 gibi gece uykusu ritüeline geçersiniz. Her gün aynı saatlerde (ben saat yerine akşam ezanını takip ederdim) bebeği yıkar, kremle masajını yapar, odanın ışıklarını karartır, sakinleştirici bir müzik açarsın. Bebek elbette kendi istediği saatte uyur. Anne bebeği uyutamaz. bebeğin kendi iradesi vardır, isterse uyur, istemezse uyumz. Anne sadece bebek için uygun uyuma koşullarını hazırlar. Her gün aynı saatte yatakta olursunuz. İster 8'de uyur,  ister 9'da uyur. Ama bu rutini her gün istisnasız tekrarlamaya devam ederseniz muhakkak kendisi uyku saatini belirli bir saate sabitleyecek ve daha kısa süree uykuya dalacaktır.

Gece 11-12 gibi bebeğin uyurken, kucağına alıp uyandırmadan meme verirsin ve yatağına geri yatırırsın. Bundan sonra gece mızıldandığında yanına gitme, ağlayarak seni çağırmasını bekle. Ağlamayarak ve seni çağırmayarak seni şaşırtabilir. Baktın ağlıyor, yanına git tabii, annesini istediği kesin ama acaba meme mi istiyor, yoksa sadece annesinin sıcaklığını mı istiyor? Denemeden bilemezsin. Sırtını sıvazla, kucağına alıp sakinleştir, yanına uzanıp sarıl, piş pileyip ninniler söyle... Artık bebeğinin huyunu ve nasıl sakinleştiğini en iyi sen bilirsin. Bakarsın bebeğin sakinleşip uyur. Böylece meme emmeden uyumayı da yavaş yavaş öğrenmiş olur.

Her mızırdandığında meme istediği fikrine kapılma. BAzen sadece uykuya dalabilmek için yardımını istiyor olabilir.


CokBilmis

"bazen uyuması gereken saatte cin gibi oluyor ona da ben razı olamıyorum uyutmaya." demişsin ya? Öyle bir şey yok işte. "Uyuması gereken saat" diye bir şey yok.

O aylarda bebeğini 4 saatte bir beslemen ve 1,5 saatte bir de yatırman gerekiyor. İster az emer, ister çok emer. İster uyur, ister uyumaz. Ama bebeğin şunun farkına varmalı: "Şimdi uyandım. Annemi çağıracağım gelip benim karınımı doyuracak. Sonra altımı değiştirip benimle oyunla roynayacak. Sonra beni tekrar yatağım ayatıracak"

Bebek ekndisini 1 adım sonra neyin beklediğini bilirse daha huzurlu olur. Eğer her günü ayrı yaşarsai her dakikası sürpriz olursa huzursuz olur, memeye daha çok yüklenir, çünkü ancak memede rahatlayıp huzur bulabilir.

Sen bebeğinin gününü programla, yeme ve uyku düzeninin kendiliğinden oluşacağına ben eminim.

Bir daha söyleleyeyim: Bebeği zorla uyut ya da istediği halde meme verme, aç bırak; demiyorum. Zaten mümkün değil, uğraşsan da yapamazsın.

Ama günlük plan herkes için gerekli. Bebekler için de gerekli. Aksi yorucu ve huzursuz edici olur.


CokBilmis

Hakikaten inanamıyorum sana! Ne kadar şanslı olduğunun farkında değil misin? Çok sakin, uyumlu, melek huylu bir bebeğin var. Benim sana tavsiyem bebek bakımı hakkında çok oku, çok bilgilen ve eşinin karşısına geçip çatır çatır konuş. Ayrıca bebeğin temel bakımı en azından 2 yaşına kadar ağrılıklı olarak anneye aittir, son söz annenindir. Eşine de ki: "2 yaşına kadar bebek hakkında kararları ben vereceğim. Onun için neyin iyi, neyin kötü olduğunu içgüdülerimle biliyorum ben. Ergenlik çağında sen uğraşırsın oğlunla" :)

Yazdıklarına cevap vereyim bir de :
"emmesi 10 dakikayı geçmiyor. 4 saat nasıl dayanabilir? hadi diyelim ben 3 saat yaptım.bu arada istese de meme vermeyeck miyim? dediğin gibi sanki canı sıkıldıkça memeye yükleniyo bu oğlan. zaten gece meme vermeden bi uyku düşünemiyorum. illa ki memede uykuya dalıyor.kaka kıvamı çok cıvık. demire başladığım halde."

