inek sütü alerjisi

ilknurbartu soruyor: 5

merhaba ;
bebeğim 10 aylık ve geçen ay inek sütü alerjisi olduğu saptandı. beslenmesinde 6 ay sadece anne sütü 7  ve 8 aylarda dada ek besinlere geçişle birlikte sadece anne stü verdim. sonrasında sütüm yetmeyince 9 . ayla birlikte devam sütlerine başladım ve alerjisi ortaya çıktı . şimdi istahsız bir bir bebeğim var son bir aydır kilo almıyor ek gıdalarıda yeterli derecede almıyor. zorlayarak bişeyler yedirmeye çalıştım fakat istemiyor . şimdi sütte içemeyince nasıl besleyeceğimi şaşırdım . doktorumuz neocate mama önerdi fakat tadı o kadar kötüki onuda içmek istemiyor. ne yapmalıyım nasıl beslemeliyim sütten alamadığı değerleri nasıl karşılamalıyım bilemiyorum ayrıca neocate mamayıda zorla vermeyi denesemmi lütfen tecrubelerinizi yazarmısınız .

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


CokBilmis

Devam sütünün içerisinde de süt tozu yok mu?

İnek sütü alerjisi derken tam olarak neye alerjisi olduğunu da öğrenmekte fayda var. Mesela sadece laktoz intoleransı varsa kefir içirebilirsiniz.

Yok, eğer, her türlü süt ürününden uzak durması gereken başka türde bir alerjisi varsa, evde badem sütü yapmayı deneyebilirsiniz.

Bu konuda fazla bilgim yok, ukalalık yapmak istemem ama ben, her türlü ambalajlı ürünün (bebekler için üretilmiş dahi olsa) bağışıklık sistemini zayıf düşürdüğünü ve dolayısıyla bebeklerin alerjik reaksiyon verme ihtimalini arttırdığını düşünüyorum. Bu nedenle her tür paketlenmiş bebek ürününe (adı "devam sütü" gibi sempatik ya da "organik mama" gibi sağlıklı çağrışım yapıyor da olsa) karşıyım.


ASLIMERT

merhaba, benim oğlumdada inek sütü alerjisi var. çok ciddi reaksiyonlar göstermedi mert ama 3 aylıkken çıktı alerji ortaya. Aslında annenin yediği süt ürünleride bebeklerde alerjiye neden oluyor bu yüzden öncelikle siz beslenmenize dikkat etmelisiniz bütün süt ürünlerinden emzirmeniz boyunca uzak durun. bebeğinizin barsaklarının tamamen normale dönmesi yaklaşık 1 ay sürecektir.daha sonrasında da bebeğe hazırladığınız yiyecekleri teker teker en az 3 gün deneyerek verin ki allerjik bir reaksyon gösterip göstermediğini  görebilin.en en önemlisi hiç panik olmayın benim oğlumda neocate mamayı reddetti hiç içmedi hiçbir kalsiyum ilacı içirmedim ama gelişimi gayet iyi.internette kalsiyum değeri yüksek gıdaların listesini bulabilirsiniz. bunlarıda bol bol kullanmaya çalışın. ama kalsiyum konusunda çok endişeliyseniz doktorunuzun tavsiye edebileceği ilaçlar olacaktır onalrı kullanın.son bir öneri benim oğlum neocate mamayı almayınca doktoru starbucks dan vanilya şurubu karıştırmamızı önermişti imkanınız varsa deneyin. çok geçmiş olsun umarım en kısa zamanda geçer.


ayse_deniz

Günaydın geçmiş olsun. Benim oğlumdada 3.aydan itibaren inek sütü alerjisi var. Neocate mamayı vanilya şurubuyla deneyin, eğer içmiyorsa tahıllı bir mamayla karıştırıp kahvaltıda verebilirsiniz. (içinde süt olmayan tahıllı mamalar: Milupa tahıllı ballı, milupa gece tahıllısı, bebelac mısırlı çavdarlı, hipp yulaflı) Ya da su ile pirinç unundan muhallebi yapın içine neocate mama ve istediğiniz bir meyveyi koyarak verebilirsiniz. Oğlum 5.aydan itibaren 12. aya kadar neocate mamayı içine vanilya şurubu koyarak biberondan içti. fakat 2 aydır biberondan içmeyi kabul etmediği için bizde kahvaltısında ya da muhallebinin içinde veriyoruz. 


emel_omer_f

golden goat (keçi sütünden) denilen mamadan çok memnun kalanlar var bir araştırın derim


shang

kızımda da aynı şeyi yaşadım. anne sütü verdiğim için inek ürünlerini ben kestim . sadece keçi sütü keçi peyniri , yoğurduda keçi sütünden evde yaptım. 2-3 ay öyle beslendim. kızıma zaten yedirmedim inek ürünlerinden . sonra yavaş yavaş inek ürünlerine geçtim.Cevaplamak için Üye ol