Konuşurken farkında olmadan yapılan yanlışlar

burcaksahin soruyor: 9

Bir şey danışmak istiyorum.

Doğumdan bir süre sonra, konuşurken bazı ifadeleri karıştırdığımı ya da yanlış telaffuz ettiğimi fark ettim. Örnek vermek gerekirse, bir yere trenle gittim diyelim, bahsederken gözümün önünde tren olmasına rağmen otobüsle gittiğimi söyleyiveriyorum. Yani yanlış telaffuz, aslında aynı kategoride farklı cins veya farklı benzerlik ile oluyor. (“Kıbrıs Şehitleri Caddesi” oluyor “Kore Şehitleri Caddesi” / “E-mail attım” oluyor “SMS attım” gibi)

Her kuracağım cümleye dikkat etsem bile farkında olmadan yanlış kelime araya kaynayıveriyor. Konuşma merkezim karışık sanki biraz :)
 
Haftada en az 1 kere balık yiyorum. Acaba diyorum omega 3 / omega 6 veya fosfor eksikliği midir? Azıcık unutkanlık da var. Aşırı unutkanlık mevzu bahis olmadığı için şimdiye kadar doktora gitmedim veya üzerinde durmuyordum ki, ilk defa bu hafta sonu düşünüp dillendirdim bu problemimi.

Benim gibi bu durumu yaşayan, doktora danışmış veya kendince bir çözüm bulmuş olan var mı?

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


Duygu_2706

yıllar geçtikce düzeliyor yavaş yavaş... 4 yılda anca düzelebildim ki hala eskisi gibi değilim... doğum yaptım izinlerimi falan kullandım ve 6 ay sonra işe başladım tekrar aynı işime ne şifre hatırlıyorum ne bişey pc mi bile açamadım bi de şirketin ortasında benim bütün şifrelerimi değiştirmişler diye vah vahlanıyordum Bilgi işlem sorumlumuz hayır hiç bişey değişmedi her şey olduğu gibi ama siz unutmuşsunuzdur dedi... utandım  .... sağlıcakla kalın...


julide

vallahi burçak ben kendime dedim zati:)) sizinkileri bilmem ama benim kurduğum cümleler tam salakçaa:))) o kadar yanii:)) aklıma gelmiyor gelse söyleyecem. bekir çok gülüyor bana:)))


selencem

Asla iş geciktirmeyen ve atlamayan ben darmadumanim. Ozel hayatta zaten dalgindim, sen düşün halimi :) ama bir doktora sorup takviye almakta fayda olabilir :)


kem

bende aynı durumdaydım daha sonra saçlarım çok döküldü bunu için doktora gittiğimde demir eksikliği olduğu anlaşıldı demir haplarını kullanınca düzeldi tabi ama arada saçmalamıyorum desem yalan olur :pburcaksahin

Yalnız olmadığımı gördüm. Sevinsem mi üzülsem mi ama bilemedim :(

Paylaşımlarınız için teşekkürler arkadaşlar.


egenur

burçak aynılarını yaşıyorum inan ve bazen fazlasıda oluyor.banyoya gidecek eşyalar mutfağa.kaybolmaması gereken eşyaları o kadar iyi saklıyorumki ben bile bulamıyorum.Ege uyanmasın diye titreşime aldığım telefonumu komuların telini kullanarak buluyorum:) daha neler neler... düşünmemiz gereken, yapmamız gereken o kadar çok şey varki azalmıyor daha da çoğalıyor durum böyle olunca Ege'nin tabiriyle Kafan kayışıyor: )( aklın karıştı) durumları yaşıyoruz...


hilaldefne

benzer şeyler yaşanıyormuş meğer. bende var benzer şeyler. tren yerine otobüs bile diyemiyorum ben.. aklıma gelmiyor kelime bir türlü.. bi de bazen karşılıklı konuşurken kilitleniveriyorum, şöyle ki muhabbet devam ediyor ama karşımdakini duyduğum halde ne söylediğini anlamıyorum.. boş boş bi noktaya bakıp kalıyorum. bir iki dakika sonra yarım yamalak ne anladıysam absürd bi soru ile karşılık veriyorum.
narkozdan olduğunu ben de düşünmüyorum, sebep sürekli aklımızın çocukla meşgul olmasıdır galiba..


ozgu_naz

yalnız olmadığımı bilmek güzel:) bazen beynim alınmış gibi cvplar veriyorum. tam noktayı koyuyorum çok fena bi cvp diyorum ama işişten geçiyor. hergün tekrarlıyorum bunu ritual oldu bende:) düzelicem inş ama en fenası da araba sürerken ki salaklıklarım. koltuğun altına saklanıcam yakında. arabayı sürdüğümü unutuyorum iyi mi:)


derya08

merhaba,ben suan 24 haftalik hamileyim ve ayni durumu yasıyorum.Birde hamikelikte herşeyi kafaya daha fazla takiyorun haliyle.ÇOK Stresliyim ama aşırí derece.Acaba sebep bu mu.Sizin nasil geçti.Cevaplamak için Üye ol