4 aylık bir bebek 10 dakikalık emmeyle memeyi boşaltabilir. Ve bu şekilde 4 saat tok kalabilir. Bundan sonra hep böyle kısa süreler emecek, eskisi gibi saatlerce emmesini bekleme boşuna.
Kakasının cıvık olması da çok normal. Sadece sıvıyla beslenen çocuğun kakasının kaskatı olması beklenemez, değil mi? Katı bir şey yemiyor ki neticede. Ben şahsen süt içen bebeğin kaka yapıyor olmasına bile şaşırıyorum, sanki sadece çiş yapması gerekiyormuş gibi geliyor :) Ve hatta eğer bebeği gereğinden fazla emziriyorsan kakası iyice cıvık ve sarımsı renkte olur. Bunun nedeni de bebeği tok olduğu halde emzirmendir.
Canı sıkıldıkça memeye yüklenmesi de çok normal. Başka türlü sakinleşmeyi bilmiyor çünkü. Kendini sakinleştiremeyen çocuk, kendi kendine uykuya da dalamaz. 1 yaşından sonra asabiyeti iyice artar, 2 yaş civarında vurup kırmaya başlar. Bence 4. ay kendi kendini gevşetme eğitimi vermek için en uygun ay. Eğer günlük rutini olursa, onu gerecek bir durum olmazsa meme emmeden uyumaya kendiliğinden alışabilir.

  "dün gece deneyim dedim.- bnmki yüzüstü yatıyor gece gündüz- yatırdım beşiğine lambayı söndürdüm ıhlaya tıslaya kafasını çevirmeye başladı( henüz dönemiyor)
eşime söyledim. ışığı açsaydın bari, çocuk korkar,yok yüzüstü yatırmasaydın vicdansızlık olur bu, e hadi getir ya boşver zorla uyku mu olurmuş dedi en son. dediklerine karşı gelsem de sonunda kendimi kötü hissettirmeyi başardı. yanına gittiğimde çırpınmaktan yorgun düşmüş tam uyumak üzereydi ki dayanamadım aç uyumasın diye aldım kucağıma emzirdim,öyle devam etti uykuya.
"

Eşine söyle: O henüz bir bebek ve henüz 4 ay öncesine kadar tamamen karanlık bir alanda yaşıyordu. Bebekler küçükken karanlıktan korkmayı bilmezler. Bir şeyden korkabilmen için bilincin olması lazım. "Karanlıktan cadı çıkacak" filan diye düşünmen lazım. Şu anda sadece hayati bir tehlike hissettiğinde ya da annesinden ayrıldığında kaygı duyuyor, hepsi bu. Henüz korkusu yok hiçbir şeyden. Mesela eskiler anlatırlar: Bebekler elleriyle yılanları boğarlarmış. Korku duyabilmen için öncesinde kötü bir tecrüben olması lazım. 4 aylık bebek ne anlar karanlıktan, aydınlıktan?
Ayrıca Yüzsütü yatırmak neden vicdansızlık oluyormuş onu da anlamadım? Bebek nasıl rahat ediyorsa öyle yatmalı. Aksine, rahatsız olduğu pozisyonda yatmaya zorlamak vicdansızlık olur bence.
Bebeğinin yüzüstü zaman geçirmesi ve çırpınması ve bundan da yorgun düşmesi gerekiyor ki kasları kuvvetli bir delikanlı olsun. Çırpınmaktan kastım ağlayıp, bağırması değil tabii ki. Eğer ağlamadan, annesini istemeden yüzüstü yatıp da kafasını kaldırmak için uğraşıyorsa bu harika. Millet bebeği yüzükoyun zaman harcasın diye deli divane oluyor. İstersen ingilizce pekçok sayfa yollayabilirim sana, bebeğe yüzüstü zaman geçirtmenin faydaları hakkında. Kas gelişimin yanı sıra zeka gelişimi için de gerekli yüzükoyun zaman geçirmesi.

