çocuklarda kaygı ve korku hk

gmzalp soruyor: 4

Arkadaşlar merhaba,


Benim oğlum 3 yaşında ve bebekliğinden beri bir takım korkuları var.hep temkinlidir ilk yürümeye başladığında bile düşmeden yürüdü ,denemediği bir çok şeyden endişe duyar.AVMlerde bulunan oyuncak arabalara bile binemez mesela ,anca bu yaşında atlı karıncaya ve tırtıla başladı..
bir oyun grubuna gidiyoruz arkadaş canlısıdır ,çekinmez ,oynar sosyaldir ,utanmaz büyüklerden de ,çok arkadaş ister yani herşeyden çekinip korkmaz ...18 aylıkken konuşmaya başladı ,2 yaşındayken iyi konuşuyordu şuanda yaşıtlarından iyi konuşuyor hatta(denver testlerinde 1,5 yaş ileri çıkar)ama bazı zamanlarda özellikle 3 yaş sendromu zamanlarında cümleye başlarken takılıyor, ilk heceyi tekrarlıyor .
oyun grubunun işletmesici pedagog hn ,oğlum  için genetik bir takım kaygıları var sadece siz cesaretli olun sizden görüp cesaret etsin dedi.konuşmada takılması içinde 4 yaşa kadar normal düşündükleri çok dile getirmek için takılabilir dedi.
bu durumda pek takılmıyordum fakat bugün kitap fuarında SABİHA PAKTUNA KESKİNE kitap imzalatırken çok kısa ,''oğlum konuşurken takılıyor dedim ''direk korkuları var gelin görüşelim dedi..
Sizlerden bu tarz şeyler yaşayanlar var mı?Ne dersiniz pedagog gibi 4 yaşa kadar normal bulup beklemelimiyim yoksa bir çocuk psikiyatriste mi gideyim yada Sabiha hanıma mı?
deneyim ve yönlendirmenizi rica ederim.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


beatrix

Katildigim konular olmakla birlikte genelde anti spk tarafindayim. Muhtemelen sorunuza spk taraf olanlar ve olmayanlar acisindan farkli gorusler bildirilecektir.

Bence;

Dort yasa kadar normal gorulmeli. Cook hizli dusunuyor konusma hizi geride kalinca heyecanlaninca oluyordur hic takilmayin. Sizin oglanin korkmadigi bir cok seyden baska bebeler korkuyordur. Misal benim kizim listerine agiz gargarasi reklamindan ve umumi wc lerdeki el kurutma makinasindan cok korkar.. Listerine reklaminda kalbi cok hizli atar yanima gelir koktum der, el kurutma makinasi korkusundan avm wc giremez. Saclari uzun bebekliginden beri kurutma makinasi sesine aliskin blendar sesine aliskin ama o makina ile yuz yuze bile gelemez oldugu tarafa bakmamaya calisr.

Diyecegim o ki minicikler daha. Bir cok seyi yapabiliyorlar artik bebek degiller ama hala kucukler. Zaten her korkunun bir sebebi olmasi gerektigini dusunmuyorum. Bir gun biseyden korkmustur sizin sefkatli aniniza denk gelmistir cok ilgilenmissinizdir korktu diye, yeniden o objeyi veya olayi gorunce yeniden o muhtesem sicak sevgi dolu ilgiden gorebilmek adina bile yapabilir.

Ayrica temkinli olmasi bence super bir ozellik. Akilci davrandigi anlamina gelir. Kimi daha gozlemci yasiyor kimi hemen sicaga elini uzatip yanip deneyim kazaniyor. Benim kizimda kendini hemen herseye atmaz garanticidir. Korktugu cekindigi birseyi once baskasina yaptirir sonra akli keserse kendi yapar. Bence bu biraz mizac, yaradilis.. Yada bilmiyoru belki ileride degisir herseyi deneyerek ogrenen bir tip olur. Su an icin boyle olmasi muhtemel kazalari azalttigi icin hosuma bile gidiyor..

Sevgiyle kalin, icinizi ferah tutun..


CokBilmis

Sabiha Paktuna Keskin'in adı geçince tüylerim diken diken oluyor.

Kendisi bir sinir hastalıkları uzmanıdır. Dolayısıyla çocuk gelişimi üzerine söylediği hiçbir şey uzmanlık alanı değildir. Beni ne kadar ciddiye alıyorsanız, onu da o kadar ciddiye alın lütfen. Ayrıca vizite ücreti de 400 TL civarı sanırım. Kendi uzmanlık alanı olmayan bir konuda teşhis ve tedavi yapmak için bu parayı alıyor ya? Ben de başlayacağım yakında pedagogluğa, karlı iş!

Bu arada benim kızım henüz atlıkarıncaya binemiyor. Bu nedenle tasalanmak aklıma bile gelmedi. Denizde mesela çok korkusuz, kollukları ile dubalara yüzen tek çocuk. Ama yüksekten, kapalı kalmaktan filan çekinir. Çadır oyunları bile oynayamaz, battaniyenin altına bile saklanamaz.

Ben de öyleyim. Çok temkinliyim. Genetik sanırım. "Kızımı paraşütçü yapacağım" diye çok heveslenmiştim hamileyken ama armut dibine düşüyor ne yazık ki :)


sevcannas

Konunun üzerinden zaman geçmiş ve umarım oğlunuz da daha iyidir. Bi konuyu araştırırken gördüm sorunuzu,bu konuda çok kaygılanan ve deli gibi ağlayan bi anne olarak rahatlatmak istedim sizi. Benim oğlumda da oldu, kelime tekrarı, bazen hece tekrarı.o kadar çok kafama takıp o kadar çok üzdüm ki kendimi. Ger eksik yere kaygılanmayın,etrafımda o kadar çok çocukta gördüm ki aynı olayı ve anneler de sürekli geçecek diyorlardı ve geçti:))) farkında olmadan,nasıl olduğunu anlamadan hem de.fazla üzerinde durmayın,söyleyemediği kelimeleri tekrar ettirmeyin, gayet normal konuşuyormuş gibi davranın, o konuşurken dikkatinizin tamamını ona yönlendirmeyin. Bu zamana kadar 2 farklı dönmede başımıza geldi bizim ve sonuncuda 3 yaşındaydı. Ağlaya ağlaya doktorumuzu aradım ve o da direk bir Pedagoga yönlendirince daha da deli dibi ağlamaya başladım ama hiçbiyere gitmedim, zor bir dönmedi ama geçti çok şükür, inşallah sizin de geçmiştir, Allah bir daha da yaşatmaz


ipekkusgoz

Konunun üzerinden geçmiş ama şimdi görünce yazmak istedim. Ben sorunuzda geçen 'genetik bir takım kaygılar' ı merak ettim.Bir de tabii şu anki durumunuzu. İnşallah Sabiha Paktuna'ya gitmemişsinizdir diye de dua ediyorum.Cevaplamak için Üye ol