Antibiyotik ve ilaç kullanmayan anneler

zumre soruyor: 10

antibiyotik ve ilaç kullanmayan anneler, ne yapıyorsunuz? ilaç yerine ne kullanıyorsunuz? şuan hastayız ve doktora gitmeden halletmeye calışıyorum. antibiyotiklik bir durum olduğunda alternatifiniz ne oluyor?

Bu soruyu cevapla


39 Cevap


nilinmasali

ilknurk,çok panik bir insan değilimdir normal yasantımda,kızım öksürür,hapsırır,burnu tıkanır ben hep bi adım geriden gözlemlerim,çok gerekmedikçe müdahale etmem,keyfi yerindeyken 20 gün öksürmesinin bi problem yaratacagını düşünmüyorum,güzel beslensin yeterli benim için,fakat ates hassas noktam daha önce farklı sorularda da yazdım bunu ben 37,5 ile havale gecirmişim çok şükür ki bir hasar bırakmamıs bedenimde,ama mesela burada tanıstıgım bir arkadasımın kardesinde havaleye bağlı %70 işitme kaybı gelişmiş,ben ise bu durumun tekrarlama ihtimaline karsı beynin atese direncini arttırmak adına 2 yıl yeşil receteli bir ilaç kullanmak zorunda kalmışım eger havalenin bir hasar bırakma ihtimali olmasaydı bunu önermezdi doktorlar diye düşünüyorum
(cokbilmis,hatırlarmısınız bilmem bunu bir güncelde konuşmuştuk Kadir Tuğcunun havale hasar bırakmaz diye bir açıklaması olduğundan söz etmiştiniz)...
Şimdi bunları düşününce ben acıkcası atesin 39 dereceye yükselmesini bekleyemiyorum,belki kızımın atese dayanma esiği benimkinden yüksektir ama,sonuçta hergün ates düşürücü kullanmıyoruz,ayda yılda vereceğim bir ölçek ates düşürücü mü uzun vadede daha zararlıdır,yoksa havale mi diye  bi yol ayrımına gelince elim ilaç şişesine uzanıveriyor,tabiiki öncesinde evde yapabileceğim tüm secenekleri deniyorum,mesela sarımsak gercekten çok iyi bir ates düşürücü,banyo,kompres vs bi çok secenek var,fakat bunlara ragmen düşüremiyorsam ilaç verirken bi rahatsızlık duyamıyorum,


yasomit

arkadaşlar eğer ciddi bir durumu olduğunu düşünürsemgüvenilir bir çocuk hekimi bulup çocuğumu ona teslim ederim sonuçta 4 yıl tıp bir okadar da uzmanlık eğitimi görüyorlar.bir bildikleri vardı herhalde...


nilinmasali

Çok bilmiş,aslında çokbilmiş derken laf sokar gibi hissediyorum kendimi:) ama yapacak bişey yok,inanki aynı dertten bende muzdaribim bu ates mevzuunu 323424 kez yazdıgım için inanki bende rahatsız oluyorm ,ne kendim benim tavrım en doğrusudur diye bişeyi dikte etmek isterim nede senin yazdıklarından böyle bi sonuç çıkarırım,sonuçta herkes her konuda hem fikir olsa gezegenimiz ne sıkıcı bir yer olurdu değil mi?


masald

Balköpüğüm...Bence ve devam ettiğim doktorumuza göre de böyle bir şey mümkün değil..Tabi ki çocuğunuz için en doğrusunu siz bilirsiniz..Burada sadece deneyimlerimizi paylaşıyoruz,katılıp katılmamak sizin bileceğiniz bir şey..Sağlıkla kalın..