Ayrıca oğlun acıkırsa sana zaten söyler. Sen onun annesisin, dilinden anlarsın. "Acıkmıştır kesin" diye onun adına karar verme. Onun kendi iradesi var. Acıkıp acıkmadığını bilir.


" bir de gece 11den sonra verilen meme daha sık kalkmasına sebep olurmuş bu nedenle dün 11de verdim ama gece seanslarında hiçbi değişiklik olmadı maalesef. gece 1.30 ve 3te kalkıyor.bazen 5 te de kalkıp sonra sabah kakası için ıkınmaya başlıyor ta ki 8-9lara kadar. "

4. ay bilinçli eğitimin başıdır. 1 gecede her şeyin değişmesini bekleyemezsin. Düzenli olarak her gece 11'de meme verip, sabaha kadar emzirmeden idare edebilirsen, 1-2 hafta içinde uyanmamaya başlar kendiliğinden. Sabah 5'te uyanması ise gayet normal. Bebekler sabah güneş doğunca uyanırlar zaten. 5'te güne merhaba demesi normal, öğlen 1'e kadar uyuması ise değil :)
 
"ay daldan dala atlıyorum ama şimdi bu çocuk gece uyandığında emzirmeyecek miyim yani? ağlayacağını sanmıyorum ama öyle bi ıh mıh tıs fıs sesler çıkarıyor ki zaten eşim sağolsun ben bu seslere karşı koysam bile o uyutmaz beni. ne vicdansızlığım kalır ne bişi."

Tekrar ediyorum: Sen annesisin. Eşine kulak asma. Bebeğini dinle. Açsa ya da çok gerginse ve memede sakinleşmeye ihtiyacı varsa elbette geceleri de meme vereceksin. Ama çocuk sadece uykuya geri dönmeye çalışıyorsa, çocuğun konsantrasyonunu bozup da zorla memeyi ağzına sokma. Kendi kendine uykuya dalabilmesi için ona fırsat tanı. Sonra meme bağımlısı olur, ileride de sigara bağımlılığına kadar gider bu iş. Eşine böyle söyle :) Sen bebeğin için en doğru kararı verirsin elbette.

" hah bir de kakası geldiğinde ıkınıyor ama ben kaka yapma pozisyonunda tutunca yapıyor kakasını. nadiren kucağımda yatarken yapıyor. 4 aylık bir bebek tuvalet alışkanlığı kazanmaya hazır olabilir mi acep?:S"

Offf, milletin arayıp da bulamadığı bebek. Hemen başla tuvalet eğitimine. 1 yaşında bile atabilir bezini. Çok rahat edersin sonra. Çocuğun huyuna git, nasıl istiyorsa öyle yap. Hatta senin bebeğin, kakasını bile rutine bağlayıp hep aynı zamanda yapabilir. Aynı zamanda dediysem yine saatli düzenden bahsetmiyorum. Mesela sabah uyanıp memesini emer ve 10 dakika sonra kakasını yapar. Eğer her gün düzenli olarak sabah memesinden sonra tuvalete tutarsan buna da alışacaktır. Bebeğinin en sık ne zamanalr kakasını yaptığını bilrisin sen zaten.

Ben kızıma tuvalet eğitimi vermeye 9 aylıkken başlamıştım. İkinci bebeğime daha erken başlamaya niyetliyim:
http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2010/12/tuvalet-egitimi-ne-zaman-verilmeli.html

Harika bir oğlun var, kıymetini bil :)


ema

Allahım ya söylenecek çok şey varda sağolsun çokbilmiş bize bir şey bırakmamış.

 
Gece beslemeyi kesinlikle yavaş yavaş bırak derim yoksa benim gibi çok çekersin.Gıda kadar uykuda önemli şanslısın ağlamıyor bebeğin bir an önce kendi uyumasını öğret çok rahat edersin.


zem

merhaba....kızım şu an 6. ayında . uyku düzeni yok. kucagmda sallayara yada emerek uyuyor.ve yatagını  hiç sevmiyor.hep aglıyor.ne yapmam lazım.gecede bizimle uyuyor.gece bazen 2 ye kadar uyumadıgı oluyor.ve sabah 11 de uyanıyor bazen. cvp bekliyorumCevaplamak için Üye ol