Mama ve uyku

denizserengul soruyor: 5

Merhabalar

1 aylık oglum var normal doğum ile dünyaya geldi çok şükür sarılık çok az risk yok kilosu çok iyi tek sorun doğum sonrası süt kesildi mecburen mama verdi doktorumuz süt geldi bu defa da eşimin göğüsleri yara bere oldu hâliyle bebek emmedi ve biberona alıştı şimdi de ara ara emiyor çoğu zaman mama veriyoruz doktor mamaya devam edin dedi mama kabız yaptı fitil verdi kabız için birde uykudan gec uyanıyor uğraşıyoruz kalkmasi için doktor yine normal dedi bu süreçleri 1 aylık geçiren var mı acaba merak ettim açıkçası cevaplarinizi merakla bekliyoruz

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Vildank34

Merhaba denizserengul,

Öncelikle bebeğinize ve size sağlıklı uzun yıllar dilerim. Yaşadığınız sıkıntı için geçmiş olsun. Bende sezeryan ile kızım doğduğunda süt gelmediği için göğüs yarası sorunu yaşadım. Ayrıca bebek aç olduğu için çok ağlıyordu bu sebeple hemşire biberonla mama verdi. Biraz sıkıntılı bir süreç yaşadık. Bizim şansımız biraz zor olsada bebeği emzirmeye devam etmem ve bebeğin emme isteğiyle. Eşiniz yara konusunda krem vs.kullaniyormu bilmiyorum ama tavsiyem tahin üzerindeki yağı kullanmanız. Bebeğinizin uyku konusunda ki endişenize gelince doktorunuzun dediği gibi yeni doğan bebeklerde uyku hali çok normal uyandırmak güçlük çekebilirsiniz.ayak baş parmağını çok fazla olmayacak şekilde yumuşak kısmını ovun yada cimdikleyin. Ayak topugunu sıkın ve burnunu sıkıp bırakın.Dikkat edin burnunu sıktığınızda hemen bırakın Çünkü bebekler sadece burnundan nefes alabiliyorlar ilk zamanlarda Ama anne bir şekilde bebeğini kendi emzirmede çalışsın bu şekilde emmeye alışır sütü de artar.

Hayat mücadelenizde başarılar dilerim.


halbuse

Mama konusunda bir şey diyemeyeceğim ama uyandırma konusunda ilk kızımda doktor ilk 10 gün uyandırın 2 3 saatte bir demişti, sonrasında bıraktık ve kilo alımı, sarılık vs. sorun olmadı. Şimdi de öyle yaptım. Bence sizinki de büyümüş artık uyandırmanıza gerek yok zaten acıkınca uyanır artık.


sLnKA

Mamanın anne sütüne gör daha uzun sure tok tuttuğunu biliyorum. Uzun uyuması buna bağlı olabilir. Belki anne Bebek uyurken emzirmeyi deneyebilir. Uykulu iken memeyi alir belki.

Uyandırmak icin evet ayak altını hafif sıkabilirsiniz. Kizim küçük doğmuştu ve kan sekeri dusuyordu dr mutlaka ne yap ne et uyandır demişti. Yuzune su falan sürüyordum ben ki bazen yine de uyanmıyordu.

Tekrar dr gidip ben ağlamıştım uyanmıyor bu Bebek diye. 15 gun uyur sonra da neden uyumuyor diye gelirsin demişti doktor. Cidden ilk Aydan sonra gece boyu hep kendi uyandi acıkınca.

Siz yine de tedbirli olun ama artık 1aylik olmus bırakın uyusun bebeginiz. Bu arada gogus ucu yaraları icin mutlaka gogus kalkanı kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Sürülecek pek cok sey var ama onemli olan gogus uçlarının açıkta olması hava alması. Ben avent kullanmıştım ve cok memnundum. Madem de Bebek mama alıyor, o aralarda esiniz lanolinli bir krem şurup kalkan kullansın.

Gül güle büyüsün bebeginiz.


denizserengul

İlginiz için çok teşekkür ediyorum bizim şansızlıgimiz doğum sonrası süt gitti eşimden eee mecburen mamaya geçtik o esnada göğüsleri de inanılmaz yara oldu kalkan avent mi dersin krem mi dersin gogus pedi mi dersin herşey kullandık o kadar yara oldu ki geçmedi haliyle ateş kızarıklık oldu bu zaman zarfında bebek hep biberonla mama aldı arada pompa ile biberona süt sagdi annesi ole verdi eee haliyle emmeyi unuttu meme almıyor catliyor ağlamaktan arada bir dalgınlığina gelio iki uç dakika alio birakio baslio ağlamaya mama kabız yapio kaka yapinca da tam yapio bez dayanmio uç saatte bir kaldırıp verioz uykulu iken ağzında biriktirio mamayi oksuruyor boğazında kalıyor gözü açıkken düzgün alio meme alsa gerek kalmayacak mamaya da işte uğrasioz çok şükür sağlığı yerinde kilosu gayet iyi her beslenmeden sonra sızıntı şeklinde kusuyor


cy_76

merhaba, bebeğinize sağlıklı uzun bir ömür dilerim,sizleri de tebrik ederim. ilk çocuğumu 36 yeni bitmişti sezeryanle dünyaya getirdim. Sarılıktan bir gün geç çıktı ve ben artık dualar eşliğinde hastaneye kontrole götürüyordum. 2 ay uğraştık. Bu süreçte mama verdik öyle de gitti, 3 ay beni de emdi. Sonrasında bıraktı 2, 5 ay da sağarak devam ettim. Eşinizin yaşadığı çok zor, ateş vs. geçmiş olsun. Ama eğerki az da olsa sütü varsa inanın o göğüs acısı maksimum 1 hafta sürüyor. Çocuk emdikçe ayağımı yerlere vura vura ölüyorum sanırdım acıdan ama bir iki dakika sonrası geçiyor, yara olmayan göğüs pek yoktur sanırım. Eğer ki emmeyi bırakırsa da mutlaka sağmaya devam etsin, doyurmak için değil antibiyotik niyetine verin anne sütünü. 20 cc kadar geldiği günlerde bile verdim bırakmadım sağmayı. Ama kolay bir süreç değil özellikle bebek büyüdükçe, şimdi uyur o, uyandırması zordur, 5-6 saat yemediği bile olabilir ve mama evet daha tok tutar, eğer ki bebeğiniz uyku anında yutmayı unutur boğazında birikirse çekin biberonu devam etmesin, biberon ısıtıcıları var, ben weweell kullanmıştım, koyun ona orda sıcak kalır mama.ilk 1-2 ay zordur ama ne güzxel uyuyormuş dert etmeyin. büyüme hormonu bir tek uykuda salgılanırmış. eşinizde sağmayı bırakmasın derim. güzel günlerin olsun inşallah.Cevaplamak için Üye ol