ilknurk

çokbilmiş,
gerçekten anlamaya çalışıyorum mantığım pek almıyor çünkü söylediklerini amacım her söylediğine pat pat cevap cevap verip tartışmak değil kesinlikle.
ikizlerim 20 aylık özellikle oğlumda ciddi bir alerji sorunumuz var. demem o ki son 6 ay hariç biz çoook hastalandık kendime göre iyi kötü tecrübelerim var antibiyotiksiz atlatmayı da denedik, bende bahsettiğinizin tam tersi örnekler gördüm yani ilaçsız halledelim diye haftalarca uzatan durumları ve sonunda yine ilaç kullananları yani acaba çocuğa ve duruma göre değişkendir mi desek? ... bende ateşi 38-38,5 görüp ilacı direk veren annelereden değilim kesinlikle duş aldırırım ılık kompres yaparım patates koymuşluğum bile var :) bazı insanlar inanmasa bile havalenin kötü ve düşünmek istemeyeceğimiz sonuçlarını birebir yaşayanlardan duyduğum için ve yaşamının 40 yılını bu işe vermiş doktorların ağzından dinlediğim için korkuyorum. İlaç kullanmayan anneleri anlamak çok zor değil (bir yere kadar) ama siz bu klasik yöntemlere de karşısınız sizce bunun riski yok mudur? hiç aklınızda soru işareti yok mu? (kesinlikle yargılamıyorum lütfen yanlış anlama beni)
kızınız hastalandı 3 ay öksürüğü sürdü 41,5 ateşi çıktı  (41,5 yazarken bile fena oldum) siz hiçbirşey yapmadınız ve geçti bitti gitti çok şükür; sonrasında bu uygulamayı kaç kere yaptınız ve artık vücut ateşle savaşmayı öğremdi ve ateşi yükselmiyor mu? yükselse bile çocuğu etkilemiyor mu? benim çocuklarım 39,5 resmen baygın gibi oluyorlar mesela? Hiçbirşey yapmamayı 1 sn aklımdan geçirmedim..



eab

    Ben dün oğlumu doktora götürdüm.Boğazı iltihaplanmış dedi ve antibiyotik yazdı.Şimdi ben gelince biraz araştırdım başka doktor yazılarından.İltihaba da hem virüslwer hem de bakteriler sebe olabiliyormuş.Bakterilerin sebeb olma sıklığı %15 miş.Eğer viral kaynaklıysaiiltihap çocukta burun akıntısı,ses kısıklığı görülüyormuş aateş pek olmuyormuş ve genel hali iyi oluyormuş.bakteriyelse 40 dereceye varan ateş ve genl hal daha kötü seyrediyormuş. Benim oğlumda ise ateş yok şiddeytli burun akıntısı ve hafif huysuzluk var.
     Bu belirtilere göre büyük ihtimalle iltihap viral kaynaklı ve antibiyotik gerektirmiyor.Doktora antibiyoktik yazmadan önce bağaz kültrüne bkabilir misiniz dedğimde 3 günden önce sonuçların çıkmadığını boğazn çok kötü olduğunu ve antibiyotik kullanmam gerektiğini söyledi.
     Acaba ben şuan başka  bir doktora götürüp boğaz kültürü mü istesem yoksa burdaki belirtilere güvenip ilacı vermesem mi ? Ne dersiniz ilaç kullanmayan annler? Fikirlerinize ihtiyacım var.

    Bu arada çok bilmiş bildiklerini  lütfen yaz.Yazdıklarından çok faydalanıyorum severek okuyorum.Her söylediğini yapamasam da kafam da birşeyler şekilleniyor en azından.Laf ytetiştirmek olarak da görmüyorum herkes burda bildiklerini ve işnandıklarını paylaşıyor.
  
 


kuzum

İlknurk, ateş dolayısıyla havaleden korkmanıza gerek yok. Çünkü havalede ateş yavaş yavaş yükselmez. Aniden, durup dururken yüksek ateş seyreder. Eğer cocugun ateşi ornegin önce 37,5 sonra 38 sonra 39 seklinde ilerliyorsa bu durumda havale soz konusu olmaz. Ve havale uyurken de olmaz. Bu bilgileri Dr Kadir Tugcu söylüyor. Nette de yazıyor. Kizim hastalandığında acibademde cocuk doktoruna goturmustuk Kadir beye ulaşamadığımız icin pazar gunü. Doktor bir sürü ilaç yazdı ve su an hatirlamadigim teşhisi koydu. Ateş düşürücü, antibiyotik herseyi verdi. Aynı gun Kadir beye ulaştık ve evine gittik, kızımın boğazına baktı ve doktorun koyduğu teşhisin hiçbir sekilde mumkun olmadıgını, hiç bir ilaç vermememi ve 2 güne geçeceğini söyledi. Aynen dediğini yaptık ve gecti. Kadir beye sordum o gun, biliyorum ateşten korkmuyoruz ama ya cok yükselirse ateşi dedim, ya 41 falan olursa dedim, güldü, hiç korkma isterse 45 olsun dedi, ateşi düşürdüğün an vücut mikroplarla savasamayacak, hastalik uzayacak, ateş bizim en büyük yardımcımız demişti. Sunu da hep söyler, ateşli cocuk normal hayatına devam ediyorsa hiç ellemeyin. Eğer ateş cocuğa cok sıkıntı veriyorsa, gercekten cok sıkıntı veriyorsa cok istiyorsanız o zaman ateş dusurucuye başvurun. Burada da baska sorularda anneler yazmıştı birilerine, sen ne bicim annesin, cocugun ateşi tavan yapmış, ya havale geçirse, nasil hesabını vereceksin bunun diye. Oysa ki alakası yok. Havale aniden gelir ve zaten sebebi ateş değil menenjit vs.dir. Bir yakınıma anlatmıştım bunları, düşürmeyin ateşini bosuna falan demiştim, valla öyle uzaktan konuşmak kolay, seninde basına gelince anlarsın demişti. Basıma geldi. O yüzden yazdım.


