Gece emzirmeyi kesmek çocukta tutarsızlık olarak algılanmaz mı?

baisy soruyor: 9

Çalıştığım için hafta içi sadece akşam uyuturken bir de gece uyandıkça emziriyordum.(Hafta sonları ise ekstradan öğle uykusuna geçerken emziriyorum) Fakat kardeşin gelmesiyle oğlumu artık sütten kesmeyi planlıyorum. Tek hamlede kesmek önerilmediğinden bir hafta süresince gece uyandığında emzirmeyip sadece tek öğün akşamları uykuya geçerken emzirmeyi düşünüyorum. İki gündür denemelerimiz başladı fakat gece gözünü açtığında ilk dediği şey meme, ve onu emzirmeden tekrar uykuya geçirmem (masal ninni ayakta sallama vs.) ile iki saati buluyor. bu durum çocukta karmaşaya neden olmayacak mı? yahu bu kadın demin yatarken meme verdi şimdi niye vermiyor diye düşünmeyecek mi? yoksa bir haftanın sonunda gece emzirmesini de keserek çocuğu memeden tamamen ayırabilir miyim? bu arada hala beraber yatmaktayız. sütten kesilmenin ardında gece deliksiz uykuya geçerse yatak ve hatta oda ayırmayı da planlıyorum. tüm bu değişiklikler benim göbeğim çok büyümeden olursa hepimizin yararına olacak ama nasıl olacak bilmiyorum. son olarak bu yaştan sonra ayakta sallamadan uyumaya nasıl alışır, meme olmayınca başka alternatif de düşünemiyorum. ne yapmam lazım hiç bilmiyorum ve bu durum hakkında fikir, öneri ve tecrübelerinizi bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


tiara

ayırt ediyorlar 4-5 gün içinde durumu..karışıklık yaratacak bir durum yok aslında. gece uyku uyunur, gündüz oyun oynanır, yemek yenir, meme emilir..


neretva

Öncelikle hayırlı olsun 2 numara. Sanırım sütten kesmeniz illa gerekmiyor. Tandem nursing yani aynı anda iki çocuğunu da emziren anneler var. Ama tabii size zor oluyorsa bilemem. Bence tutarsızlık olmaz. Ona açıklarsınız, süt gece uyuyor ve böylece dinlenip yarın için çoğalıyor diyebilirsiniz. Bunu sık tekrar etmeniz gerekebilir. Bu yaşta herşeyi anlıyorlar artık. Yalnız tabii bebeği gece emzirdiğinizi görürse onu bilemiyorum. Ben bu açıklamayı kullanıyorum ve artık çok ısrar etmiyor. Acıkınca veya susayınca süt diyor, ben de süt uyuyor deyip su veya yemek saatiyse yemek teklif ediyorum. Hastayken vs. emziriyorum tabii. Yani konuşursanız ikna edebilirsiniz.

Aynı yatakta yatarken gece emzirmemek zor olabilir belki. O konuda deneyimi olan varsa yardım edebilir. Odasını şu anda ayırmanızı önermem. Bebek geldiği için ayrı odaya geçiyorum gibi düşünebilir. Belki onun yatağını kendi yatağınıza bitiştirebilirsiniz. Babanın yattığı tarafa bitişirse siz bebeğe kalktığınızda uyanmaz ve aklına illa süt içmek gelmeyebilir.


baisy

dün gece 2 den 4e kadar yanına yatıp masal da anlattım ninni de söyledim ayakta salladım da, aslında artık ayakta sallanmayı da bırakmak lazım yanına yatıp konuşarak uyusa diye düşünüyorum ama ben sallamasam bile gündüz babaanne yine sallayacak, ikisinin de ayrı kişiler ve ayrı durumlar olduğunu kavrar diye umuyorum(?) sallamadan uyutmayı da denemeliyim belki de bu dönemde ama o kadar çok yorucu oluyor ki nasıl altından kalkacam bilmiyorum.iki çocuğu birlikte emzirmek bana pek sıcak gelmediği gibi biraz sağlıksız da geliyor açıkçası, yapabileceğimi sanmıyorum. bebeğin gelmesine daha çok var (7 ay) o zamana kadar oğlum da büyür ve bebeğin gelişiyle "sütten kesilme yatak ayırma" olaylarını biririne bağlamaz diye umuyorum.


