4 saatlik easy rutinine erken geçmeli miyim?

KeepSmiling soruyor: 5

Merhabalar,

Benim 3 ay 10 günlük bir kızım var. 3 saatlik easy rutinini tam uygulayamasakta uygulamaya çalışıyoruz. 3 saatte bir emiyordu fakat son 15 gündür sadece 3-5 dakika emip kafasını çeviriyor. Zorladığım zamanda direnç gösteriyor ve almıyor memeyi. Normalde 15-20 dakika emerdi. Tabi gündüzleri yeterince doymadığı için gecede 2 kere uyanmaya başladı. Geçenlerde sütümü sağdım iki göğüsten toplam sadece 75 ml süt geldi ama kızım sadece 50 ml içti o içmedikçre sütümde azalıyor. Azaldıkçada o içmiyor. Acaba 4 saatlik easy rutinine mi geçmem lazım önerisi olan var mı?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Sucigdem

Bizim de buna benzer bir sorunumuz olmuştu, bir kere biberonla verdik, sonrasında bebeğimiz emmesi azaldı, sanırım biberondaki akışı istedi, acaba siz hiç biberon vermiş miydiniz?


Her bebek farklı sanırım ,bizim bebeğe ne yaptıysak 4 saatlik rutini alıştıramadık, az da süt versek çok da süt versek saat gibi 2saat 45 dakika sonra süt istiyor, doktorumuza danışmıştık 3.5 aylıkken, doktorumuz da 3 saatte bir emzirmemizi önermişti.berlindenbirseda

Hem çevreye olan ilgisi arttığından, hem de daha güçlü emebildiği için emme süresinin kısalması normal bence. Bu durumun geçici olduğunu düşündüm okuyunca. Sakin, loş bir ortamda emzirirseniz belki süreyi uzatabilirsiniz. Yeterince ememediği için huzursuz oluyor mu, kilo alımı azaldı mı? Bunlara cevabınız hayırsa bence süreyi çok takmayın kafanıza. Bir de sağınca gelen süt miktarını ölçü almayın, bebekler daha fazlasını emiyorlar.

Rutin konusuna gelince, sucigdem'e katılıyorum, benim oğlumun iki emme arası da hiçbir zaman 3 saati bulmadı. Hatta hatırlıyorum 4 aylık gibiyken 3 aylıktan daha sık emziriyordum. Oğlum bir aylıkken 3-4 saatte bir emzirin diye bence gerçeklikten çok uzak bir tavsiye vermişti o zamanki doktorumuz. Uygula(ya)madım, çok da mantıklı gelmedi zaten, benim oğluma da kesinlikle uymadı. Şimdiki doktorumuz, ki kendisini bulduğum için hala şükrediyorum, böyle rutinleri filan takmayın kafaya, bebek acıkınca emer demişti mesela o zaman :) Naçizane tavsiyem, az emiyorsa daha sık teklif edin, 3 saat rutini uygulamakta zorluk çekerken 4 saatlik rutinle kendinizi daha zora sokmayın.


KeepSmiling

Sucigdem sanırım biberon verdikten sonra böyle olsu kızımda ama işin ilginci sağıp verincede içmiyor genel bir iştahsızlık durumu var gibi. Kızımı bende 2 buçuk saatte bir falan emziriyordum ama şu anda 4 saat bile vermesem acıkıp istemiyor bu sebepten ötürü merak ettim acaba 4 saatlik rutine mi geçmeliyim diye.

Berlindenbirseda yeterince emmediiği için kilo alımında yavaşlama varmı bilmiyorum henüz doktor kontrolüne gitmedik huzursuzluğuda yok gün içinde ama bariz bir şekilde geceleri çok sık uyanıp emmek istemeye başladı gündüz yemediği için. Normalde 1 defa uyanan bebek şimdi nerdeyse 3 kere kalkıyor. Bu sebepten ötürüde gün içinde yeterli beslenemediğini düşünüyorum. Açıkçası zaten rutin yapabildiğimiz yok hiç bir zaman bir sıraya uyamıyorum. Ama Tracy hogg un aylara göre uyanık kalma saatleri çok işime yaradı açıkçası kızım cidden o saati geçirince çok yorulduğu için uyuyamıyor. Easy sırasına uyabilen varmı bende çok merak ediyorum cidden.


berlindenbirseda

Gece uyanma sebebi gündüz yeterince emmemiş olması olmayabilir, belki dişleri yavaş yavaş yokluyordur vb., o aylarda bazen sebebi bulana kadar yine değişir düzeni. Benim için öyleydi en azından ☺.

Rutin oluşturmak elbette güzel, o tarz programları aklımızın bir köşesinde tutmak da, ama bir programa girmeyi reddeden bebeklerin sayısı bence kabul edenlerden daha fazla. Çok kolay gelsin.


ipekkgulnur

Uc ayliktan sonra meme redleri başlıyor genelde algılar aciliyor tabi. Bide havalarda isinmaya basladi bununda etkisi olabilir. Bence memeyi cok sık teklif etmeyin. Kendisinin istemesini bekleyin tabi dört saatide gecmesin süre. Emmeye devam etmesini istiyorsaniz biberona bulasmayin bence. Bu aylarda cogumuzun yasadigi sıkıntılar merak etmeyin hepsi geçiyor. Kolayliklar dilerim.Cevaplamak için Üye ol