Antibiyotik ve ilaç kullanmayan anneler

zumre soruyor: 10

antibiyotik ve ilaç kullanmayan anneler, ne yapıyorsunuz? ilaç yerine ne kullanıyorsunuz? şuan hastayız ve doktora gitmeden halletmeye calışıyorum. antibiyotiklik bir durum olduğunda alternatifiniz ne oluyor?

Bu soruyu cevapla


39 Cevap


ozgeoyku

Biz öksürük varsa eger sekersız dut pekmezı kullanıyoruz annında kesıyor öksurugu. soguk algınlıgı varsa ballı lımonlu ılık su veya ıhlamur bırde corbaları bol sogan veya sarımsaklı oluyor eger ates varsa mecburen calpol...


yasomit

ateşi çıktıysa mutlaka dr.muayene ettir..ben zencefil tarçın tane karabiber elma karanfili kaynatıyorum 1 çay bard. sabah akşam içiriyorum.iyi geliyor özellikle geçmeyen öksürüğe...


asyaperi

merhaba tabiki antibiyotik ve ilaç kullanımına en son çare bavurulmalı , bunun için kızımın çocuk doktorunu çok araştırdım ve ssk ya göre bize biraz pahalıya gelsede özel muaynehanesi olan bir doktor seçtim , kızım 2 yaşında şimdiye kadar hiç antibiyotik kullanmadık kullandığımız iki ilaç oldu calpol ve aferin onlarıda yarım şişeyi geçmemişizdir ama şunu unutmamak lazım antibiyotikler gerçekten gerekli olduğunda hayat kurtarıcıdır ve bazı durumlarda gerekliliği tartışılmaz benim kızım bu yaşına kdr 4 5 defa hafif gribal enfeksiyon geçirdi ates genelde 3 günü geçmedi ve hiç 38 in üstüne çıkmadı, ama yüksek ateşin 3 4 günü geçtiği durumlarda,kanda olan enfeksiyonlarda ciddi üst solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotük yada ilaç şart olabilir eğer bu şekilde bir hastalık geçirseydik ve doktorumuz antibiyotik verseydi kesinlikle kullanırdım çünkü biz doktorumuza güveniyoruz ve biliyoruzki gerekliliği olmadan boşa reçete yazmaz,aynı şekilde grip yada hafif ateşli hastalıklarımızda 3 gün beklerim eğer ateş devam ediyorsa grip hafiflemedyse mutlaka doktorumuza gideriz kararı o verir bunların haricinde evde kullandığım doğal yöntemler grip için ıhlamur ve adaçayı içine zencefil ve balda koyarım,serum fizyolojik damla yada sprey ve burnunu sürekli aspiratorle temizlerim odasında gece yataken buhuseptın yaparım,limon ve portakal suyu içirmeye çalışırım


masald

Merhaba,

Asyaperi'ye katılıyorum,bilinçli bir doktor ciddi bir durum yoksa değil antibiyotik şurup bile önermez diye düşünüyorum.Dr.muz ateş olmadığı sürece şurup dahi vermiyor..Ama benim deneyimlerim biraz daha farklı...Bebeğim 2 aylıkken ağır bronşit ve bronşiolit geçirdi,damar yoluyla antbiyotik aldı 1 hafta boyunca malesef...Bebeğimizi kaybedebilirdik ya da ağır ciğer sorunlarıyla karşılabilirdik ileride..Aynı sorunu yaşayan diğer bir arkadaşımızın, kızımla yaşıt olan bebeğine doktoru kortizon içeren iğne ile tedavi uyguladı.O dönem biz de çok araştırdık ama doktorumuz kortizonu önermedi ve tercihi bize bıraktı.Kortizon için çok küçüktü biz kendi doktorumuzun tedavisini tercih ettik,zaten o kadar acil bir durumdu ki düşünmek için fazla vaktiniz olmuyor. Allah kimseye yaşatmasın diyorum.
İdrar yolu enfeksiyonu da geçirdik malesef,25 gün kesintisiz antibiyotik tedavisi uygulandı, bu sefer enfeksiyon uzmanı prof.dr tedavi uyguladı, kız çocuklarında biraz daha sık görüldüğü için ve tedavi edilmezse böbrek hastalıklarına kadar varabileceğinden yine elimiz mahkum kullandık. Yani bazı durumlar antibiyotiğin yaratacağı tahribattan daha büyük tahribat yaratacağından el mahkum kullanıyorsunuz...Biz ciddi durumlarda illaki 2 doktora danışırız,kafamız çok karışır belki ama en azından seçenekleri görebiliyoruz.


mugmela

2.5 yaşına kdr hic antibiyotiklik durumumuz olmadı ama oyun grubuna başlamamızla beraber iki kızım da orta kulak iltihabı oldu. gereklilik durumunda verilmesine karşı değilim, gene de antibiyotik yazan doktorumu sorularımla bezdirmişliğim var. Kadın önce bir de beni ikna etmekle uğraştı.