GOGO05

ben kademeli kesmenin daha zor olacağına inanıyorum bir anda kestim dr kes dedi geldim uyuturken son kez verdim akşam vermedim yara bandı yapiştırdım uff olmuş dedim ve kestim ilk gün zorlanmadık 2.gün çok zorlandık ağlama krizine girdi açıp gösterdim emmek istemedi kucağımızda sızdı 3.gün alıştı 1 ay boyunca sordu ama hiç emmek istemedi uyurken saçını falan okşamaya başladık dokunduk falan alıştı uyumadan önce sütünü veriyorum gece uyanırsda su veriyorum ve başarılı olduk hem uykusu hem yemesi düzeldi ki benim oğlum gece en az8 kere emmeye uyanırdı kademeli kesip başarılı olanlarda vardır mutlaka ama ben böyle olsun istedimriver

merhaba..ben de kademeli kestim emzirmeyi..kızım çok düşkündü nasıl keserim diye kara kara düşünüyordum.fakat ben önce gündüzü kestim,çnk ne yemek yiyiyor ne de güzel vakit geçirebiliyorduk.dışarı falan çıkmamız ise tam bir eziyetti.her yarım saatte bir meme diye bağırıyordu.gündüzü kestim,gece vermeye devam ettim.kısa sürede gündüz istemez oldu..ben de çok şaşırdım.yaklaşık 1 ay sonra da geceyi kestik ve kolay oldu gerçekten.çocuklar kabulleniyor bir süre sonra.gece ya da gündüz farketmez..kolaylıklar diliyorum size...


baisy

çalıştığım için gündüz beslenmeyi baya önce kestik, önceleri işten gelir gelmez ilk iş meme isterdi şimdi yine üstümü yanında değiştirirsem meme ister de konuşarak dikkatini  başka yöne çekebiliyorum, kahve vs. sürme, bantlama gibi yöntemleri denemedim.. çocuk için daha travmatik olur gibi geliyor. uyanınca meme dışında aç aç diyor üstümü açmaya çalışıyor ona izin vermiyorum, meme uyudu, diyip masal öykü kedi köpek aklıma ne gelirse uydurup anlatıyorum, camdan dışarı bakıp bak herkes uyudu, sen de uyu, artık büyüdün tarzı konuşmalar yapıyorum. artık büyüdün demek ne kadar doğru onu da bilmiyorum gerçi, off..
ama başka yolu yok sanırım öyle ya da böyle her memeden kesen anne bu stresleri yaşıyor sanırım ona istediği şeyi vermemek, her zaman huzur bulduğu ortamı elinden almak, ona kötülük etmek gibi geliyor ikilemde kalıyorum.


baisy

iki gece üstüste 2 4 arası uyumadıktan sonra dün biraz daha geç yatırdım.(önceleri 8de yatıyor 2de uykusunu almış olarak kalkıyordu.) ve ilk defa deliksiz bir uyku uyuduk, bakalım bundan sonrası nasıl devam edecek?


esra_26

kademeli olarak bırakmanın doğru olmadığına inanıyorum çocuğun kafası zaten karışıyor 2 semedir emiyordum şimdi ne oluyor diye gece emzirmeyi devam ettirmekle iyice karışır bikerede bırakmak bence en doğrusu ama çok konuşup anlatmak lazım


maritza

baisy selam,

açıkçası şu anki durumunuzu ve sonucu öğrenmek isterim.kızım 20 aylık olmak üzere,yavaş yavaş gece emzirmeyi bırakıp,iki yaşında da tamamen kesmeyi düşünüyorum.bunu yavaş yavak ,kademeli olarak mı yoksa ikisini aynı anda mı yapmak daha mantıklı bilemedim.

sevgiler,


Cevaplamak için Üye ol