Konuşurken farkında olmadan yapılan yanlışlar

burcaksahin soruyor: 10

Bir şey danışmak istiyorum.

Doğumdan bir süre sonra, konuşurken bazı ifadeleri karıştırdığımı ya da yanlış telaffuz ettiğimi fark ettim. Örnek vermek gerekirse, bir yere trenle gittim diyelim, bahsederken gözümün önünde tren olmasına rağmen otobüsle gittiğimi söyleyiveriyorum. Yani yanlış telaffuz, aslında aynı kategoride farklı cins veya farklı benzerlik ile oluyor. (“Kıbrıs Şehitleri Caddesi” oluyor “Kore Şehitleri Caddesi” / “E-mail attım” oluyor “SMS attım” gibi)

Her kuracağım cümleye dikkat etsem bile farkında olmadan yanlış kelime araya kaynayıveriyor. Konuşma merkezim karışık sanki biraz :)
 
Haftada en az 1 kere balık yiyorum. Acaba diyorum omega 3 / omega 6 veya fosfor eksikliği midir? Azıcık unutkanlık da var. Aşırı unutkanlık mevzu bahis olmadığı için şimdiye kadar doktora gitmedim veya üzerinde durmuyordum ki, ilk defa bu hafta sonu düşünüp dillendirdim bu problemimi.

Benim gibi bu durumu yaşayan, doktora danışmış veya kendince bir çözüm bulmuş olan var mı?

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


julide

burçak aynı durumdayım. öyle salak cümleler kurup öyle salak şeyler söylüyorumki anlatamam.. kafamdan geçenle ağzımdan çıkan tamamen farklı oluyor. beyin kendince bi bağlantı kuruyor anlam veremiyorum:))

doktara gitmedim, cevapları merak ediyorum..


hulya_Oyku

Bu dediklerinin hepsi bende de oluyor Burçak...Hamilelikten sonra %20 kayıp olurmuş derler ya:)) sanırım ondan diyordum ben ayrıca benim sürekli kullanmak zorunda olduğum ilaçta buna yol açıyor tabii..Ama sen çok kafana takılıyorsa bir baktır derim canım...

Bizi unutmuyorsun önemli olan bu bence:))


cigdem_zeynebinin_annesi

bide ben düşünürken o anda sorulan soruya düşündüğümü söyliyiverirken buluyorum kendimi hiç alakasız cvp veriyorum okadar çalışıyorki çıkrıklar 


Sinem_Beren

burcak kafanın cok yogun olmasından kaynaklanıyor olabılır ... bır cok seyı yetıstırme telasındandır dıye dusunuyorum ev-iş-cocuk-sosyal cevre butun bunlara yetısmek ıstıyoruz her sey tam olsun ıstıyoruz tabı bı yerde patlak verıyor...

cok onemseme bence yogunlugunu bıraz azaltmaya calıs belkı ıse yarar...


Neslihan

aynisi oluyor :) hatta, aslinda benim ne demek istedigimi anlamayan esime cikisiyorum üsütüne üstük :)Reyhannn

benim aklıma kelimeler gelmiyo..öyle yani


mayaberry

kesinlikle beynin çok dolu olmasıyla alakalı, iş yerindeki yoğunluk, çocukla ilgili yapılması gereken şeyler, unutulmaması gereken şeyler, beyin o kadar çok şeyi tutmaya, yapmaya programlanıyorki, bazen yanlış şeyleri söyleyebiliyor. çünki o andan kim bilir aklından neyi düşünüyosun... yapman gereken, unutmaman gereken neler var. kesinlikle çok hızlı yoğun yaşamakla alakalı bence... biraz durup dinlenmek gerek.. ama nasıl tabi onu bilmiyorum :)


burcaksahin

Jülide, öncelikle lütfen cümlelerimize salak demeyelim. Kafası karışmış cümleler diyelim : P

 

Eski çalıştığım şirkette müdürlerimizden biri vardı. Doğum yaptıktan sonra tabiri caizse “Resetlemişti.” Onun gibi olmaktan korkuyorum.

Hülya dediğin gibi %20’de kalacaksa eğer şükür demeliyiz o zaman :) Çiğdem ve Fatoş ve Reyhan ve Bable sizlerinki de farklıymış.

 

Neslihan :)

 

Sinem ve mayaberry haklı olabilirsiniz. Aklımızda hallolması gereken çok iş, düşünülmesi gereken çok şey var ki, hepsi birden sebep olabilir bu duruma!

 

Bable sezeryan ile alakalı demişsin ya, ben normal doğum yaptım. O nasıl olacak??nisa06

uykusuzluk,yorgunluk ve stres bu olayların başlıca nedeni.


nilindelisiyiz

ben de aklımın bi kısmını kızıma verdim diyodum meğersem yalnız değilmişim:)
günde 10 kez ben en son ne zaman emzirmiştim derken buluyorum kendimi ve her emzirmede de saati resmen ezberliyorum ve ısrarla yazmıyorum..kısır döngü yani..bi de bunun altını ne zaman değiştirmiştim versiyonu var:)işe başlayınca hatlar daha fena karışçak..çok eğleneceğim çook:)Cevaplamak için Üye ol