Tam 7 gün antibiyotik bitti, 4 gün sonra enfeksiyon tekrarladı hadi bu sefer 10 gün başladık. İstenmeyen ot da dibinizde bitiyor, rahat bakın, idrar yolu enfeksiyonu, orta kulak vs antibiyotikle de geçmeyecekse savaşmanız sizi yorar, çocuğunuzu yorar...ema

asyaperi ye kesinlikle katılıyorum.Doktorumuz 38.2 Yİ GEÇMEYEN ATEŞTE kesinlikle antibiyotik kullanmıyoruz dedi.Burnu akıyorsa sık sık temizliyorum aspire ediyorum eğer burnu tıkalıysa gece odasına bir soğanı ikiye bölüp koyuyorum.Bide arkadaşlardan çin yağını duydum onu deneyeceğim.


ColukluCocuklu

Bu sorunun erbabı çokbilmiş:) gelir herhalde yakında cevaplamaya.


zumre

doğduğundan beri 4 defa sanırım antibiyotik kullandık. güvendiğim doktorada uzağım şuan.

"antibiyotik kesinlikle vermem çocuğuma" yazan anneleri okuyordum. yerine ne kullandıklarını bilmiyorum. açıklamamışlardı zaten. şimdi içim içimi yiyor, ne yapmalıyım diye?

"çokbilmiş"in fikirlerini çok önemsiyorum zaten.

çin yağını (nane yağı) kullanıyorum. eczaneden aldım. kaloriferin üzerindeki suluğa damlatıyorum. çocuğumun giysilerine damlatıyorum.
adaçayı içiriyorum. adaçayını demliyorum.soğuyunca içine karbonat ve tuz koyup burun damlası olarak kullanıyorum. aspiratörle temizliyorum burnunu. soğandan yeni haberdar oldum. bu hastalıkta ilk defa soğan kesip koydum başucuna. bronşit pekmezi içiriyorum. buzluğun kapısını açıp soğuk havayı çekiyoruz içimize...

ilk defa doktora gitmeden atlatmaya çalışıyoruz. insan ya hata yapıyorsam diye tedirgin oluyor. hep, belirtilerden 2 gün sonra hastalık çok ilerlemiş olurdu. antibiyotiklik hale gelirdi. 1 haftadır evde tedavi ediyorum. öksürüğü ve ateşi yaşaması lazım diye bildiğimden, ilaç gereksizdi şu asamada. hafif bir ateşi oldu. sirkeli suya bile gerek kalmadan geçti. öksürük başladı, hafif hafif. çok acıtmayan bir öksürük. sadece adaçayı verdim, boğazı yumuşasın diye. 

"homeopati" nedir bilmiyorum. arastırıcam. bu soruyu yazınca karşıma çıktı.

hepinize teşekkür ederim cevapladığınız için.asyaperi

merhaba tamda sorunun üzerine kızım iki gündür ateşliydi 38 lerde gezdi ateşi,öksürük,akıntı hiçbir belirti yoktu iki gündür sadece calpol ateş düşürücü ,adaçayı,ıhlamur,zencefil ve bal verdim bugün 3 .ggündü ateş hala devam ettiği için doktora gittim bu arada keyfide yerndeydi ateşli olmasına rağmen ,iştahtada bir sorun olmadı muayne sonrası doktorumuz boğazında kızarılık ve şişlik olduğunu söyledi şişlik bu sefer herzamankinden fazlaymış ateşte ısrarcı olduğu için 2 yıldır ilk defa antibiyotik yazdı buğün ve ortalıkta çok fazla sayıda bronşit ve zatüre olan çocuk olduğunu bu aralar salgın olduğunu dikkat etmemi söyledi, bence bir hafta dır devam ediyorsa haifif ateş ve öksürük varsa ve yaptığınız bunca doğal yönteme rağmen geçmediyse bir doktora götürün bence unutmayınki bronşit zatüre gibi hastlıklar antibiyotik kullanmadan ciddi şekilde ilerleyebilcek hastalıklar


hosgeldinbebegim

kızımın doğuştan böbrek rahatsızlığı vardı ve 18 ay kesintisiz antibiyotik kullandık.
2 kez bıraktık ve ikisinde de hastanelik olduk ve daha ağır tedaviler uygulandı ve daha fazla antibiyotik kullanmak zorunda kaldık.
neyse ki hastalığı 18. ayda tamamen bitti.
her hastalık doğal yolla halledilebilse keşke...Cevaplamak için Üye ol