ilknurk

Peki o zaman neden 40 ateşle hastaneye gittiğimizde 10 doktordan 9 u ateşi düşürmek için girişimde bulunuyor ( duş kompres veya ilaç) yani eğer ateşin çıkması doktorunuzun deyimiyle en büyük yardımcımızsa neden bunu savunan kesim hatrı sayılır şekilde azınlık?
bunca profesyonel bu kadar ters bir fikri nasıl savunabilir?
Özellikte teşhis konusunda hiçbir zaman tek doktora bağımlı kalmadım hamileliğimde dahil hep check ettim bu nedenle bu konuda biraz sabit fikirli olabilirim. gereksiz ilaç vermediğine çok inandığım doktorummuzla 21.ay kontrolümüzde bu konuyu mutlaka tekrar daha detaylı konuşacağım.




ilknurk

çokbilmiş;
elbetteki sohbet ediyoruz; hiçbirimizin birbirimizi yargılamaya hakkı yok öyle anlaşılmıyorumdur umarım.
öncelikle bu kadar soğukkanlı bir anne olmayı başarabildiğin için seni tebrik ediyorum inan bana bende çok isterdim.
oğlum (kızımın sağlık sorunu pek olmadığından genelde oğlumdan bahsediyorum) yılda 2 kere hastalanmıyordu malesef 14 aylık olana kadar 4 kere hastanede yatacak boyutta bronşiyolit geçirdi elbetteki alerji ve erken doğumdan kaynaklanan problemelerimiz bunu tetikledi. Öksürük şurubu konusunda mesela ikna oldum hatta hamileliğimde oldum ve çocuklarıma hiç vermedim antibiyotik mecbur kalınmadığı sürece verilmez mecbur kalındığı durumları iyi kötü hepimiz biliyoruz bu da ok..
Ama ateş konusunda katılmam pek mümkün gözükmüyor :)... bana desen ki ilaç verilmemeli zararlı evet katılıyorum alternatif yöntemlerle kontrol altına almaya çalışmalısın diye o zaman işte aynı şeyi düşünüyor olabiliriz belki.
1 gecelik uyku için cümlesi bence annelerin bir çoğu için kırıcı olabilir ( ben hiç üstüme almadım o ayrı ;) ) yani kimse uyumak için ya da çocuğunun rahat uyuması için çocuğuna zarar vereceğini bile bile ilaç kullanmaz tam tersi fayda sağladığına inandığı için ilacı verir ya da yıkar vs ateşini düşürür yine de başında bekler..
 
Malesef ateş benim için kabus demek evet çoğu zaman abarttığımı biliyorum ama kendimi zorlayarak tutuyorum. ve eğer 39,5 gördüysem oğlumla/kızımla duşun altında şarkılar söylerken buluyorum kendimi, 2. günün sonunda hala devam ediyorsa doktorumuza gidiyoruz (1sene önce ateş çıkar çıkmaz koşarak giderdim baya ilerleme kaydettim aslında). 
senin yöntemin benim için bir risk 10 doktordan 9unun uyguladığı yöntemi red edip dediğini yapmak ya da denemeye çalışmak benim için hiç mümkün değil gibi gözüküyor ama dediğim gibi mutlaka ama mutlaka bu konuyu doktorumuzla tekrar uzun uzun konuşacağım.
güzel bir sohbetti teşekkürler...


ilknurk

-fitil attığım ateş düşürücü kullandığım oldu yanlış anlaşılmasın ama mümkün olduğunca az ve çok yüksek ateşte...
bende tek çocuğum uyku büyük zaafımdır ama istisna durumlarda rahat yenebiliyorum zaafımı :) doktorumuza "ateş kaça çıkar ve ne kadar sürerse panik yapmalıyım dedim" kaça çıkarsa çıksın panik yapmayın dedi ama müdahele etmeyin bırakın savaşsın demedi. ama tekrar konuşacağım bu konuyu ve sana yazacağım bu arada eğer dediğin şeyi söylerse bana iş çıkacak aynı soruyu aynı şekilde birkaç doktora daha sormam gerekecek :):):):)...



Cevaplamak için Üye ol