kefir ne zaman verilebilir?

lacivert0 soruyor: 5

bebeklere kefir kaçıncı aydan itibaren verilebilir?
yoğurt gibi illaki evde mi mayalamk gerekir?
güvenilir hazır kefir var mı?
ve tabiki kefiri nasıl sevdirebilirim?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


ra_she_de

ben 7-8 aylıkken vermeye başlamıştım. oğlum ekşi şeyleri sevdiği için sevdirmek sorun olmadı ama meyveyle karıştırılarak verilebilir. evde kefir yapmak çok kolay aslında. ben güvenemediğim içn kendim mayalıyorum hep.


lacivert0

ra_she_de nasıl mayalıyorsun. (detaylı lütfen)


ra_she_de

kefir mayası satılıyor ben bir tanıdığımızdan aldım ama mısır çarşısında satılıyormuş diye biliyorum. bu mayayı günlük sütün içine koyuyorsun kapağını kapatıp karanlık bir yere koyuyorsun. mutfak dolabı vb. buzdolabı olmayacak. en az 1 gün bekletiyorsun 1,5-2 gün bekletirsen daha güzel tutuyor. daha sonra süzerek bir şişeye koyuyorsun. süzerken asla metal birşey değdirmiyorsun. süzgeçte kalan mayayı yıkayıp tekrar su dolu bir kavanoza koyarak dolaba koyuyorsun. yani yoğurt gibi ısıtma sıcak tutma gibi dertleri yok. bir tek olduktan sonra süzmek gerekiyor. kefir mayası da gittikçe çoğalıyor benim elimde fazla var. maya bulamazsanız ve istanbulda yaşıyorsanız bir şekilde ulştırmaya çalışırım. sevgiler.


lacivert0

teşekkürler ra_she_de  kefir mayası organik ürünler satan bi yerde bulmuştum. en kısa zaman da alıp deneyeceğim. sorun şu ben kefir içmediğim için tadına bakamam. artık bi şekilde deneyerek öğreneceğim. çok sağol.


vderma

Arkadaşlar şu anda Türkiye'de Bakanlık onaylı olarak bulabileceğiniz tek kefir mayası İncikefir Mayası'dır.

Siteril olmayan ortamlarda üretilen ürünleri alarak sağlığınızı riske atmayınız.

İletişim
www.kefirmayasi.com
mail@kefirmayasi.comCevaplamak için Üye ol