Bebeğim kuzeni ve kayinvalidem

gulay17 soruyor: 6

Yakında çalışmaya baslayacagim.onun endişesi yetmiyor gibi. Bir sure kayinvalidem bakacak ve kaynimin cocugu ile bizim evde yatılı sekilde.. :-( bakıcı olayina küçük diye giremiyirum.:(  çocuğum kucuk dha yaşında kuzeni 5 yasinda . ve surekli benimki neyi alsa elinden aliyor. Cekistiriyor. Kıskanıyor.hircinlik yapiyor. Yawrum kaliyor oyle.bunlar olurken kayinvalidem nerdeyse hic tepki vermiyor.üstüne benimkinin akillanmasindan falan bahsediyor iyice deliriyirum.sanki benim cocugum bebek degilmis gibi :( Kaynimlar da yeter artik bizimkine bakıldı yan yana olmazlar deyip almıyorlar cocuklarini.Cocuk sonucta  bisi demiyorum ama benim dışımda kimse rhatsiz değil gibi.Anne yüreğim dayanmıyor sinirleniyorum malesef .ama artik baslamam da lazim.acikca dedim istemiyorum bu sekilde diye ama..millet bir raha bir rahat..ne yapmalıyım nasil davranmaliyim.?? Allah aşkına bir sey deyin. Haksiz miyim ki ?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


aakin

Endişelerinizi anlıyorum ben de aynı yollardan iki kez geçtim. Ama olumlu tarafından bakmaya çalışın. 5 yaşındaki kuzeninin bebeğinizin gelişimine çok katkısı olacaktır. çocuklu ve kalabalık bir ortamda büyümesi yalnız büyümesinden daha avantajlı. bebeğinizin o yaşta abi ya da ablası da olabilirdi. inanın o da kıskanır aynı davranışları sergilerdi ama sizin tutumunuz bu şekilde olmazdı. kardeş çocukları da kardeş gibi büyüsünler. annem de benim ve kardeşimin çocuklarına ( araları 3 ay) birlikte baktı. hatta onlardan iki yaş büyük kızım da yarım gün evde oluyordu. tam bir curcunaydı ama rekabeti de paylaşmayı da öfkelerini kontrol etmeyi de birbirlerinden öğrendiler. kavga da ettiler çok güzel oyunlar da kurdular. 3 yıldır da aynı sınıftalar.  babaanne diğer torununu da laf söyleyemez ona da hak vermeye çalışın. iki çocuğa aynı anda bakmak ciddi sabır gerektirir ki mecbur da değil bence büyüklerimiz. Zaman çok hızlı geçiyor, bebeğinizin bu zamanlarının tadını çıkarın. Sevgiler.


cancun

kayınvalideniz ve kuzen sizin evde yatılı kalacak eğer doğru anladıysam. kuzenin anne babası çocuklarını sizin evde yatılı bırakıyor bütün bir hafta ilginç. ben oğlum 14 aylıkken işe başladım bakıcıyla. hala aynı kişiyle devam ediyoruz. iş stresi yanında evdeki sıkıntı insanı çok geriyor ve yoruyor. eğer kafanıza takılan bir durum varsa işe başladığında daha büyük sıkıntılar çıkacaktır. ben pek iyimser bakamıyorum. 5 yaşındaki kuzen de torun sizin çocuğunuz da. kayınvalide ayrım yapamaz. zaten yapmamalı. ayrıca aile büyüklerinin torun bakmak gibi bir zorunluluğu yok. iki çocuğa da o yaşta bakmak zor.5 yaş da çok büyük değil. ama 5 yaşındaki kuzen okula gitmiyor mu? gidiyorsa durum daha kolay ve olabilir. ama bütün gün evdeyse iki çocuk zor.


gulay17

Aakin ve cancun tesekkur ederim cevaplariniz icin. Haklısınız. Ben de aslinda sizler gibi bakmaya çalışıyorum.olumlu taraflari elbettw var. Tabi herseyi buraya yazabilmek mumkun olmuyor. Sorun su ki bir ayrim ne yazik ki var ve gözümün önünde. Ben demiyorum ki benimkini kayirsin lakin küçük oldugu icin biraz daha kollanmaya ihtiyacı var. Ve sürekli sanki sorun benim cocugumdaymis gibi konusmalar rahatsiz edici. :( dha yasinda bile degil çünkü.5 yaşındaki yegenimiz de okula gitmiyor ve o da tek büyüdü yeri geldi simartildi haliyle biraz zor bir cocuk. He benimki de o yasta boyle olacak Allah biliyor cocug bir sey demem kesinlikle. Bakmak zorunda tabiki degil ama birine bakip birine bakmazsa ben darilirim:-) Zaten surekli bir durum degil ama endise duyuyorum haliyle :-( tekrar tesekkur ederim.


gulay17

Aslinda benim kızdığım kimsenin bir cozum düşünmemesi. Kres anneanne vs gibi... Biraz yanlı bakıyorum olaya ben. Bir de cancunun dedigi gibi çalış gel. Bi de evde sıkıntı. Zor.. Hafifletici sebeplere bakicaz artik :-) simdiden strese girmisim ben


gulay17

Cancun bakiciyi nasil buldunuz?


cancun

@gulay oğlum doğmadan aramaya başladım çok görüşme ve denemeler yaptım, 2,5 aylıkken şu anki bakıcımızla anlaştık. danışman şirketlerden de gelen oldu ama bakıcımızı tanıdık vasıtasıyla bulduk. 14 aya kadar birlikteydik. sonra işe başladım. yani bakıcı buldum hop bıraktım değil. bakıcıdan tek istediğim çocukla ilgilenmesi ev işi beklemedim hiç 3 sene boyunca. çocuk uyuduğunda ne yaparsa. bir de annem her gün eve geldi 1 sene. oğlum 4 yaşında anaokuluna başladı.

bence sizde yatılı kalmaları zor. babaannenin bakması çok güzel ama 5 yaş zaten okula gitmeli. 5 yaşında bir çocuk evde artık sıkılır. sizin çocuktan bağımsız olarak 5 yaş için okul daha faydalı evde bütün gün durmaktansa.Cevaplamak için Üye ol