kadın doğum doktoruma karar veremiyorum

sehergil soruyor: 3

10 ay önce doğum yaptım. Enfeksiyon problemi, doğum kontrol vs gibi sebeplerle sıkça kadındoğuma gitmem gerekiyor.
Hangi doktora gideceğimi şaşırdım. Doğum doktorumla aramızda iletişim problemi vardı. Herşeyi açık net anlatmıyordu ve belki de normal doğum yapabileceğim halde sezaryana aldı. Ameliyatım rahat geçti ama ben normal doğurmak istiyordum.  Suni sancıya ve epidurale karşıydı. Normal doğursaydım iri bebekten dolayı çok zarar görürdüm vs tartışılır. Doktora her aradığımda ulaşabiliyordum.
2012de Farklı iki bayan doktora gittim birisi normal doğum yaptırma konusunda meşhur. Zorla doğurtturuyor. Bizim 2 arkadaşımıza suni sancıyla normal doğum yaptırdı. Ama çok kalabalık oluyor ve cep telefonunu vermiyor.
Diğer bayan doktorda kalabalık olabiliyor ama cep telefonunu veriyor ve güzel açıklıyor herşeyi. Bunda doğum yapan tanıdığım yok.
Sizce kime gideyim artık sabit birine gitmek istiyorum.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


ema

Allahtan hayırlısını dilemek lazım doğum konusunda benim doktorumda normal doğum yanlısı biriydi ve 14 saat suni sancı vermesine karşın ne ağrım geldi nede açılma oldu.O saatten sonrada beklemek bebeğim ve benim için sakıncalıydı.Bence eskiyi unutun ikinizinde sağlıklı olması bence dünyalara bedel.

  Yıllarca hastanelerde çalışan biri olarak diyorum doktorların artık ciğerini biliyorum lafı tam bana uygun bir laf olsa gerek;
  Önemli olan işini doğru yapan, bilgileri güncel, çok konuşan değil içinde allah korkusu olan bir doktor bulmak.Bu çok zor biliyorum ben bile oğluma doktor seçerken zorlandım ve halen düzenli gittiğimiz bir doktor yok mesela ve doktorada öyle rutin denen şekilde de götürmedim.
  Çok gidilen çok tercih edilen doktor iyi doktordur her zaman geçerli değil bunu bütün samimiyetimle söylüyorum size şunu anlatmak istiyorum;bizim bir dahiliyeci doktorumuz vardı günde 120 + hasta bakıyordu 6 tane doktorumuz ise sadece kişi başı 50 hasta bakıyordu bir günde.120 bakanı herkes tercih ediyordu ama inanın bütün tansiyonun hastalarına aynı ilacı yazıyordu tercih nedenleri sadece poliklinikte doktor kendi tansiyonu bakıyordu.
  Herhangi bir doktor da size çözüm olabilir demem o ki ünlü ünsüz geçmiş olsun diyorum.


sehergil

Ema çok teşekkür ederim cevabın için. Sektörün içinden biri olarak tecrüben gerçekten önemli. Suni sancıyla normal doğum yapan arkadaşlar, sancıların çok dayanılmaz olduğundan ve dikişlerinin fazla olduğundan çok şikayet ettiler. 2 ayı geçti. Ozaman kesinlikle bir daha doğurmam diyolardı. Ağrılar sancılar geçince ikinci çocuklarını istemeye başladılar.
Zaman böyle birşey iste herşeyi unutturuyor.
Benim doğum doktorumla sorunum herşeyi açık ve net anlatmamasıydı. son kontrolde(39+5) NST'de sancı görünmesine rağmen rahimde yumuşama olmadığı için ertesi gün sezeryana alıcam dedi. Bütün gün düşünüp taşınıp ağlayarak vahlayarak akşam sezaryan randevusunu iptal ettim. Ertesi sabah kalktığımda nişanım geldi. Oh normal doğuracam diye sevinerek hastaneye gittim. Sancı var açılma 2cm. 5 saatte ancak 3 cm oldu açılma. Ben istemediğim halde sezaryana aldı. Bebek 3900 doğdu. Bak iri bebekmiş o yüzden çıkamamış dedi doktorum(usg'de 3200 görünüyordu)
Suni sancı ve epidurale karşıydı doktorum. Bunlara katlanmaktansa belki sezaryan olmak daha iyidir ama bilmiyorum.
Hep şüpheyle yaklaştım doktorun ve ebelerin söylediklerine. Açılma kontrolünde belki daha iyiydi açılma ama beni sezaryana yönlendirmek için mi böyle dediler bilmiyorum. Çünkü ebeler hiç normal doğum yanlısı değildi. Sen cahil misin, karnın çok büyük diye korkuttular. Var mı böyle bir şey? Senin işin bu doğurtmak. Bunları da hastane yönetimine şikayet ettim bu arada. Belki ssk'ya da etmeliydim.
Sonuç olarak kafama göre bi doktor bulamadım. Denemelerim devam diyor.


ema

Gerçekten doktorun çok sabırsızmış suni sancı verip veya hiç vermeden bir kaç saatte bekleyip ondan sonra suni sancıyla doğurabilirmişin.İşte bazı şeyler kismet üzme tatlı canını hayırlısı böyleymiş deyip kenara çekilmekten başka çare yok.


  Benimle aynı zamnda suni sancı verilen bir kadın vardı onun ağrıları 4 saat sora gelmeye başladı ilkten hiç açılması yoktu hatta benimki ondan daha çoktu 2 cmdi.Sonra bir kaç saat ağrıdan sonra suyu geldi doktorumuz aynıydı gelip kontrol etti onun açılması ağrıyla bir anda 9 cmdi olmuştu ebelere çok kızdı neden kontrol etmiyorsunuz burda doğurdu doğuracak kadın diye 2 saat içinde de doğum gerçekleşti ve 4 kilo bebiş doğurdu kadın maşallah.Ben halen suni sancı kolumda neden ağrım gelmiyor diye öteye beriye gidip geldim doktorum tüm gece nobetçiydi.Bekledik ama olmadı çok güzel bir sezaryen geçirdim.Hemen ayağa kalktım ağrı kesici kullanmadım desem yeridir sezeryandan sonra.Bu arada 4,140 gr doğdu oğlum.Normal doğursaydım aşağıyı parçalayacaklardı kesin diye teselli buluyorum çünkü beklemiyorlar çok sabırsızlar hemem atıyorlar kesiği sonra onu iyleştir iyleştirebilirsen zaten enfeksiyon kapıyorum hemen.

     Normal doğumu çok istemiştim hatta halen doğum sancısı nasıl bir şey diye merak ediyorum ve içimde kalmıştır diyebilirim.Şimdi doktorum hasta bakmıyor başhekim oldu gitsem kime giderim diye düşünüyorum ama dediğim gibi allah korkusu olması çok önemli.Cevaplamak için Üye ol