kullandığımız ürünler güvenli mi

may76 soruyor: 2

Geçen hafta bir markette "öko test" etiketi ile karşılaştım. Marketteki bazi ürünler özellikle bebek ürünleri, kozmetikler ve temizlik maddeleri için bağımsız test sonuçlarına dayanan "güvenli ürün" etiketlemesi yapmışlar. Bu Almanyada tüketicilerin bilgi sahibi olarak satın alma yapmasını sağlayan bir sistem olarak çalışıyor. Bir benzeri de Amerikadaki "goodguide". Örneğin kaliteli ve iyi marka diye aldığımız bazı ürünlerin test sonuçları gerçeğin hiç de öyle olmadığını gösteriyor:

Mustela Bebe Baby Şampuan sağlık acisindan 10 uzerinden 4 almış.

Sebamed children şampuan 10 uzerinden 6 almış.

Jhonson kids 10 uzerinden 10 almış.

Ben sadece örnek olarak şampuanı verdim ama o kadar çok ürün kullanıyoruzki. Benzer bir sistemin Türkiyede de olması gerekir diye düşünüyorum. Konu ilginizi çekti ise üzerinde kafa yorsak ve harekete geçsek nasıl olur? Ben, tüketiciyiz ve farkettiğimizden daha güçlüyüz diye düşünüyorum. Birşeyler yapabilirsek, üreticiler bize ödettikleri paraların karşılığını vermek zorunda kalacaklar. Biz de neye para ödediğimizi biliriz böylece.

Umarım ilgilenirsiniz.

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


may76

Ben de mümkün olduğu kadar az ürün kullanmaya çalışıyorum ama mecburen kullandığımız çok fazla ürün var. Inceledikçe aslında bizce iyi marka olan urunlerle ilgili de problemler var gibi görünüyor. Kastettiğim organik ürün ve market ürünü ayrımı değil aslında. Yaklaşık aynı fiyatta olan ürünler arasında bile ciddi puan farkları var. Örneğin:

Oral B Baby dişmacunu sağlık açısından 10 üzerinden 4 almış.

Colgate sünger bob diş macunu 10 üzerinden 5 almış.

Colgate baby diş macunu 10 üzerinden 8 almis.

Huggies bebek mendili 10 üzerinden 8 almış.

Pampers 10 uzerinden 3 almış.

Biraz da bizim kullandığımız ürünlerden örnek :-)

Avon skin so soft el kremi 10 üzerinden 7 almış.

Avon basic el kremi 4 almış.

Neutrogena spf 20 el kremi 4 puan almış.

Nivea dry hands el kremi 7 puan almış.

Tabi bizim kullandığımız ürünlerin çoğu yabancı sitelerde yok. Bu yüzden bizim aldığımız ürünler için testler olmalı. Bilmiyoruz ki dalin diğerlerinden daha mı iyi yada daha mı kötü?


ekim_

Johnson markasına çok şaşırıdm.Cevaplamak için Üye ol